18.8%
57.9%
39.0%
28.6%

Έπειτα από ένα χορταστικό παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων, ο Γ.Α.Σ.Τ. ήταν εκείνος που τελικά πανηγύρισε τη νίκη απέναντι στους Glory Road, αφού πήρε το ροζ φύλλο στην παράταση με το τελικό 79-73, στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής του Summer. Ο Γ.Α.Σ.Τ. μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και προηγήθηκε μέχρι και με 11 πόντους στο 1ο δεκάλεπτο, για να απαντήσουν οι Glory Road και να μειώσουν σταδιακά τη διαφορά αυτή. Στη 3η περίοδο, οι παίκτες του coach Ζώρζου πήραν κεφάλι στο σκορ, ενώ στην τελευταία περίοδο, οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά, με αποτέλεσμα να οδηγήσουν την αναμέτρηση σε παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι Glory Road πήραν αρχικά το προβάδισμα, όμως ένα σερί 10-0 του Γ.Α.Σ.Τ. τους έδωσε το προβάδισμα και τελικά τη νίκη.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Καμαριωτάκη και τον Μουζουράκη να ανοίγουν το σκορ με 2 δίποντα για το αρχικό 4-0, ο Χαμντάν Σ. με τρίποντο θα ανοίξει λογαριασμό για τους Glory Road και θα μειώσει στον πόντο για το 4-3, ενώ ο Γ.Α.Σ.Τ., θα ανοίξει την ψαλίδα της διαφοράς με 5 απανωτά δίποντα των Οικονόμου, Ντάσκα, Καμαριωτάκη και Χαλδαίο για να στείλουν το παιχνίδι για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό, με το σκορ να γράφει 14-3. Μετά το time out του coach Ζώρζου, οι Glory Road μπήκαν σε mood παιχνιδιού και μείωσαν με 3 συνεχόμενα δίποντα του Σεϊμένη Γ. στους 5 πόντους για το 14-9 της αναμέτρησης. Το πρώτο δεκάλεπτο, θα σφραγίσει με βολή ο Καμαριωτάκης, ο οποίος θα στείλει και τη διαφορά στους 6 για το Γ.Α.Σ.Τ., με το σκορ στο 15-9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Σεϊμένης Β. με όμορφο δίποντο μείωσε τη διαφορά στους 4 για το 15-11, ο Παπαζώης με 2/2 βολές θα κάνει το 17-11, ενώ ο Σιφναίος με τρίποντο και ο Σεϊμένης Γ. με δίποντο, θα ροκανίσουν στον πόντο το παιχνίδι, με το σκορ να γράφει 17-16. Εκεί, ο Καμαριωτάκης θα ξεκολλήσει την ομάδα του με 2 δίποντα για το 21-16, ο Σιφναίος με τρίποντο μείωσε σε 21-19 και ο Καμαριωτάκης ξανά με δίποντο στην αντίπαλη ρακέτα, διαμόρφωσε το 23-19 του Γ.Α.Σ.Τ.. Στη συνέχεια, ο Σιφναίος θα βάλει ακόμα ένα τρίποντο για τους Glory Road και θα ροκανίσει τη διαφορά στον πόντο για το 23-22, ο Γ.Α.Σ.Τ., με δίποντο του Παπαζώη έκανε το 25-22, ενώ 2 δίποντα των Σεϊμένη Γ. και Σιφναίο, έβαλαν σε θέση οδηγού τους Glory Road, με το σκορ να γράφει 25-26 για την ομάδα του coach Ζώρζου. Εκεί, ο Καμαριωτάκης και ο Παπαζώης με 2 νέα δίποντα θα επαναφέρουν το προβάδισμα στον Γ.Α.Σ.Τ. για το 29-26, ο Σιφναίος θα ισοφαρίσει με τρίποντο στο 29-29, ενώ το ημίχρονο θα σφραγίσει με τρίποντο – απάντηση ο Παπαζώης για το 32-29 του Γ.Α.Σ.Τ. στην ανάπαυλα.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Καμαριωτάκης με βολή θα κάνει το 33-29, ο Σεϊμένης Γ. με τον ίδιο τρόπο θα απαντήσει για το 33-30, ενώ ένα τρίποντο του Ντάσκα, άνοιξε τη διαφορά του Γ.Α.Σ.