20.0%
50.0%
48.1%
43.5%

Έπειτα από ένα πάρα πολύ όμορφο ματς, με πολύ γρήγορο ρυθμό, οι Deflections κατάφεραν να κάνουν το 3/3, επικρατώντας των Εφτάψυχων με το τελικό 55-63. Οι Deflections έχτισαν μία διαφορά 10 πόντων από το 2ο κιόλας δεκάλεπτο, όμως οι Εφτάψυχοι ισοφάρισαν σε 50-50 στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου. Εκεί, οι Deflections με ένα σερί 3-10, πήραν μία διαφορά την οποία διατήρησαν μέχρι τέλους.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Παπαδόπουλο να ανοίγει το σκορ με δίποντο και τον Πάλλα να απαντά με δίποντα για το 2-4 των Deflection. Εκεί, ο Παπαδόπουλος με νέο καλάθι θα κάνει το 4-4, ο Πάλλας με βολή το 4-5 και ο Γαλάνης Δ. με νέο δίποντο για τους Εφτάψυχους θα διαμορφώσει το 6-5. Στη συνέχεια, 2 δίποντα των Πάλλα και Μαράντο θα κάνουν το 6-9 στο ματς, ενώ οι Εφτάψυχοι με τρίποντο του Σφακανιάκη και 2/2 βολές του Παπαδόπουλου θα πάρουν κεφάλι στο σκορ για το 11-9. Οι Deflections θα απαντήσουν με 2 δίποντα και 1 τρίποντο από τους Νικολαϊδη, Μαράντο και Μαζιώτη, κάνοντας έτσι το 11-16, ο Κόνσολας με βολή θα μειώσει σε 12-16, ενώ ο Γεργεριτάκης με δική του βολή θα επεαναφέρει το ματς στους 5 για το 12-17. Το πρώτο δεκάλεπτο θα κλείσει με εύστοχη βολή ο Παπαδόπουλος, μειώνοντας σε 13-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Deflections με 2 σερί τρίποντα θα ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς στους 10 πόντους, ενώ ο Παπαδόπουλος με βολή και δίποντο θα μειώσει γρήγορα στους 7 για το 16-23. Με δίποντο του Παπακωνσταντίνου, το σκορ θα πάει στο 16-25, όμως οι Εφτάψυχοι θα ισοφαρίσουν με ένα σερί 10-1 σε 26-26, ο Γεργεριτάκης και ο Νικολαϊδης με δίποντο και τρίποντο αντίστοιχα θα κάνουν το 26-31, ενώ ο Γαλάνης Αλ. στον αιφνιδιασμό θα μειώσει σε 28-31 το ματς. Εκεί, ένα νέο τρίποντο των Deflections από τον Μαράντο αυτή τη φορά θα διαμορφώσει το 28-34, ο Γαλάνης Αλ. και ο Σφακιανάκης με τρίποντο και δίποντο αντίστοιχα θα μειώσουν σε 33-34, ενώ το ημίχρονο θα σφραγίσει με βολή ο Γεργεριτάκης, στέλνοντας τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με τους Deflections να είναι στο +2 και το σκορ στο 33-35.

Στην επανάληψη, οι Deflections θα πατήσουν πολύ δυναμικά παρκέ και θα ανεβάσουν γρήγορα τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό, έπειτα από ένα σερί 0-10 που θα διαμορφώσει το 33-45 στο ματς. Οι Εφτάψυχοι θα απαντήσουν με τρίποντο από τον Παπαδόπουλο για να μειώσουν σε 36-45, ο Τσαφαντάκης με τρίποντο στην επόμενη επίθεση θα κάνει το 36-48, ενώ ο Κουνάβης με δίποντο και τρίποντο θα γράψει το 41-48, μειώνοντας έτσι στους 7 το ματς. Το 3ο δεκάλεπτο θα σφραγίσει με δίποντο στη λήξη ο Γεργεριτάκης, κάνοντας έτσι το 41-50, για να δώσει παράλληλα αέρα 9 πόντων στους Deflections.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Εφτάψυχοι θα μπουν στο παιχνίδι και θα μειώσουν με ένα σερί 11-3 σε 52-53 το ματς, ο Μαζιώτης με 2 συνεχόμενα δίποντα θα κάνει το 52-57, ενώ ο Σφακιανάκης με βολή θα μειώσει για το 53-57. Στη συνέχεια, οι Deflections, με γκολ-φάουλ του Μαράντου θα κάνουν το 53-60, ο Παπαδόπουλος θα μειώσει σε 55-60, ενώ το παιχνίδι θα σφραγίσει με τρίποντο ο Γεργεριτάκης για το τελικό 55-63.

Πρωταγωνιστής του ματς ο Κώστας Μαράντος ο οποίος ήταν και ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας 17 πόντους με 6 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα είχε 2 ασίστ, φτάνοντας έτσι τους 20 βαθμούς στο efficiency. Πέραν του Μαράντου από τους Deflections ξεχώρισε και ο Νικολαΐδης, με τον Γεργεριτάκη να ακολουθεί επίσης στους κορυφαίους της αναμέτρησης. Από τους Εφτάψυχους σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Παπαδόπουλος και ο Σφακιανάκης.