24.2%
41.2%
41.0%
14.3%

Την 4η συνεχόμενη και την 12η συνολικά νίκη τους κατάφεραν να πάρουν οι Εφτάχυψοι, έπειτα και από την 18η στροφή της Golden League και αφού επικράτησαν με 56-48 των Ασβών σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι. Οι Ασβοί μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι, χτίζοντας μάλιστα διαφορά 9 πόντων το πρώτο δεκάλεπτο. Οι Εφτάψυχοι, με ένα πολύ καλό 2ο δεκάλεπτο και πιο συγκεκριμένα στα τελευταία 4 λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, πήραν το προβάδισμα και το διατήρησαν με πολύ καλή διαχείριση για να φτάσουν σε ακόμα μία νίκη και να πατήσουν δυναμικά στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους Ασβούς να πατούν λίγο καλύτερα στο παρκέ με 3 απανωτά δίποντα των Ψαλιδόπουλο και Κουτσουρή για το αρχικό 0-6 του παιχνιδιού. Οι Εφτάψυχοι θα μπουν στο ματς μετά το time out όπου θα βρουν σκορ με τρίποντο του Κουνάβη και δίποντο του Γαλάνη Δ., μειώνοντας σε 5-6, ενώ οι Ασβοί θα απαντήσουν με γκολ-φάουλ του Αγγελογιαννόπουλου και τρίποντο του Ψαλιδόπουλου, για το 5-12 της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, ο Καραθανάσης με 1/2 βολές θα μειώσει σε 6-12, ο Ψαλιδόπουλος με δίποντο θα γράψει το 6-14, ενώ ο Γαλάνης Δ. με νέο δίποντο θα διαμορφώσει το 8-14 του παιχνιδιού. Με ένα ακόμα τρίποντο, ο Ψαλιδόπουλος θα στείλει το ματς στους 9 πόντους για το 8-17, ενώ ο Καραθανάσης με ένα όμορφο δίποντο θα κλείσει το δεκάλεπτο στο 10-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Σφακιανάκης με τρίποντο θα μειώσει στους 4 για το 13-17, ο Μακρυδάκης με δίποντο θα κάνει το 13-19, ενώ οι Εφτάψυχοι με ακόμα ένα τρίποντο, από τον Κόνσολα αυτή τη φορά που θα μειώσει στην κατοχή για το 16-19. Στη συνέχεια, ο Αγγελογιαννόπουλος με δίποντο θα γράψει το 16-21, ο Γαλάνης Αλ. με τον ίδιο τρόπο θα μειώσει ξανά στους 3 για το 18-21, ενώ ο Κουτσουρής με εύστοχο τρίποντο, θα στείλει το παιχνίδι στους 6, με το σκορ στο 18-24. Εκεί, οι Εφτάψυχοι θα τρέξουν ένα τρομερό σερί 12-0, θα προηγηθούν και θα κλείσουν το πρώτο ημίχρονο στο 30-24, έπειτα από 5 πόντους του Σφακιανάκη, 3 του Κουνάβη και από 2 των Καραθανάση και Γαλάνη Δ..

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Σφακιανάκης με δίποντο θα κάνει το 32-24 για τους Εφτάψυχους, ο Κατσιγιάννης θα απαντήσει με τον ίδιο τρόπο για το 32-26, ενώ ο Καραθανάσης με ένα ακόμα δίποντο για τους Εφτάψυχους, θα διαμορφώσει το 34-26 στο ματς. Στη συνέχεια, οι Ασβοί θα μειώσουν στους 4 πόντους, έπειτα από δίποντα των Ψαλιδόπουλο και Αγγελογιαννόπουλο που θα κάνουν το 34-30, με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, ο Καραθανάσης και ο Σφακιανάκης θα επαναφέρουν τη διαφορά στους 8 για το 38-30, ενώ ο Ψαλιδόπουλος με βολή θα μειώσει σε 38-31 την αναμέτρηση. Με τρίποντο του Κόνσολα, οι Εφτάψυχοι θα ανοίξουν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό για το 41-31, με τους Ψαλιδόπουλο, Μακρυδάκη και Αγγελογιαννόπουλο, οι Ασβοί θα τρέξουν ένα σερί 0-7 και θα ροκανίσουν τη διαφορά στους 3 πόντους με το σκορ στο 41-38, ενώ το 3ο δεάλεπτο θα σφραγίσει με εύστοχο τρίποντο ο Καραθανάσης για το 44-38 των Εφτάψυχων στην περίοδο.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Μακρυδάκης με βολή θα κάνει το 44-39, ο Καραθανάσης θα βρει σκορ με τρίποντο για να κάνει το 47-39, με τον Κουτσουρή να μειώνει με βολή σε 47-40. Εκεί, ο Καραθανάσης με δίποντο και τρίποντο θα ανοίξει την ψαλίδα της διαφοράς στους 12 για το 52-40, ο Μακρυδάκης με δίποντο και ο Κουτσουρής με βολή θα μειώσουν στους 9 για το 52-43, ενώ ο Γαλάνης Αλ. θα απαντήσει με τρίποντο για να διαμορφώσει το 54-43 στο ματς. Με ένα δίποντο του Μακρυδάκη, το σκορ θα πάει στο 54-45, ο Γαλάνης Αλ. με τον ίδιο τρόπο θα γράψει το 56-45, ενώ ο Μακρυδάκης με βολή και δίποντο θα μειώσει στους 8, σφραγίζοντας παράλληλα και το ματς στο 56-48.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Θανάσης Καραθανάσης ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 20 πόντους, με 9 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, κλέβοντας 4 φορές την μπάλα από τον αντίπαλο, ενώ μοίρασε και 2 τάπες, συγκεντρώνοντας έτσι 18 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους Εφτάψυχους ξεχώρισε επιπλέον ο Κουνάβης, με τον Γαλάνη Δ. να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους Ασβούς σε καλή μέρα βρέθηκε ο Μακρυδάκης και ο Κουτσουρής.