28.0%
57.1%
55.6%
10.5%

Σε ένα παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς, οι Golden Boys κατάφεραν να πάρουν μία δύσκολη νίκη απέναντι στον Γ.Α.Σ.Τ. με το οριακό 59-60, στα πλαίσια της εξ’ αναβολής αναμέτρησης για την 7η αγωνιστικής της Silver League. Σε όλο το παιχνίδι, οι δύο ομάδες πήγαιναν αγκαζέ, με τις συνεχείς εναλλαγές στο προβάδισμα, να μην επιτρέπουν σε κανέναν να χρίσει νικητή από νωρίς. Οι Golden Boys στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης πάτησαν γκάζι και προσπέρασαν με 9 πόντους, ενώ ο Γ.Α.Σ.Τ. με 3 λεπτά να απομένουν για τη λήξη, πήγε να κάνει ένα τρομερό come back, βάζοντας 4 συνεχόμενα δίποντα για να μειώσει στον πόντο, ενώ είχε και την ευκαιρία να κλέψει το ματς με ένα σουτ στο τέλος, όμως το τρίποντο ήταν άστοχο και έτσι το παιχνίδι έκλεισε στο τελικό 59-60 υπέρ των Golden Boys, που έκλεισαν με ακόμα μία νίκη τη φετινή σεζόν, ανεβαίνοντας έτσι στο 8-2 του βαθμολογικού πίνακα.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Χαχάμη Α. να ανοίγει το σκορ με δίποντο και τον Ντάσκα να βάζει στο παιχνίδι τον Γ.Α.Σ.Τ. με εύστοχο τρίποντο για το προβάδισμα και το 3-2 του ματς. Εκεί, ένα τρίποντο του Χαχάμη Α. και ένα δίποντο του Χαχάμη Β., έδωσαν το προβάδισμα στους Golden Boys με το σκορ στο 3-7. Στη συνέχεια, ένα καλάθι από τον Βουλά θα μειώσει στο 5-7, ο Χαχάμης Β. με δίποντο θα γράψει το 5-9, ενώ ο Γρυπάιος με καλάθι στην ρακέτα, διαμόρφωσε το 7-9 της αναμέτρησης. Εκεί, ένα ακόμα δίποντο του Χαχάμη Α. θα γράψει το 7-11 των GB, ο Μουζουράκης με καλάθι μείωσε ξανά στην κατοχή και το 9-11, ενώ ένα σερί 2-8 από τους Golden Boys, έπειτα από 2 δίποντα του Χαχάμη Α. και από 1 των Δαπόλα και Μάινα, σφραγίζοντας έτσι την πρώτη περίοδο στο +8 και το 11-19 των Golden Boys.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Γ.Α.Σ.Τ. μπήκε με μεγάλη όρεξη και κατάφερε να προσπεράσει ύστερα από ένα σερί 11-0, με 6 πόντους του Οικονόμου, 3 του Βουλά και 2 του Ντάσκα για το 22-19 του ματς, ενώ οι Golden Boys βρήκαν ξανά τα πατήματά τους με ένα δικό τους σερί 0-7, με 2 δίποντα των Χαχάμη Α., Δαπόλα και γκολ-φάουλ του Μάινα για το προβάδισμα και το 22-26 της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, ο Γρυπαίος με βολή μείωσε στους 3 και το 23-26, ο Ζυγολάνης με καλάθι στη ρακέτα, έπειτα από μία φοβερή πάσα του Μάινα, διαμόρφωσε το 23-28, ενώ ένα τρίποντο του Βουλά, ροκάνισε τη διαφορά στην κατοχή και το 26-28 του παιχνιδιού. Εκεί, ένα καλάθι από τον Χαχάμη Β. στον αιφνιδιασμό έγραψε το 26-30 των Golden Boys, ο Γρυπαίος με δίποντο αυτή τη φορά απάντησε για το 28-30, ενώ το πρώτο ημίχρονο, σφράγισε με τρίποντο ο Χαχάμης Α., για να στείλει τις δύο ομάδες στους πάγκους με ένα προβάδισμα 5 πόντων των GB και το σκορ στο 28-33 για την ανάπαυλα.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Γ.Α.Σ.Τ. με τρίποντο του Γρυπαίου μείωσε στο καλάθι και το 31-33, ο Χαχάμης Α. με τρίποντο-απάντηση και ο Χαχάμης Β. με βολή και 2 συνεχόμενα δίποντα, άνοιξαν για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό, με το σκορ στο 31-41, για να απαντήσει ο Γ.Α.Σ.Τ., με 2 γρήγορα καλάθι των Γρυπαίο και Ντάσκα, που φρέναραν το σερί των GB και έριξαν τη διαφορά στους 6 πόντους και το 35-41 του παιχνιδιού. Εκεί, ένα καλάθι από τον Μάινα θα γράψει το 35-43 της αναμέτρησης, με τον Γ.Α.Σ.Τ. να περνάει μπροστά στο σκορ με 3 δίποντα των Οικονόμου, Λεμπέση, Μουζουράκη και 2 τρίποντα των Οικονόμου και Αναστασίνη για το 47-43 του παιχνιδιού. Με ελάχιστα δευτερόλεπτα να απομένουν για την λήξη της 3ης περιόδου, ο Χαχάμης Α. ροκάνισε τη διαφορά στον πόντο και το 47-46 του δεκαλέπτου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Χαχάμης Α. με 2 εύστοχες βολές έβαλε σε θέση οδηγού τους Golden Boys με το σκορ στο 47-48, ο Λεμπέσης με δίποντο έγραψε το 49-48 του Γ.Α.Σ.Τ., ενώ ένα σερί 2-12 από τους Golden Boys και πιο συγκεκριμένα από 5 πόντους του Χαχάμη Β., 3 του Χαχάμη Α. και από 2 των Κούγια και Μάινα για το +9 και το 51-60 της αναμέτρησης. Με 3 λεπτά να απομένουν για το φινάλε του ματς, ο Γ.Α.Σ.Τ. προσπάθησε να κάνει την μεγάλη ανατροπή, αφού δεν δέχθηκε άλλο καλάθι, μείωσε στον πόντο με 4 απανωτά δίποντα των Βουλά, Μουζουράκη, Ντάσκα και Οικονόμου στο 59-60, ενώ στην τελευταία επίθεση δεν κατάφερε να βρει σκορ και έτσι η νίκη κατέληξε στα χέρια των Golden Boys.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Ανδρέας Χαχάμης ο οποίος σταμάτησε στους 27 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 14 ριμπάουντ και μοίρασε 4 ασίστ, για να συγκεντρώσει 23 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Δαπόλας και Χαχάμης Β., ενώ από τον Γ.Α.Σ.Τ. ξεχώρισε η προσπάθεια των Οικονόμου, Ντάσκα και Μουζουράκη.