12.5%
66.7%
36.0%
31.7%

Η Dirtus Bologna δεν ξεκίνησε καλά το ματς με τον Γ.Α.Σ.Τ., όμως στη συνέχεια η περιφέρεια της βρήκε ρυθμό και η νίκη ήρθε εύκολα για την ομάδα του Κώστα Χαλκιά με 48-65. MVP του αγώνα ήταν ο Ανδρέας Παπαδόπουλος με 21 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα.

Στο ξεκίνημα του αγώνα ο ΓΑΣΤ μπήκε δυνατά, όμως η Dirtus δεν άργησε να βρει ρυθμό και να φέρει το ματς στα ίσα. Αδαμαντίδης, Διαμαντόπουλος και Μουζουράκης ξεκίνησαν το ματς με 8-0, η Dirtus απάντησε με ένα 0-7 σερί των Τόλια, Χαλκιά και Παπαδόπουλο για το 8-7, 10-7 από τον Διαμαντόπουλο, 10-13 από τους Χαλκιά και Παπαδόπουλο και 13-13 από τον Μουζουράκη για να κλείσουμε το δεκάλεπτο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι περιφερειακοί της Dirtus συνέχισαν να είναι εύστοχοι με αποτέλεσμα ο Χαλκιάς και οι συμπαίκτες του να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Ο Ζυγολάνης έγραψε το 13-15, 18-15 από τους Μουζουράκη και Αδαμαντίδη, 18-18 με τρίποντο ο Παπαδόπουλος, 20-18 από τον Παπαδάκη, 20-21 ο Χαλκιάς, 22-21 ο Μίλσης, 22-26 με 5 συνεχόμενους πόντους από τον Παπαδόπουλο, 24-26 από τον Αδαμαντίδη και 24-31 από τους Χαλκιά και Σαράντου για να κλείσουμε ημίχρονο στο ματς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΓΑΣΤ είχε πρόβλημα στην επίθεση, κάτι το οποίο εκμεταλλευτηκαν οι παίχτες της Dirtus Bologna. Ο Αδαμαντίδης μείωσε σε 26-31, η Dirtus έγραψε ένα 0-12 σερί με τους Λουλούμαρη, Παπαδόπουλο και Τόλια για το 26-43, 28-43 από τον Αδαμαντίδη, 28-47 οι Λουλούμαρης και Πιάς, 31-47 με μια βολή του Παπαδάκη και ένα καλάθι του Μίλση και 31-50 με τρίποντο ο Χαλκιάς για να κλείσει η τρίτη περίοδος.

Στην τελευταία περίοδο η Dirtus Bologna ήταν πιο χαλαρή στην άμυνα, όμως συνέχισε να σκοράρει με άνεση, με αποτέλεσμα η νίκη να πηγαίνει άνετα στην ομάδα του Κώστα Χαλκιά. Ο Τόλιας έβαλε ένα καλάθι για το 31-52, 33-52 με δύο βολές του Μουζουράκη, 33-54 από τον Παπαδόπουλο, 35-54 ο Αδαμαντίδης, 35-58 οι Σαράντου και Ζυγολάνης και 37-58 ο Αδαμαντίδης ξανά. Τρίποντο του Πιά για το 37-61, 39-61 από τον Αδαμαντίδη, 39-64 με ένα καλάθι του Σαράντου και μια βολή του Πιά, 41-64 ξανά με καλάθι του Αδαμαντίδη, 41-65 από τον Λουλούμαρη και 7-0 από τους Παπαδάκη και Αδαμαντίδη για το τελικό 48-65 του αγώνα.

Για τη Dirtus Bologna, πέρα από τον Παπαδόπουλο, πολύ καλό παιχνίδι έκαναν επίσης οι Τόλιας και Χαλκιάς. Για τον Γ.Α.Σ.Τ. ξεχώρισαν οι Αδαμαντίδης και Μουζουράκης.