Τ. στους 6 πόντους για το 36-30 της αναμέτρησης. Με δίποντο του Σεϊμένη Γ. αυτή τη φορά, οι Glory Road θα μειώσουν στο 36-32, ο Οικονόμου με έναν πολύ όμορφο τρόπο θα γράψει το 38-32, ενώ ο Σεϊμένης Γ. με 2/4 βολές, θα μειώσει τη διαφορά ξανά στους 4 πόντους και στο 38-34 του ματς. Στη συνέχεια, ο Καμαριωτάκης συνεργάστηκε πολύ ωραία με τον Ντάσκα για να βάλει ένα ακόμα δίποντο κάνοντας το 40-34, ο Σεϊμένης Γ. με τον ίδιο τρόπο θα απαντήσει για το 40-36, ενώ με βολή αυτή τη φορά του Καμαριωτάκη, ο Γ.Α.Σ.Τ., θα διαμορφώσει το 41-36 του παιχνιδιού. Εκεί, οι Glory Road με ένα σερί 0-7 από 2 δίποντα του Σεϊμένη Γ. και 3 βολές του Σιφναίου θα περάσουν μπροστά στο σκορ για το 41-43, ο Παπαζώης θα ισοφαρίσει με δίποντο στη ρακέτα για το 43-43, ενώ το 3ο δεκάλεπτο, θα σφραγίσουν οι Glory Road με τρίποντο του Σιφναίου και δίποντο του Καλλιτσάντση για το 43-48 των Glory Road στην περίοδο.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Βουλάς με 2/2 βολές θα μειώσει στο 45-48, ο Σεϊμένης Β. και ο Σιφναίος με 2 τρίποντα θα ανοίξουν το ματς στους 9 πόντους για το 45-54, όμως ο Γ.Α.Σ.Τ., θα τρέξει ένα πολύ καλό σερί 10-3, έπειτα από 4 πόντους του Μουζουράκη και από 2 των Καμαριωτάκη, Παπαζώη και Οικονόμου, μειώνοντας έτσι τη διαφορά στους 2 πόντους για το 55-57 της αναμέτρησης. Με τρίποντο του Σιφναίου, οι Glory Road θα ξεκολλήσουν και θα κάνουν το 55-60, όμως ο Γ.Α.Σ.Τ., με ένα νέο σερί 9-2, έπειτα από 5 πόντους του Οικονόμου και 4 του Μουζουράκη, θα καταφέρει να πάρει το προβάδισμα με το σκορ να γράφει 64-62, με 2:17 για το φινάλε. Εκεί, ο Σεϊμένης Γ. με 2/2 βολές θα ισοφαρίσει στο 64-64, ο Γ.Α.Σ.Τ. θα απαντήσει με τον ίδιο τρόπο από βολές του Καμαριωτάκη για το 66-64, ενώ ο Σεϊμένης Γ. θα ισοφαρίσει ξανά με νέο ζεύγος βολών για το 66-66 της αναμέτρησης. Με 2 ακόμα βολές του Καμαριωτάκη, ο Γ.Α.Σ.Τ. θα γράψει το 68-66, ο Σεϊμένης Γ. στον αιφνιδιασμό θα φέρει το ματς στα ίσα για το 68-68, ενώ ο Καμαριωτάκης με βολή τεχνικής ποινής θα βάλει σε θέση οδηγού τον Γ.Α.Σ.Τ. για το 69-68, με 19 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ματς. Ένα γρήγορο φάουλ του Γ.Α.Σ.Τ. θα στείλει τον Σεϊμένη Γ. στις βολές όπου θα ευστοχήσει σε 1 από τις 2 για να ισοφαρίσει στο 69-69 και να στείλει το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Σεϊμένης Γ. με 2 δίποντα θα πάει το ματς στο +4 για τους Glory Road για το 69-73, με τον Γ.Α.Σ.Τ. να πατάει γκάζι και να περνάει μπροστά με 3 απανωτά δίποντα των Οικονόμου, Καμαριωτάκη και Βουλά αλλά και 4/4 βολές των Μουζουράκη και Καμαριωτάκη για να γράψουν το τελικό 79-73 της αναμέτρησης.

Πρωταγωνιστής του ματς ο Βασίλης Καμαριωτάκης ο οποίος ήταν και ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας 28 πόντους με 16 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα είχε 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 τάπες, φτάνοντας έτσι τους 41 βαθμούς στο efficiency. Πέραν του Καμαριωτάκη από τον Γ.Α.Σ.Τ. ξεχώρισε και ο Παπαζώης, με τον Μουζουράκη να ακολουθεί επίσης στους κορυφαίους της αναμέτρησης. Από τους Glory Road σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Σεϊμένης Γ. και ο Σιφναίος.