20.0%
60.0%
27.9%
19.2%

Οι Pick ‘n’ Troll έφτασαν κοντά στο να κάνουν το 2-0 στη σειρά κόντρα στους Έμπυρους, καθώς κέρδιζαν με 11 ως την τρίτη περίοδο, στην τελευταία όμως ο Χρόνης πήρε την ομάδα των Εμπυρων στην πλάτη του και με ένα buzzer beater του Νέζου η ήρθε η νίκη με 54-55 για να οδηγηθεί η σειρά σε τρίτο παιχνίδι. MVP του αγώνα ήταν ο Ματθαίος Χρόνης με 26 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα, ενώ από την άλλη για τους Troll ξεχώρισε η απίστευτη εμφάνιση τους Σταύρου Τσόλα με 30 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 4 κλεψίματα και 1 τάπα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Troll, έχοντας τον αέρα του νικητή από το πρώτο ματς της σειράς, μπήκαν αρκετά καλύτερα στο παρκέ και έδειξαν ότι η άμυνα τους δύσκολα θα δεχθεί πολλούς πόντους. Ο Τσάκαλος ξεκίνησε με το πρώτο καλάθι του αγώνα, οι Κυβρικοσαίος, Βρυώνης και Χασάπης απάντησαν με 9 πόντους για το 9-2, 9-3 ο Βιτωράτος, 12-3 ο Τσόλας με ένα καλάθι και μια βολή και 12-5 από τον Χρόνη για να κλείσουμε την πρώτη περίοδο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Έμπυροι άρχισαν να ξεμπουκώνουν στην επίθεση, όμως οι Troll έδειξαν ότι μπορούν να ανταπεξέλθουν σε αυτό και κράτησαν το προβάδισμα. Χρόνης και Μαυρόγιαννης μείωσαν σε 12-9, 15-9 ο Τσόλας, 15-13 ο Χρόνης, 16-13 ο Παπαδόπουλος, 16-15 ο Χρόνης, 18-15 ο Χασάπης, 18-19 με δύο συνεχόμενα καλάθια του Δεμέτη, 20-19 ο Χασάπης, 20-21 ο Νέζος, 22-21 ο Χασάπης ξανά, 22-24 με τρίποντο ο Χρόνης και 26-24 ο Τσόλας με δύο βολές και ένα καλάθι στη λήξη.

Στην τρίτη περίοδο οι Εμπυροι μπήκαν ξανά αρκετά αγχωμένοι και αυτό το εκμεταλλευτηκαν οι Troll, οι οποίοι συνέχισαν με φορά από το δεύτερο δεκάλεπτο και πήραν μια διψήφια διαφορά. Ο Κυβρικοσαίος έβαλε καλάθι για το 28-24, 28-26 ο Χρόνης, 30-26 ο Τσόλας, 30-28 ο Καλτσής, 38-28 οι Τσόλας και Παπαδόπουλος, 38-30 ο Τσάκαλος, 41-30 ο Τσόλας, 41-32 ο Χρόνης και 43-32 από τον Παπαδόπουλο ξανά για να κλείσουμε την περίοδο με τους Troll στο +11.

Στην τελευταία περίοδο οι Εμπυροι έβαλαν το μαχαίρι στα δόντια και με τον Χρόνη μπροστάρη κατάφεραν να μπουν ξανά στο κυνήγι του αγώνα. Με κάτι παραπάνω από ένα λεπτό να μένει οι Εμπυροι είχαν πάρει το πάνω χέρι και έδειχναν ότι δύσκολα θα χάσουν, όμως δύο αντιαθλητικα φάουλ έφεραν τους Troll μπροστά στο σκορ, όμως τελικά ο Νέζος με ψυχρό αίμα έβαλε ένα σουτ στο μπαζερ και έδωσε στην ομάδα του την ευκαιρία να διεκδικήσει την πρόκριση στο tie break. Χρόνης και Μαυρόγιαννης μείωσαν σε 43-38, 45-38 ο Χασάπης, 45-48 οι Βιτωράτος και Χρόνης με ένα 0-10 σερί, 47-48 ο Τσόλας, 47-50 ο Μαυρόγιαννης, 49-50 ο Τσόλας ξανά, 49-52 οι Χρόνης και Μαυρόγιαννης με μια βολή ο καθένας και 53-52 ο Τσόλας με 4/4 βολές χάρη στα δύο αντιαθλητικα φάουλ που κέρδισε 1:20 πριν τη λήξη. Στη συνέχεια ακολούθησαν δύο άστοχα τρίποντα των Troll και ένα χαμένο lay up των Εμπυρων για να έρθει μια βολή στα 20″ πριν τη λήξη από τον Μαυρόγιαννη για το 53-53. Ο Τσόλας με 6″ να μένουν έβαλε και εκείνος μια βολή για το 54-53 και ενώ όλα έδειχναν να έχουν τελειώσει για τους Εμπυρους, ο Χρόνης έκανε μια γρήγορη κατεβασιά, τράβηξε όλη την άμυνα πάνω του και έβγαλε την μπάλα στον ελεύθερο Νέζο ο οποίος ταυτόχρονα με το μπαζερ έγραψε το τελικό 54-55 για να ισοφαρίσουν οι Εμπυροι τη σειρά.