20.0%
60.0%
50.0%
16.7%

Με εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο οι Ζαππατιστας έφτασαν σε άνετη νίκη κόντρα στα Χώματα με 54-69. MVP του αγώνα ήταν ο Χριστόδουλος Λακιός με 16 πόντους, 22 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Στην πρώτη περίοδο το ματς πήγαινε καλάθι-καλάθι μέχρι να “νευριασει” ο Παπαντωνίου, όπου έτρεξε ένα σερί που έδωσε μικρό μεν προβάδισμα, αλλά βάση δε για τη συνέχεια. Μπαρμπερίδης και Βερεντζιώτης έκαναν το 0-4, με τον Λιγνο να μειώνει σε 2-4. Το 2-6 έγινε από τον Βερεντζιώτη, για να έρθει ένα 4-0 από Δημητριάδη και Δαμανάκη για να ισοφαρισουν τα Χώματα σε 6-6. Το 6-8 το έκανε ο Παπαντωνίου, με τον Γκάτση να δίνει προβάδισμα στα Χώματα λίγα δευτερόλεπτα μετά ευστοχώντας σε ένα τρίποντο για το 9-8. Με ένα 0-9 του Παπαντωνίου οι Ζαππατιστας πήραν ένα καλό προβάδισμα με 9-17,όμως ο Γκάτσης ξανά με τρίποντο έγραψε το 12-17 που ήταν και το τελικό της περιόδου.

Στην δεύτερη περίοδο τα Χώματα προσπάθησαν για το προβάδισμα, όμως οι Ζαππατιστας δεν τους επέτρεψαν ποτέ να το πάρουν. Ο Βλάσης με ένα γκολ Φάουλ μείωσε σε 15-17,με τον Μπαρμπερίδη να απαντάει και να γράφει το 15-20 για να βάλει ξανά τους Ζαππατιστας μπροστά με 5. Λιγνός και Βλάσης ισοφάρισαν σε 20-20 για να ακολουθήσει ένα 1-12 από τους Ζαππατιστας με τους Μπαρμπερίδη, Λακιό και Ζαμπετη για το 21-32. Βλάσης και Δαμανάκης έκαναν ένα 4-0 για το 25-32, ο Ζαμπετης ανέβασε στους 9(25-34) και τα Χώματα έκαναν ακόμα ένα 4-0 με τους Λιγνο και Βλάση για το τελικό 29-34 του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο οι Ζαππατιστας μπήκαν φορτσατοι, έχτισαν πάνω στη μικρή διαφορά που είχαν πάρει στο ημίχρονο και μετά έκαναν συντήρηση. Με 0-10 άρχισαν την περίοδο οι Ζαππατιστας(29-46). Σκόρερ οι Μπαρμπερίδης και Λακιός . Το σερί αυτό το έσπασαν, απαντώντας με ένα 5-0 τα Χώματα για το 34-46. Ο Παπαντωνίου έγραψε το 34-48,για να μειώσει ο Βλάσης και ο Δημητριάδης σε 39-48. Το 39-50 γράφτηκε από τον Λακιό, ο Γκάτσης απάντησε για το 41-50 και ο Ζαμπετης σημείωσε το τελικό 41-52 της περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο τα Χώματα προσπάθησαν να αντεπιτεθουν, έφτασαν τη διαφορά μέχρι τους 6 όμως οι Ζαππατιστας βρήκαν πάλι τρόπο και ξεφυγαν. Γκάτσης και Λιγνός έκαναν ένα 4-0 και μειωσαν σε 46-52, ο Λακιός ανέβασε στους 8(46-54), ο Λιγνός όμως έριξε πάλι στους 6 σημειώνοντας το 48-54. Ένα 0-6 από Ζαμπετη και Μπαρμπερίδη άνοιξε πάλι τη διαφορά στους 12 (48-60). Ο Γκάτσης μείωσε σε 51-60, όμως ο Βερεντζιώτης απάντησε με ένα 0-4 για το 51-64. Ο Δημητριάδης μείωσε σε 53-64. Ακολούθησε ένα 0-5 από Παπαντωνίου και Μπαρμπερίδη για το 53-69 με τον Δημητριάδη να γράφει λίγο αργότερα το τελικό 54-69 του αγώνα.

Πέρα από τον Λακιό, πολύ καλό ματς έκαναν και οι Μπαρμπερίδης και Παπαντωνίου. Για τα Χώματα ξεχώρισαν οι Δημητριάδης, Βλάσης και Γκάτσης.