15.8%
57.9%
41.2%
20.8%

Σε ένα ματς φωτιά, που πήγε και παράταση, νικητές ήταν οι Θαλασσόλυκοι κόντρα στους Ξεφτιλάιζερς με 68-72. MVP του αγώνα ήταν ο Νίκος Τεντόμας με 23 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Από την πρώτη κιόλας περίοδο οι δύο ομάδες μπήκαν με άγριες διαθέσεις επιθετικά και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να βλέπουμε όμορφο μπάσκετ και με μεγάλο σκορ. Τεντόμας και Γιάννης Λέντζος έκαναν ένα 0-4 στο ξεκίνημα, με τον Δεδούσηςλ να απαντάει με 4 δικούς του πόντους και να ισοφαρίζει σε 4-4 και το σερί να συνεχίζεται από τους Γιώργο Δεδούση και Τυπάλδο για να φτάσει το σκορ στο 8-4. Ο Βασιλακόπουλος μείωσε σε 8-6, για να ακολουθήσει ένα 5-0 από τον Τυπάλδο για το 13-6. Τεντόμας και Βασιλακόπουλος μειωσαν σε 13-11, για να ανεβάσουν και πάλι τη διαφορά στις δύο κατοχές οι Ξεφτιλάιζερς σημειώνοντας το 16-11. Ένα 0-6 στην συνέχεια από Αναστασίου, Μανάι και Τεντόμα έδωσε προβάδισμα στους Θαλασσόλυκους με 16-17 όμως ακολούθησαν 4 συνεχόμενοι πόντοι από τον Δεδούση για να κλείσει η περίοδος με τους Ξεφτιλάιζερς να έχουν κεφάλι με 20-17.

Και στη δεύτερη περίοδο το όμορφο θέαμα συνεχίστηκε, χωρίς όμως κάποια από τις δύο ομάδες να μπορέσει να ξεφύγει σε κανένα χρονικό σημείο του δεκαλέπτου. Ο Φάνης Λέντζος και ο Βασιλακόπουλος έκαναν ένα 0-5 για το 20-22. Ο Δεδούσης ισοφάρισε σε 22-22, με τον Λέντζο να απαντάει και να σημειώνει το 22-24. Ο Ηλιοπουλος έβαλε ένα τρίποντο για το 25-24. Το 25-26 έγινε από τον Βασιλακόπουλο, όμως ο Στραβοσκούφης απάντησε και έδωσε ξανά προβάδισμα στους Ξεφτιλάιζερς με 27-26. Το 27-28 έγινε ξανά από τον Βασιλακόπουλο με τον Δεδούση να απαντάει και να γράφει το 29-28. Με τρεις πόντους του Φανή Λέντζου σημειώθηκε το 29-31 και οι Ξεφτιλάιζερς να απαντάνε με ένα 5-0 από τους Τυπάλδο και Δημήτρη Δεδούση για το 34-31 που ήταν και το τελικό σκορ του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο οι Θαλασσόλυκοι κατάφεραν να παγωσουν τους Δεδούση και Τυπάλδο και να πάρουν πρώτη φορά προβάδισμα σε κλείσιμο δεκαλέπτου. Ο Τσίτσος έκανε ένα 4-0 για το 38-31, όμως η απάντηση των Θαλασσόλυκων ήταν ένα 0-6 από τους Φανή Λέντζο και Βασιλακόπουλο για το 38-37. Ο Τσίτσος σημείωσε το 40-37, όμως οι Θαλασσόλυκοι έκαναν ακόμη ένα μικρό 0-4 με τους Φάνη Λέντζο και Αναστασίου και πήραν προβάδισμα με 40-41. Ο Τσίτσος έδωσε και πάλι λύση στους Ξεφτιλάιζερς για το 42-41, με τον Τεντόμα να απαντάει με ένα προσωπικό 0-6 και να γράφει το 42-47. Ο Δεδούσης με 5 δικούς του πόντους ισοφάρισε σε 47-47, με τον Τεντόμα να γράφει όμως το τελικό 47-50 της περιόδου βάζοντας ένα τρίποντο.

