20.0%
71.4%
48.8%
33.3%

Στις νίκες επέστρεψαν οι Cans, οι οποίοι πανηγύρισαν την 3η τους νίκη στη φετινή Silver, αφού κατάφεραν να κερδίσουν τον Γ.Α.Σ.Τ. στην 6η στροφή της φετινής σεζόν. Μέχρι το ημίχρονο, οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά, όμως οι παίκτες του coach Μήτσουρα πάτησαν γκάζι στο δεύτερο μισό της αναμετρήσης, έτρεξαν στον αιφνιδιασμό, ήταν εύστοχοι στα σουτ και έτσι έφυγαν από το κλειστό της Καλλιθέας με το ροζ φύλλο στις αποσκευές τους.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους Παναγιώτη και Σωτήρη Κίτσο να ανοίγουν το σκορ με 2 δίποντα για το 0-4 και τους Μίλση και Οικονόμου να απαντούν με 2 σερί τρίποντα, παίρνοντας το προβάδισμα για τον Γ.Α.Σ.Τ. με το σκορ στο 6-4, ενώ ο Κίτσος Π. και ο Ευσταθόπουλος με τρίποντο και δίποντο αντίστοιχα θα πάρουν εκ νέου το προβάδισμα για το 6-9 της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, ο Αδαμαντίδης και ο Μουζουράκης με 2 απανωτά δίποντα θα κάνουν το 10-9 για τον Γ.Α.Σ.Τ., ο Μορφονιός με τρίποντο θα απαντήσει για το 10-12 της ομάδας του, ενώ ο Αδαμαντίδης με νέο καλάθι, θα ισοφαρίσει στο 12-12 του ματς. Το πρώτο δεκάλεπτο θα κλείσουν οι Cans με 2 συνεχόμενα τρίποντα του Μορφονιού, ο οποίος θα σφραγίσει την περίοδο στο 12-18 για την ομάδα του coach Μήτσουρα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Γ.Α.Σ.Τ. θα μειώσει με τρίποντο του Μουζουράκη στο 15-18, οι Cans θα τρέξουν ένα σερί 0-8 με 5 πόντους του Ράλλη, δίποντο του Μορφονιού και βολή του Κίτσου Π. θα ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς στους 11 πόντους και το 15-26, ενώ ο Γ.Α.Σ.Τ. θα βρει ξανά τα πατήματά του και θα μειώσει στους 2 πόντους, έπειτα από ένα δικό του σερί 11-2 με 5 πόντους του Οικονόμου και από 2 των Παπαζώη, Αδαμαντίδη και Γιαλαμά για το 26-28 του ματς, με τον Μορφονιό και τον Ευσταθόπουλο να σφραγίζουν το ημίχρονο με 2 βολές και δίποντο αντίστοιχα, με το σκορ να γράφει 26-32 στην ανάπαυλα για τους Cans.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, οι Cans με 5 συνεχόμενους πόντους από τον Μορφονιό θα ανοίξουν την ψαλίδα τη διαφοράς στους 11 πόντους και το 26-37, ο Μουζουράκης με 2/2 βολές θα μειώσει σε μονοψήφιο αριθμό τη διαφορά για το 28-37, ενώ ένα νέο σερί 1-11 με 5 πόντους του Μορφονιού, 4 του Πατέλη και 2 του Ανδρόνικου για το 29-48, ο Αδαμαντίδης με 2 σερί δίποντα μείωσε στο 33-48, ενώ ο Κίτσος Π. και ο Μορφονιός με τρίποντο και μακρινό δίποντο αντίστοιχα, έγραψαν το 33-53 της αναμέτρησης. Με βολή του Μίλση, ο Γ.Α.Σ.Τ. έκανε το 34-53, ενώ την περίοδο σφράγισε με δίποντο μέσης απόστασης ο Κίτσος Σ. για το 34-55 των Cans.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Οικονόμου με όμορφο lay up θα μειώσει σε 36-55, ο Πατέλης με eurostep έφτασε μέχρι το καλάθι και έκανε το 36-57, ενώ ο Μίλσης με βολή, έκανε το 37-57 του παιχνιδιού. Εκεί, ο Μαγουλάς με γκολ-φάουλ και ο Πατέλης με δίποντο θα γράψουν το 37-62, ο Αδαμαντίδης με βολή μείωσε στο 38-62, ενώ ο Κίτσος Π. με όμορφο δίποντο θα διαμορφώσει το 38-64 των Cans. Στη συνέχεια, ο Μίλσης με τρίποντο και ο Ντάσκας με βολή θα κάνουν το 42-64, ο Μαγουλάς με δίποντο στο ζωγραφιστό έγραψε το 42-66, με τον Αδαμαντίδη να βάζει ένα όμορφο fade away σουτ και να μειώνει σε 44-66. Με 2 βολές του Ευσταθόπουλου το σκορ έγινε 44-68, για να σφραγίσει με δίποντο ο Μουζουράκης το παιχνίδι για το τελικό 46-68.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Βασίλης Μορφονιός ο οποίος σταμάτησε στους 25 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 1 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ και έκλεψε 4 φορές την μπάλα, για να συγκεντρώσει 23 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Κίτσος Π. και Ευσταθόπουλος, ενώ από τον Γ.Α.Σ.Τ. ξεχώρισε η προσπάθεια των Αδαμαντίδη και Οικονόμου.