17.1%
50.0%
38.1%
29.4%

Τεράστια ευκαιρία για την πρώτη νίκη του στο καλοκαιρινό τουρνουά έχασε ο ΓΑΣΤ, ο οποίος επαιξε καλά για τρία δεκάλεπτα και όλα έδειχναν πως θα είναι νικητής, όμως η ακούραστη πεντάδα της Xavalencia B.C. βρήκε τις ψυχικές δυνάμεις να γυρίσει από το -12 και τελικά να φύγει εκείνη με το ροζ φύλλο με σκορ 59-48. MVP του αγώνα ήταν ο Κυριάκος Κοντοπυράκης με 22 πόντους, 24 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 4 κλεψίματα και 2 τάπες.

Στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες μπήκαν με διάθεση να δώσουν αργό τεμπο με όσο λιγότερο ρίσκο γινόταν και αυτό είχε ως αποτέλεσμα το σκορ να μείνει χαμηλά, κάτι που ίσως να συνέφερε την Xavalencia, η οποία έπαιζε χωρίς να έχει ούτε έναν παίχτη στον πάγκο της. Τρούσας και Βλασταρίδης έγραψαν το 6-0, 6-2 ο Κρίθιμος, 8-2 ο Κοντοπυράκης, 8-5 ο Γρυπαίος, 14-5 οι Κοντοπυράκης και Ανδρέας Βλασταρίδης και 14-8 με μια βολή και ένα καλάθι ο Καμαριωτάκης για να κλείσουμε την πρώτη περίοδο του αγώνα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΓΑΣΤ άρχισε σιγά σιγά να ανεβάζει ταχύτητα, κάτι που προσπαθούσε να κόψει η Xavalencia, όμως ο Μίλσης με σωστές επιλογές από τον πάγκο έκανε καλό διάβασμα και ο ΓΑΣΤ πήρε κεφάλι. Βουλάς και Ντάσκας μείωσαν σε 14-13, 16-13 ο Βλασταρίδης, 16-17 οι Καμαριωτάκης και Ντάσκας, 19-17 ο Τρούσας, 19-20 ο Μίλσης 21-20 ο Κοντοπυράκης, 21-24 οι Ντάσκας και Μουζουράκης, 24-24 ο Τρούσας, 24-26 ο Ντάσκας ξανά, 25-26 ο Τρούσας με μια βολή και 25-28 ο Μουζουράκης για να πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΓΑΣΤ έκανε ένα από το καλύτερα πεντάλεπτα που έχουμε δει στη φετινή του σεζόν, όμως στο υπόλοιπο μισό έχασε τη συγκέντρωση του και η Xavalencia βρήκε ψυχικά αποθέματα και μπήκε ξανά στην υπόθεση νίκη. Ο Βλασταρίδης μείωσε σε 27-28, 27-36 ο Κρίθιμος με 8 δικούς του πόντους, 29-36 ο Κοντοπυράκης, 29-41 οι Κρίθιμος, Μουζουράκης και Καμαριωτάκης και 6-0 σερί οι Κοντοπυράκης και Ανδρέας Βλασταρίδης για το 35-41. Άλλο ένα τρίποντο του Κρίθιμου για το 35-44 και απάντηση με 5-0 οι Ανδρέας Βλασταρίδης και Κοντοπυράκης ξανά για τη Xavalencia για το τελικό 40-44.

Η τελευταία περίοδος ήταν ο χειρότερος εφιάλτης για τον ΓΑΣΤ, ο οποίος κατάφερε να σκοράρει μόνο δύο φορές, ενώ παράλληλα δέχτηκε 19 πόντους από την Xavalencia, επομένως η ήττα ήταν αναπόφευκτη. Κοντοπυράκης, Γεωργόπουλος, Ανδρέας Βλασταρίδης και Νεκτάριος Βλασταρίδης έτρεξαν ένα 13-0 για το 53-44, 53-46 ο Ντάσκας, άλλο ένα 6-0 στη συνέχεια από τους Νεκτάριο Βλασταρίδη, Τρούσα και Κοντοπυράκη και 59-48 ο Βουλάς με ένα σουτακι μέσης απόστασης για να γράψει το τελικό σκορ του αγώνα.

Για την Xavalencia, πέρα από τον Κοντοπυράκη, εξαιρετικοί ήταν επίσης οι Ανδρέας Βλασταρίδης και Τρούσας. Για τον ΓΑΣΤ ξεχώρισαν οι Κρίθιμος και Ντάσκας.