43.5%
54.5%
36.8%
30.0%

Σε ένα συγκλονιστικό ματς, όπου το ενδιαφέρον διατηρήθηκε αμείωτο από την αρχή έως το τέλος, ο Γ.Α.Σ.Τ. πήρε τη μεγάλη νίκη απέναντι στα νεοφώτιστα Χαμένα Ταλέντα με το τελικό 54-52. Η ομάδα των Χαμένων Ταλέντων μπήκε πολύ δυναμικά στο ματς ξεκινώντας με ένα πολύ γρήγορο 0-13, όμως στο 2ο και το 3ο δεκάλεπτο, ο Γ.Α.Σ.Τ. με μεγάλα σουτ, κυρίως πίσω από τα 6.75 κατάφερε να ισοφαρίσει σε 43-43 στο τέλος της 3ης περιόδου. Στο 4ο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες ήταν πάρα πολύ κοντά, με το παιχνίδι να κρίνεται τελικά στις λεπτομέρειες, όπου ο Γ.Α.Σ.Τ. με 7 σερί πόντους κατάφερε και πήρε το προβάδισμα για πρώτη φορά στο ματς και τελικά τη νίκη.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τα Χαμένα Ταλέντα να ξεκινούν πολύ δυναμικά το ματς και σε συνδυασμό με την καλή τους αμυντική λειτουργία, πολύ γρήγορα έχτισαν μία διαφορά κάνοντας το 0-13 στο ξεκίνημα. Ο Γ.Α.Σ.Τ., απάντησε στη συνέχεια με 2 δίποντα από τους Οικονόμου και Αδαμαντίδη για να μπει στο ματς μειώνοντας σε 4-13, με τον Μπίλλη να διαμορφώνει το 4-16 με γκολ-φάουλ, έπειτα από μία εξαιρετική συνεργασία με τον Γεροκωστόπουλο. Το πρώτο δεκάλεπτο θα σφραγίσει με τρίποντο ο Οικονόμου, μειώνοντας τη διαφορά στους 9 πόντους για το 7-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Αδαμαντίδης με δίποντο θα μειώσει σε 9-16, ο Κασβής θα απαντήσει με τον ίδιο τρόπο για το 9-18, με τον Γ.Α.Σ.Τ. να μειώνει με ένα σερί 10-3 στους 2 πόντους και στο 19-21. Εκεί, τα Χαμένα Ταλέντα με 2/2 βολές του Κασβή θα ανοίξουν τη διαφορά ξανά στους 4 (19-23), κλείνοντας έτσι το ημίχρονο για τις δύο ομάδες.

Στην επιστροφή των ομάδων, ο Μπίλλης με δίποντο θα κάνει το 19-25, ο Αδαμαντίδης με ένα σερί 5-1 θα μειώσει στο καλάθι για το 24-26, ενώ ο Μπίλλης με γκολ-φάουλ θα ανοίξει τη διαφορά ξανά στους 5 πόντους για το 24-29. Με τρίποντο από τον Κοσσένα, ο Γ.Α.Σ.Τ. θα μειώσει σε 27-29, όμως τα Χαμένα Ταλέντα θα τρέξουν ένα σερί 0-12 και θα ξεφύγουν στους 14 πόντους για το 27-41. Στη συνέχεια, ο Γ.Α.Σ.Τ. θα απαντήσει με 3 τρίποντα και δίποντο από τους Χαλδαίο, Καμαριωτάκη και Γρυπαίο για να μειώσουν σε 38-41, ο Ψημάδης με πολύ δύσκολη ενέργεια από τη baseline θα διαμορφώσει το 38-43, ενώ ο Γρυπαίος με δίποντο αυτή τη φορά θα μειώσει ξανά στους 3 για το 40-43. Με 6.7 δευτερόλεπτα να απομένουν, ένα μεγάλο σουτ του Χαλδαίου θα φέρει το ματς στα ίσα (43-43), με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στο 4ο δεκάλεπτο για να λύσουν τις διαφορές τους.

Στην τελευταία περίοδο, τα Χαμένα Ταλέντα με τρίποντο και δίποντο από τον Μπίλλη θα κάνουν το 43-48, ο Οικονόμου θα απαντήσει με δικό του τρίποντο μειώνοντας σε 46-48 και ο Πενταγιώτης με δίποντο θα διαμορφώσει το 46-50. Ο Γ.Α.Σ.Τ. με δίποντο του Χαλδαίου και τρίποντο του Γρυπαίου θα ισοφαρίσουν σε 52-52. Τα Χαμένα Ταλέντα θα αστοχήσουν στην επόμενη επίθεση και ο Αδαμαντίδης με βολή θα διαμορφώσει το 53-52, δίνοντας για πρώτη φορά το προβάδισμα στην ομάδα του. Με λίγα δευτερόλεπτα να απομένουν, τα Χαμένα Ταλέντα κερδίζουν φάουλ σε ένα δίποντο του Ψημάδη το οποίο στο ξεκίνημα μέτρησε, όμως η απόφαση των διαιτητών άλλαξε όταν είδαν το replay της φάσης και έτσι ο Ψημάδης έχοντας 2 βολές είχε την ευκαιρία να πάρει το ματς. Οι βολές ήταν άστοχες για τα Χαμένα Ταλέντα, ο Αδαμαντίδης μάζεψε το ριμπάουντ και πήγε στις βολές έπειτα από φάουλ που δέχθηκε και έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 54-52.

Πρωταγωνιστής του ματς ο Αδαμαντίδης ο οποίος ήταν και ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας 12 πόντους με 10 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα είχε 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, φτάνοντας έτσι τους 12 βαθμούς στο efficiency. Πέραν του Αδαμαντίδη από τον Γ.Α.Σ.Τ. ξεχώρισε και ο Οικονόμου, με τον Χαλδαίο να ακολουθεί επίσης στους κορυφαίους της αναμέτρησης. Από τα Χαμένα Ταλέντα σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Μπίλλης και ο Πενταγιώτης.