33.3%
38.7%
40.0%
12.5%

Οι Έμπυροι B.C., παρά το κακό ξεκίνημα που έκαναν στην αρχή του αγώνα, κατάφεραν να ελέγξουν και να πάρουν το πρώτο τους ροζ φύλλο για φέτος κόντρα στην Paranormal Inactivity με 70-57. MVP του αγώνα ήταν ο Σέργιος Μαυρόγιαννης με 13 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα.

Στην πρώτη περίοδο η Paranormal Inactivity μπήκε δυνατά στο ματς, εκμεταλλευτηκε τη νωθρότητα των Έμπυρων και πήρε γρήγορα διψήφια διαφορά, όμως ο Βιτωράτος και η παρέα του σε εκείνο το σημείο άρχισαν να πατούν στο παρκέ. Γκαζίκας, Σκουλάτος και Παγώνας ξεκίνησαν το ματς με 0-10, ο Δεμέτης έβαλε μια βολή για το 1-10 και τρίποντο του Παγώνα για το 1-13. Γαϊτανής και Βιτωράτος έτρεξαν ένα 6-0 για να μειώσουν οι Έμπυροι σε 7-13, με τον Χρυσαφιάδη να σκοράρει στο μπαζερ για το τελικό 7-15 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Έμπυροι ανέβασαν στροφές, έπαιξαν πιο δυνατή άμυνα και σε συνδυασμό με την καλή ευστοχία στην επίθεση πήραν εκείνοι κεφάλι στο ματς. Ο Καλτσής μείωσε σε 8-15, ο Βολακάκης έγραψε το 8-17 και οι Δεμέτης, Μαυρόγιαννης μείωσαν σε 14-17. Καλάθι του Βολακάκη ξανά για το 14-19, απάντηση με 7-0 οι Βιτωράτος, Μαυρόγιαννης και Γεωργίου για το 21-19 και 21-20 με μια βολή ο Παγώνας. Μαυρόγιαννης και Βιτωράτος έβαλαν άλλους 4 πόντους για τους Έμπυρους, ο Σκουλάτος μείωσε σε 25-22, για να έρθουν άλλοι 7 πόντοι από τους Μαυρόγιαννη και Βιτωράτο για το τελικό 32-22 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η επίθεση των Έμπυρων συνέχισε να είναι “on fire”, η διαφορά ανέβηκε μέχρι και πάνω από τους 20 και ουσιαστικά το ροζ φύλλο άρχισε να γέρνει προς τους τυπικά γηπεδούχους. Μαυρόγιαννης, Καλτσής και Βιτωράτος έβαλαν 9 πόντους για το 41-22, ο Σκουλάτος με μια βολή και ένα καλάθι μείωσε σε 41-25 και 47-25 από τους Γεωργίου και Δεμέτη. Μιχελακάκης και Χρυσαφιάδης μείωσαν σε 47-30, οι Γεωργίου και Γαϊτανής έβαλαν από ένα καλάθι για το 51-30 και οι Μιχελακάκης, Γκαζίκας και Δεδεδημος μείωσαν στο τελικό 51-36 του δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο οι Έμπυροι κατάφεραν να κρατήσουν τη διαφορά σταθερά στους 10+ πόντους και να πάρουν το πρώτο τους δίποντο για φέτος , παρά το ότι ο Σκουλάτος έπαιζε σαν μαινόμενος ταύρος. Ο Γεωργίου έβαλε δύο καλάθια για το 55-36, Μιχελακάκης και Παγώνας μείωσαν σε 55-39 και οι Πανταζής, Κολοβός ανέβασαν σε 60-39. Χρυσαφιάδης, Σκουλάτος και Παγώνας μείωσαν σε 60-47, ο Θεοχαρόπουλος με τρίποντο σταμάτησε το σερί των Paranormal Inactivity, για να απαντήσει ο Σκουλάτος με έμμεσο δικό του για το 63-50. Καλάθι του Γαϊτανή για το 65-50, 65-52 από τον Σκουλάτο και 2/2 βολές ι Γαϊτανής για το 67-52. Παγώνας και Σκουλάτος μείωσαν σε 67-55, ο Νάσσης ανέβασε σε 69-55 και ο Γκαζίκας έριξε στο 69-57. Το τελικό 70-57 του αγώνα το έγραψε ο Γαϊτανής με μια βολή.

Για τους Έμπυρους, πέρα από τον Μαυρόγιαννη, σε μεγάλη μέρα βρέθηκε και ο Βιτωράτος. Για τους Paranormal Inactivity ξεχώρισαν οι Σκουλάτος και Παγώνας.