11.1%
40.0%
17.9%
30.3%

Σε ντέρμπυ εξελίχθηκε το παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων, με τους Έμπυρους να δυσκολεύονται μεν, να παίρνουν τη νίκη όμως με το τελικό 55-50 επί των Duncan Donuts. Σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ με συχνές εναλλαγές στο προβάδισμα και τους Duncan Donuts να είναι μπροστά 5 λεπτά πριν τη λήξη του παιχνιδιού. Οι Έμπυροι όμως με τους Χρόνη και Μαυρόγιαννη να τρέχουν ένα σερί 14-5 στα τελευταία λεπτά, σφράγισαν τη νίκη, παραμένοντας αήττητοι μέχρι και την τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου.

Έναρξη του παιχνιδιού με τον Γούλα να ανοίγει το σκορ για το 0-2 και τους Μαυρόγιαννη, Χρόνη να απαντούν με 2 δίποντα για το 4-2. Ο Μουζάκης και ο Τσελίγκας με 2/2 τρίποντα θα διαμορφώσουν το 4-8, με τους Θεοχαρόπουλο, Γκίκα και Μαυρόγιαννη να ευστοχούν σε δίποντο, τρίποντο και δίποντο αντίστοιχα για το 11-8. Ο Τσελίγκας θα ισοφαρίσει με νέο τρίποντο, ενώ οι Έμπυροι με ένα σερί 6-0 από τους Γκίκα, Μαυρόγιαννη και Χρόνη θα κάνουν το 17-11. Οι Duncan Donuts θα μειώσουν με τρίποντο του Τσελίγκα σε 17-14 για να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Duncan Donuts με τον Τσελίγκα να ευστοχεί σε γκολ-φάουλ και τον Γκρούτση σε δίποντο, θα κάνουν το 17-19 για να περάσουν μπροστά στο σκορ, ενώ ο Χρόνης με δίποντο θα ισοφαρίσει σε 19-19. Στη συνέχεια, ο Χριστοδούλου με τρίποντο κάνει το 22-19, ο Χρόνης μειώνει σε 22-21 και ο Χριστοδούλου με νέο back to back τρίποντο θα κλείσει το πρώτο ημίχρονο με το σκορ να είναι στο 25-21.

Στην επιστροφή των ομάδων, οι Έμπυροι με ένα σερί 6-0 θα περάσουν μπροστά για το 27-25, ενώ ο Γκρούτσης με 2/2 βολές θα κάνει το 27-27. Στη συνέχεια, ο Κολοβός με δίποντο θα διαμορφώσει το 29-27 και ο Τσελίγκας θα μειώσει με 1/2 βολές για το 29-28. Νέο σερί για Έμπυρους με τους Μαυρόγιαννη, Νέζο και Χρόνη να ευστοχούν σε τρίποντο, 1/2 βολές και δίποντο αντίστοιχα για το 35-28, ενώ οι Duncan Donuts με τον Μουζάκη να ευστοχεί σε 4 συνεχόμενους πόντους θα μειώσουν σε 35-32 στη λήξη του 3ου δεκαλέπτου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Χριστοδούλου με τρίποντο θα ισοφαρίσει σε 35-35, ο Μαυρόγιαννης θα κάνει το 37-35 και ο Χριστοδούλου με νέο τρίποντο θα δώσει το προβάδισμα στους Duncan Donuts για το 37-38. Οι Έμπυροι με δίποντα των Μαυρόγιαννη και Χρόνη και 2/2 βολές από τον δεύτερο θα κάνουν το 43-38, με τον Μωραγέμο να τρέχει μόνος του ένα σερί 0-7 με 2 δίποντα και 1 τρίποντο για το 43-45 και το προβάδισμα των Duncan Donuts. Στη συνέχεια, ο Χρόνης με 5/5 βολές και δίποντο θα κάνει το 50-45, ο Γκρούτσης με γκολ-φάουλ θα μειώσει σε 50-48, ενώ ο Χρόνης με δύσκολο δίποντο μέσης απόστασης θα κάνει το 52-48. Με τον Μωραγέμο να μειώνει σε 52-50 με δίποντο πατώντας τη γραμμή του τριπόντου θα συνεχίσουν οι Duncan Donuts με τους Έμπυρους να ευστοχούν σε 1/2 βολές και δίποντο του Μαυρόγιαννη για το τελικό 55-50, σκορ που τους έδωσε την πρόκριση στα playoffs και στις δύο ομάδες, οι Έμπυροι ως πρώτοι και αήττητοι και οι Duncan Donuts ως 2οι.

MVP της αναμέτρησης ο φοβερός Ματθαίος Χρόνης, ο οποίος πήρε στις πλάτες του την ομάδα των Έμπυρων, όπου ήταν εκεί στις δύσκολες στιγμές όπου η μπάλα ζύγιζε 100 κιλά. Ο Χρόνης σταμάτησε στους 25 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα, φτάνοντας τους 22 βαθμούς στο ranking. Μεγάλη και η συνεισφορά του Μαυρόγιαννη με 15 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 τάπες. Από τους Duncan Donuts ξεχώρισε η προσπάθεια του Χριστοδούλου με 12 πόντους και 7 ριμπάουντ.