25.0%
41.7%
29.2%
14.3%

Οι Gkrouvaloi βρέθηκαν να χάνουν στην τρίτη περίοδο με 17 πόντους, όμως στην τελευταία περίοδο πίεσαν και έκαναν μια επική ανατροπή κόντρα στους Θαλασσόλυκους για να πάρουν το πρώτο τους ροζ φύλλο στην φετινή regular season με 47-45. MVP του αγώνα ήταν ο Γιώργος Χατζηελευθερίου με 16 πόντους, 14 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες δεν μπήκαν καθόλου καλά στο παρκέ, οι Θαλασσόλυκοι ομως είχαν τον Δημητριάδη που ξεχωριζε στο πλήθος και πήραν ένα μικρό προβάδισμα. Δύο καλάθια του Δημητριάδη για το 0-4, 4-4 από τους Χαλδαιάκη και Μαξούρη και άλλα δύο καλάθι του Δημητριάδη για το τελικό 4-8 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες βρήκαν κάπως τον καλό τους ρυθμό, σκοραραν με μεγαλύτερη άνεση και έδειξαν να έχουν πλέον αποβάλλει το άγχος τους. Δημητριάδης και Παπαδόπουλος έβαλαν από μια βολή για το 4-10, 7-10 από τους Μαξούρη και Καλογερόπουλο, 7-12 από τον Μενεξιάδη και 6-0 σερί ο Χατζηελευθερίου για το 13-12. Καλάθι του Μενεξιάδη ξανά για το 13-14, 14-14 ο καλογερόπουλος και 14-16 από τον Μελετίδη για να μπουν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Gkrouvaloi μπήκαν περίπου τόσο άσχημα όσο στο πρώτο, με αποτέλεσμα οι Θαλασσόλυκοι που είχαν βρει ρυθμό να παίρνουν μια διαφορά η οποία έφτασε μέχρι και τους 17 πόντους. Χριστοδουλόπουλος, Δημητριάδης και Καραγιαννίδης έβαλαν 11 πόντους για το 14-27, 16-27 από τον Χατζηελευθερίου, 16-30 με τρίποντο ο Δημητριάδης, 18-30 ο Παπαδάμ και ένα τρίποντο του Δημητριάδη, μαζί με ένα καλάθι του Μελετίδη για το 18-35. Παπαδάμ και Χατζηελευθερίου μείωσαν σε 22-35, 22-37 από τον Μενεξιάδη και 24-37 από τον Νικολόπουλο για να κλείσουμε το τρίτο δεκάλεπτο.

Στην τελευταία περίοδο οι Gkrouvaloi έπαιξαν στο κόκκινα, επνιξαν τον αντίπαλο με την άμυνα τους και κατάφεραν να κάνουν την μεγάλη ανατροπή. Καλογερόπουλος και Παπαδάμ μείωσαν σε 31-37, 31-42 οι Βασιλακόπουλος και Μελετίδης, 38-42 με ένα 7-0 σερί των Χατζηελευθερίου και Μπουτσίνη, 38-44 με δύο βολές ο Δημητριάδης και 43-44 με 5 συνεχόμενους πόντους του Παπαδάμ. Ο Βασιλακόπουλος έβαλε μια βολή για το 43-45 με 52″ να μένουν, ο Καλογερόπουλος έγραψε 2 βολές για το 45-45 με 47″ για λήξη και στη συνέχεια είχαμε από μια άστοχη επίθεση για κάθε ομάδα. Επίθεση οι Gkrouvaloi και η μπάλα στα χέρια του Καλογερόπουλου, ο οποίος πασαρε στην ρακέτα στον Χατζηελευθερίου για να γραφτεί το 47-45 με 4″ για λήξη. Στον χρόνο που έμενε οι Θαλασσόλυκοι προσπάθησαν να κλέψουν το ματς, όμως ο Βόρδος σταμάτησε ψηλά το τρίποντο του αντιπάλου guard και οι Gkrouvaloi πήραν την πρώτη νίκη για φέτος.

Για τους Gkrouvalous, πέρα από τον Χατζηελευθερίου, πολύ καλό ματς έκαναν επίσης οι Παπαδάμ και Καλογερόπουλος. Για τους Θαλασσόλυκους ξεχώρισε ο Δημητριάδης.