16.7%
57.1%
42.9%
32.4%

Μοναξιά αισθάνονται πλέον οι Reapers στην κορυφή της βαθμολογίας, αφού πέρασαν το εμπόδιο των Έμπυρων με 61-79. MVP του αγώνα ήταν ο Γιάννης Καντιώτης με 26 πόντους, 5 ριμπάουντ, 11 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο μπήκαν καλά και οι δύο ομάδες, σκοραραν συνεχώς, μοιραζαν θέαμα και έδειξαν πως και οι δύο θέλουν τη νίκη, βέβαια για διαφορετικούς λόγους ο καθένας. Ο Μαυρόγιαννης έγραψε το πρώτο καλάθι του αγώνα, ο Κουμούτσης ισοφάρισε σε 2-2, 7-2 από Δεμέτη και Μαυρόγιαννη, 7-3 από τον Κρινή, 9-3 από τον Μαυρόγιαννη, 9-5 από τον Καντιώτη 11-5 ξανά με καλάθι από τον Μαυρόγιαννη, 11-11 από τους Κρινή, Καντιώτη και Αλερτά και 14-11 με μια βολή και ένα καλάθι του Μαυρόγιαννη. Μια βολή του Καντιώτη και ένα καλάθι του Στεφανάκη για το 14-14, 16-14 από τον Μαυρόγιαννη και 16-19 με πέντε συνεχόμενους πόντους του Στεφανάκη για να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας κεφάλι στο σκορ οι Reapers.

Στη δεύτερη περίοδο οι Έμπυροι συνέχισαν να παίζουν το ίδιο καλά στην επίθεση, όμως αμυντικά οι Reapers βρήκαν τρύπα και χτυπούσαν συνεχώς, με αποτέλεσμα να ξεφύγουν με πάνω από 10 πόντους στο ημίχρονο. Ο Καντιώτης έβαλε 4 πόντους για να φτάσει το σερί που είχε ξεκινήσει στο προηγούμενο δεκάλεπτο στο 0-9 και να γράψει το 16-23, 19-23 από τον Γυφτόπουλο, 19-25 ξανά από τον Καντιώτη, 20-25 από τον Κολοβό, 20-27 ο Αλερτάς και 22-27 ο Μαυρόγιαννης. Μια βολή και ένα καλάθι ξανά από τον Αλερτά για το 22-30, 23-30 ο Κολοβός, 23-31 ο Δουρακάκης, 27-31 οι Βιτωράτος και Μαυρόγιαννης, 27-39 οι Κρινής, Καντιώτης και Αλερτάς, 29-39 από τον Δεμέτη, 29-42 με τρίποντο ο Καντιώτης, 31-42 με δύο βολές του Βιτωράτου και 31-45 απο τον Πριόβολο.

Στην τρίτη περίοδο οι Έμπυροι έκαναν εκπληκτικό ξεκίνημα, έφτασαν το ματς στους 3 πόντους, όμως στη συνέχεια οι Reapers έδειξαν ξανά το σοβαρό τους πρόσωπο και άνοιξαν γρήγορα τη διαφορά υπέρ τους. Ο Καντιώτης έγραψε το 31-48, 38-48 από τους Δεμέτη, Βιτωράτο και Γυφτόπουλο, 38-49 από τον Αλερτά, 44-49 με τους Βιτωράτο, Θεοχαρόπουλο να βάζουν από ένα τρίποντο και ένα και 46-49 με καλάθι του Δεμέτη για να πάνε το σερί τους στο 8-0 οι Έμπυροι. Σε εκείνο το σημείο όμως οι Reapers πάτησαν γκάζι, έτρεξαν ένα 0-12 με τους Καντιώτη, Δουρακάκη και Στεφανάκη, έγραψαν το 46-61 και σκότωσαν ουσιαστικά τον αντίπαλο.

Στην τελευταία περίοδο οι Έμπυροι προσπάθησαν να μειώσουν, όμως οι Reapers δεν έπεσαν ξανά στην ίδια παγίδα, κράτησαν μια σταθερή διαφορά και στο τέλος την ανέβασαν ακόμα πιο πολύ για να πάρουν τη νίκη με διαφορά 18 πόντων. Ο Κουμούτσης έγραψε το 48-63, 50-63 από τους Βιτωράτο και Μαυρόγιαννη, 50-66 ο Δουρακάκης 56-66 από τους Πανταζή, Καλτσή και Βιτωράτο, 56-70 από Κρινή και Κουμούτση και 60-70 με δύο βολές του Βιτωράτου και άλλες δύο του Μαυρόγιαννη. Τρίποντο του Πουμπουρίδη για το 60-73, 61-73 από τον Μαυρόγιαννη και από ένα τρίποντο οι Αλερτάς και Άγας για το τελικό 61-79 του αγώνα.

Για τους Reapers, πέρα από τον Καντιώτη, εξαιρετική εμφάνιση έκανε και ο Κρινής, ενώ επίσης καλοί ήταν οι Αλερτάς και Στεφανάκης. Για τους Έμπυρους ξεχώρισαν οι Μαυρόγιαννης και Βιτωράτος.