5.0%
28.6%
31.3%
35.3%

Οι Μπάσχετοι αντέχοντας την πίεση που άσκησαν οι Θαλασσόλυκοι στο τελευταίο δεκάλεπτο κατάφεραν να πάρουν την πρώτη τους νίκη στη φετινή Rising δύσκολα, με τελικό σκορ 51-57. MVP του αγώνα ήταν ο Αστέρης Καραγιώργης με 15 πόντους 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 τάπες.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Θαλασσόλυκοι άνοιξαν το σκορ με τον Καραγιαννίδη, ο Καραγιώργης ισοφάρισε σε 2-2, 4-2 ο Βασιλακόπουλος, 4-8 με 0-6 σερί οι Χατζηθάνος και Καραγιώργης, 6-8 ξανά με καλάθι του Βασιλακόπουλου, 6-10 ο Χατζηθάνος ξανά, 9-10 με γκολ φάουλ ο Αρχέλαος, 9-12 ο Μαντόγιαννης, 12-12 ο Γκότσης και 12-19 με ένα 0-7 σερί οι Αποστολόπουλος και Μαντόγιαννης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Μπάσχετοι συνέχισαν δυναμικά γράφοντας προσθέτοντας άλλους 8 πόντους στο σερί τους από τους Μαντόγιαννη, Αποστολόπουλο και Καραγιώργη για το 12-27, 14-27 ο Χριστοδουλοπουλος, 14-30 ο Καραγιώργης, 18-30 οι Αρχέλαος και Τσιλιώρης, 18-35 με 5 πόντους των Χατζηθάνου και Μαντόγιαννη, 20-35 ο Αρχέλαος και 20-37 από τον Παγκάκη για να μπουν οι Μπάσχετοι στα αποδυτήρια με ένα +17 στην πλάτη.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Πρέκας μείωσε σε 22-37, 22-39 ο Μαντόγιαννης, 27-39 οι Τσιλιώρης και Πρέκας, 27-41 ο Αποστολόπουλος, 29-41 ο Καραγιαννίδης, 29-42 ο Καραγιώργης 31-42 ο Αρχέλαος, 31-46 από τους Καραγιώργη και Μαντόγιαννη και 34-46 οι Τουρλούκης και Παπαδόπουλος για να κλείσουμε και το τρίτο δεκάλεπτοε τους Μπάσχετους να έχουν διψήφιο προβάδισμα.

Στην τελευταία περίοδο οι Τουρλούκης και Βασιλακόπουλος μείωσαν σε 39-46, ο Καραγιώργης έγραψε το 39-47, 45-47 οι Τουρλούκης και Τσιλιώρης, 45-54 οι Χατζηθάνος και Παγκάκης, 49-54 με δύο καλάθια του Αρχέλαου, 49-56 με δύο βολές ο Χατζηθάνος, 51-56 οι Αρχέλαος και Χριστοδουλόπουλος και 51-57 με μια βολή του Καραγιώργη για το τελικό σκορ του αγώνα.

Για τους Μπάσχετους, πέρα από τον Καραγιώργη, σε πολύ καλή βραδιά βρέθηκαν επίσης οι Μαντόγιαννης και Χατζηθάνος. Για τους Θαλασσόλυκους ξεχώρισαν οι Αρχέλαος, Τσιλιώρης και Βασιλακόπουλος.