30.0%
45.5%
40.7%
15.2%

Με νίκη ξεκίνησαν φέτος τις υποχρεώσεις τους οι Θαλασσόλυκοι στην πρεμιέρα της Rookie League, αφού επικράτησαν με 61-42 των Kavlanta Hawks στα πλαίσια της πρώτης αγωνιστικής. Οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά μέχρι και το τρίτο δεκάλεπτο, όμως ένα πολύ δυνατό 4ο δεκάλεπτο από τους Θαλασσόλυκους, τους έδωσε ένα προβάδισμα το οποίο έφτασε μέχρι και τους 24 πόντους, για να κλείσει τελικά το ματς στο 61-42 για την ομάδα του Καραγιαννίδη.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Καραβατά να ανοίγει το σκορ με δίποντο και τον Αντωνάκη να απαντά με τον ίδιο τρόπο για την ισοφάριση και το 2-2 του ματς. Στη συνέχεια, ένα καλάθι του Καραβατά θα δώσει προβάδισμα στους Θαλασσόλυκους για το 4-2, ενώ ένα τρίποντο από τον Έψιμο θα δώσει προβάδισμα στους Kavlanta Hawks για το 4-5, ενώ ένα σερί 8-2 των Θαλασσόλυκων, θα σφραγίσει την περίοδο στο 12-7 του ματς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Kavlanta Hawks θα περάσουν μπροστά με ένα δικό τους σερί 1-8 με 5 πόντους του Πότσιου, 2 του του Αντωνάκη και βολή του Σημαντηράκη για το 13-15, όμως οι Θαλασσόλυκοι με δικό τους σερί 11-3 θα προσπεράσουν και θα διαμορφώσουν το 24-18. Εκεί, ο Τσόντζος με 2 βολές και ένα τρίποντο θα σφραγίσει το ημίχρονο, μειώνοντας στον πόντο και το 24-23 της αναμέτρησης.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Καρυάμης με βολή θα κάνει το 25-23, ο Πότσιος με δίποντο και τρίποντο θα γράψει το 25-28, ενώ οι Θαλασσόλυκοι με ένα σερί 6-3 θα προσπεράσουν στο 31-30. Εκεί, ο Έψιμος με δικό του τρίποντο θα κάνει το 31-33, με 2 καλάθια από τους Κοντοπυράκη και Καραβατά, οι Θαλασσόλυκοι θα κάνουν το 35-33, για να απαντήσει με δικό του σουτ μέσης απόστασης ο Ζυγομήτρος με το παιχνίδι να πηγαίνει στο 35-35. Το τρίτο δεκάλεπτο θα κλείσουν οι Θαλασσόλυκοι που θα μπουν και πάλι σε θέση οδηγού με ένα μικρό σερί 6-2, έπειτα από δίποντο του Κοντοπυράκη και 4 πόντους του Καραβατά για το 41-37 του δεκαλέπτου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Θαλασσόλυκοι θα μπουν αποφασισμένοι για τη νίκη και με 4 τρίποντα των Λεσσέ, Χριστοδουλόπουλο και Φίλιππα αλλά και 4 δίποντα των Κοντοπυράκη και Χριστοδουλάκη, θα στείλουν το ματς στο +24 και το 61-37, με τους Kavlanta Hawks, απλά να μειώνουν στο τέλος με βολή του Πότσιου και 2 δίποντα του Τσόντζου για το τελικό 61-42.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Πέτρος Καραβατάς ο οποίος σημείωσε 17 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 κλεψίματα, φτάνοντας έτσι τους 25 βαθμούς στο ranking. Από κοντά με υψηλό efficiency και οι Κοντοπυράκης και Χριστοδουλόπουλος, ενώ από τους Kavlanta Hawks ξεχώρισαν οι Τσόντζος και Ζυγομήτρος.