14.3%
45.5%
44.7%
14.3%

Mεγάλη νίκη στο νήμα για τους Ζαππαπτίστας απέναντι στον μαχητικό Άφοβο που άγγιξε την νίκη, αλλά τα λάθη στο τέλος του κόστισαν.

Το ματς ξεκίνησε με γρήγορο 4-0 για τους Ζαππατίστας το οποίο μειώθηκα από τον ψηλό του Αφόβου Γκότση. Ο Χουλιάρας σκόραρε με δυναμικό ντράιβ, όμως η συνεργασία Ντούφα-Κωστούλα(καλάθι) έκανε το σκορ 6-4. Οι ψηλοί των Ζαππαπτίστας ,Λακιός και Κοντοπυράκης, εναλλάξ έγιναν πασέρ και σκόρερ για το 10-4, πριν απαντήσει ο Λαμπρινός με ένα τρίποντο. Ο Ντούφας για τον Άφοβο πρώτα σκόραρε και μετά μοίρασε-στον Κλάγκο- για να πάει η ομάδα του στο 17-14, ωστόσο ο Κοντοπυράκης έβαλε την πινελιά του στην λήξη του δεκαλέπτου(23-14).

Ο Καρούτας άνοιξε το σκορ για τον Άφοβο στο 2ο δεκάλεπτο με ωραίο ντράιβ και ο Λακιός έκανε το 26-16 μετά από επιθετικό ριμπάουντ. Ένα σερί 6-0 για τον Άφοβο με τους Κωστούλα, Νάκο και Κλάγκο πηγαίνοντας το ματς στο 26-22. Ο Χουλιάρας σκόραρε και πάλι με ντράιβ για το 28-22, παρόλα αυτά ο Γκότσης μας χάρισε δύο ωραιες φάσεις. Πρώτα τάπα και ύστερα ένα ποστ γράφοντας το 30-28. Το ημίχρονο έληξε 35-28.

Το δεύτερο ημιχρονο ξεκίνησε με τον Παπαντωνίου να πασάρει ωραία στον Μπαρμπερίδη και λίγο αργότερα ο τελευταίος να βγάζει baseball pass στον Λακιό για το 39-30. Το ξέσπασμα όμως του Αφόβου πήγε το ματς στο -1. Κωστούλας, Ντούφας και Λαμπρινός σκόραραν και συνεργάστηκαν μεταξύ τους στο διάστημα αυτό. Ο Μπαρμπερδίσης με 2 καλές ενέργειες πήγε το σκορ 43-38, λίγο αργότερα όμως η τριάδα που πριν έκανε το σερί μαζί με τον Γωγάκη έκαναν το σκορ 46-46(τρίποντο Ντούφα). Το δεκάλεπτο έληξε 49-46.

Το φινάλε ήταν δραματικό. Ο Ντούφας με ωραίο ντράιβ έκανε το 49-48, όμως οι Ζαππαπτίστας έκαναν ένα σερί 8-0. Πρώτα ο Κοντοπυράκης έβαλε καλάθι και 1/1 βολή, δίποντο ο Μπαρμπερίδης και πάσα του τελευταίου στον Χουλιάρα για ένα τρίποντο. Το σκορ ήταν 57-48 όμως ο Άφοβος είχε ενέργεια και πάθος. 6 πόντοι του Κωστούλα , μία βολή του Λαμπρινού και ακόμα μία του Καρούτα πήγαν το ματς στο 57-56. Οι Ζαππαπτίστας έκαναν λάθος επίθεση το ίδιο όμως έκανε και ο Άφοβος. Στο τέλος  ο Λακιός έβαλε την υπογραφή του στην μεγάλη νίκη με δίποντο για το τελικό 59-56.

O Κοντοπυράκης ήταν πολύ καλός στο ζωγραφιστό και σκόραρε 15 πόντους ενώ μάζεψε 14 ριμπάουντς. Από κοντά και ο Λακιός με 13 και 10 αντίστοιχα.