38.5%
42.9%
37.9%
28.9%

Ενώ στο πρώτο ημίχρονο όλα έδειχναν νίκη με μεγάλη άνεση για τους Έμπυρους B.C., οι Aigaleo Kings έδειξαν πως δεν είναι ομάδα που μπορείς να ξεγράψεις, αφού στο δεύτερο ημίχρονο γύρισαν από το -25 μέχρι το -8 τρεις φορές, όμως η έλλειψη παικτών δεν τους επέτρεψε να φτάσουν ως την ανατροπή, με την ήττα να έρχεται με 67-78. MVP του αγώνα ήταν ο Ματθαίος Χρόνης με 23 πόντους, 6 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 τάπες.

Στην πρώτη περίοδο οι Εμπυροι μπήκαν δυναμικά, έτρεξαν τους Aigaleo Kings και πήραν από νωρίς προβάδισμα άνω των 10 πόντων. Δεμέτης και Βιτωράτος ξεκίνησαν με 0-5, 3-5 ο Αντωνόπουλος, 3-10 οι Χρόνης, Μαυρόγιαννης, 4-10 ο Αντωνόπουλος ξανά, 4-13 ο Βιτωράτος, 7-13 ο Μαλάκης, 7-14 ο Δεμέτης, 9-14 ο Αδαμόπουλος, 9-26 με ένα 0-12 σερί οι Χρόνης, Μαυρόγιαννης, Δεμέτης και Κολοβός, 12-26 ο Μαλάκης και 12-27 με μια βολή ο Μαυρόγιαννης για να κλείσουμε την πρώτη περίοδο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Aigaleo Kings είχαν αρκετά λάθη και κακές επιλογές επιθετικά, με τους Έμπυρους να μην το αφήνουν ανεκμετάλλευτο αυτό και να ανεβάζουν τη διαφορά ακόμη περισσότερο. Μαυρόγιαννης, Βιτωράτος, Γυφτόπουλος, Χρόνης και Κολοβός ανέβασαν στο 12-38, 14-38 ο Δημάκης, 14-40 ο Δεμέτης, 17-40 ο Αδαμόπουλος και 17-42 ο Χρόνης για να κλείσουμε ημίχρονο με τους Έμπυρους στο +25.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ήρθε η απάντηση των Aigaleo Kings, οι οποίοι μόλις βρήκαν λίγο ρυθμό ήταν ασταμάτητοι έξω από τα 6,75, με αποτέλεσμα η διαφορά να πέφτει αρκετά. Ο Χρόνης έγραψε το 17-44, 26-44 οι Μαλάκης, Αντωνόπουλος, 26-46 ο Χρόνης, 36-46 με ένα 10-0 οι Αδαμόπουλος και Αντωνόπουλος, 36-48 ο Δεμέτης, 39-48 ο Μαλάκης, 39-50 ο Χρόνης, 42-50 ο Δημάκης, 42-52 ο Χρόνης, 44-52 ο Αδαμόπουλος, 44-54 ο Χρόνης ξανά, 46-54 ο Αντωνόπουλος, 46-61 με ένα 0-7 οι Χρόνης, Βιτωράτος και Μαυρόγιαννης για να πάρουν ανάσα οι Εμπυροι ξανά και 48-61 με δύο βολές ο Αντωνόπουλος για να κλείσουμε το τρίτο δεκάλεπτο.

Στην τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες ανταλλαζαν καθαλια συνεχώς, με τη διαφορά όμως να μην πέφτει ποτέ κάτω από τους 9 και τους Έμπυρους να φτάνουν κάπως έτσι στην τρίτη νίκη τους σε ισάριθμα παιχνίδια. Ο Γυφτόπουλος έγραψε τρίποντο για το 48-64, 51-64 ο Αδαμόπουλος, 51-66 ο Μαυρόγιαννης, 57-66 οι Αντωνόπουλος κσι Αδαμόπουλος, 57-69 ο Βιτωράτος, 59-69 ο Μαλάκης, 59-76 οι Κολοβός και Βιτωράτος, 61-76 ο Αδαμόπουλος ξανά, 61-78 ο Κολοβός και ένα 6-0 οι Αδαμόπουλος και Δημάκης για το τελικό 67-78 του αγώνα.

Για τους Έμπυρους, πέρα από τον Χρόνη, καλή απόδοση έπιασαν επίσης οι Βιτωράτος, Μαυρόγιαννης και Κολοβός. Για τους Aigaleo Kings ξεχώρισαν οι Μαλάκης, Αδαμόπουλος και Αντωνόπουλος.