Στην τέταρτη περίοδο για 6 λεπτά οι Θαλασσόλυκοι είχαν τον έλεγχο, όμως εκεί έγινε ένα ξέσπασμα από τους Ξεφτιλάιζερς που πήραν προβάδισμα για να μπούμε στο τελευταίο λεπτό του αγώνα. Το 47-53 έγινε από τον Τεντόμα, με τον Δεδούση να απαντάει με διποντο για το 49-53. 49-55 από τον Βασιλακόπουλο και ξανά στους 4 από τον Ηλιόπουλο για το 51-55. Το 51-57 έγινε και πάλι από τον Βασιλακόπουλο, με τον Τσίτσο να μειώνει και πάλι στους 4 (53-57). Με 4 λεπτά να μένουν ο Γιάννης Λέντζος θα γράψει το 53-59 και αυτό θα αναγκασει τους Ξεφτιλάιζερς να πάρουν time out. Μετά το time οι Ξεφτιλάιζερς μπήκαν πολύ δυνατά, έτρεξαν ένα 8-0 με τους Τσίτσο, Ηλιοπουλο και Τυπάλδο και πήραν προβάδισμα με 61-59 1.13 πριν το φινάλε. Στην επόμενη επίθεση ο Βασιλακόπουλος αστοχησε σε ένα διποντο και ο Ρουσιάς καθάρισε το αμυντικό ριμπάουντ. Την επόμενη επίθεση την ανέλαβε ο Τυπάλδος όμως ούτε αυτός έβαλε καλάθι με τον Λέντζο να καθαρίζει το αμυντικό. Στην επόμενη επίθεση των Θαλασσόλυκων οι Ξεφτιλάιζερς έπαιξαν καλή άμυνα, εγκλώβισαν τον Βασιλακόπουλο και τον ανάγκασαν να κάνει βήματα. Με 22″ να μένουν την κατοχή είχαν οι Ξεφτιλάιζερς, που ήταν μπροστά και με 61-59. Η μπάλα πάει στον Τυπάλδο και αμέσως γίνεται φάουλ από τους Θαλασσόλυκους. Ο Τυπάλδος αστοχησε και στις δύο βολές, με τον Βασιλακόπουλο να καθαρίζει το αμυντικό ριμπάουντ, σε ένα τέλειο σενάριο για τους Θαλασσόλυκους. Την επίθεση ανέλαβε ο Τεντόμας ο οποίος πήγε προς τα μέσα, πήρε φάουλ και βολές με 4″ να μένουν. Ευστοχησε και στις 2 και έγραψε το 61-61. Στον χρόνο που έμενε οι Ξεφτιλάιζερς έπρεπε να κάνουν κάτι γρήγορο. Ο Δεδούσης αστοχησε σε ένα σουτακι από κοντινή απόσταση, το ίδιο και ο Τσίτσος στο follow με το ματς να πηγαίνει παράταση.

Στην παράταση οι Θαλασσόλυκοι πήραν εξαρχής το προβάδισμα και κατάφεραν να το κρατήσουν μέχρι τέλους. Ο Γιάννης Λέντζος έγραψε το 61-63, με τον Δεδούση να μειώνει με μια βολή σε 62-63. Το 62-66 έγινε από Μαλτέζο και Αναστασίου, με τον Τυπάλδο να μειώνει σε 64-66 και τον Αναστασίου να στέλνει ξανά στους 4 το ματς με 2 λεπτά να μένουν. Το 67-68 γράφτηκε στην αμέσως επόμενη επίθεση από τον Τυπάλδο με 1.47 να μένει στον πίνακα. 67-70 ο Πρεκας 1.32 πριν το τέλος. Στην επόμενη επίθεση ο Δεδούσης σηκώθηκε για τρεις, το έχασε και οι Θαλασσόλυκοι πήραν το ριμπάουντ. Την επίθεση των Θαλασσόλυκων τη σταμάτησε ο Δεδούσης με τάπα, έφυγε στον αιφνιδιασμό, όμως ο Λέντζος πρόλαβε και του έδωσε τη μπάλα πριν φτάσει στο lay up. Στην επαναφορά οι Ξεφτιλάιζερς βρήκαν τον Τσίτσο ο οποίος πήρε φάουλ και ευστόχησε στη μία από τις δύο βολές και έγραψε το 68-70 με 30″ να μένουν. Στην επόμενη επίθεση οι Θαλασσόλυκοι ήθελαν να φάνε όσο πιο πολύ χρόνο μπορούσαν, η μπάλα έφτασε στον Αναστασίου με 3 δευτερόλεπτα να μένουν, αυτός σηκώθηκε για τρεις, αστοχησε όμως ο Τεντόμας ήρθε ως από μηχανής Θεός, πήρε επιθετικό ριμπάουντ και έγραψε το τελικό 68-72 του αγώνα.

Πέρα από τον Τεντόμα εξαιρετικό ματς έκαναν και οι Βασιλακόπουλος και Φάνης Λέντζος. Για τους Ξεφτιλάιζερς καλή εμφάνιση είδαμε από τους Δημήτρη Δεδούση, Τυπάλδο και Τσίτσο.