12.5%
41.7%
39.5%
30.8%

Την παρθενική της νίκη πέτυχε η UCI-Retama στον Β’ όμιλο της Rising, αφού επικράτησε με 38-59 των Θαλασσόλυκων, 2 στροφές πριν τη λήξη του πρώτου γύρου. Οι Θαλασσόλυκοι μπήκαν πολύ καλά στο ματς και ήταν μπροστά στο ημίχρονο με 3 πόντους (20-17). Στο 2ο ημίχρονο, οι UCI-Retama γύρισαν τον διακόπτη και με πολύ καλές επιθέσεις κατάφεραν να περάσουν μπροστά, χτίζοντας παράλληλα και διψήφια διαφορά από τα μέσα του 3ου δεκαλέπτου. Οι Θαλασσόλυκοι δεν κατάφεραν να μειώσουν πίσω και έτσι οι UCI-Retama πήραν το πρώτο φετινό ροζ φύλλο.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Καραμάνο να ευστοχεί σε τρίποντο για το αρχικό 0-3, ενώ οι Θαλασσόλυκοι θα μπουν στο ματς με 2 δίποντα του Αρχέλαου και 1 δίποντο του Τουρλούκη για το προβάδισμα και στο 6-3. Εκεί, ο Γουρνέλος με 2/2 βολές θα μειώσει σε 6-5, ο Βασιλακόπουλος με 2 εύστοχα σουτ μέσης απόστασης θα κάνει το 10-5, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο θα κλείσουν με βολή ο Σαρρής και τρίποντο ο Γουρνέλος, μειώνοντας παράλληλα στον πόντο για το 10-9 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Θαλασσόλυκοι θα ξεφύγουν με ένα σερί 8-2 από 4 πόντους του Βασιλακόπουλου 2 του Πρέκα και άλλους 2 του Τουρλούκη για το 18-11, οι UCI-Retama θα μειώσουν με δίποντο και βολή του Γουρνέλου αλλά και τρίποντο από τον Καραμάνο σε 18-17, ενώ οι Θαλασσόλυκοι θα σφραγίσουν το ημίχρονο στο 20-17 έπειτα από δίποντο του Αρχέλαου, σκορ που θα στείλει τις 2 ομάδες στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι UCI-Retama θα πάρουν πολύ γρηγορά το προβάδισμα έπειτα από 2 δίποντα του Αθανασιάδη, τρίποντο του Καραμάνου και βολή του Φιλίππου για το 20-25, ο Αρχέλαος θα μειώσει με δίποντο σε 22-25 και στους 3 πόντους, όμως ο Αθανασιάδης και ο Σαρρής με 2 νέα δίποντα για τους UCI-Retama θα διαμορφώσουν το 22-29 στην αναμέτρηση. Εκεί, ο Βασιλακόπουλος με εύστοχη βολή θα μειώσει σε 23-29, ο Φιλίππου με 2 καλάθια στην αντίπαλη ρακέτα και ο Γουρνέλος με τον Σταυρόπουλο ευστοχώντας σε 2 τρίποντα, θα κάνουν το 23-39, με τον Βασιλακόπουλο να μειώνει ξανά από μέση απόσταση σε 25-39 το παιχνίδι. Το τρίτο δεκάλεπτο θα σφραγίσει με δικό του δίποντο ο Φιλίππου για το 25-41 των UCI-Retama.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Θαλασσόλυκοι με σουτ μέσης απόστασης του Βασιλακόπουλου θα μειώσουν σε 27-41, ο Παπαστεργίου και ο Σταυρόπουλος με δίποντο και τρίποντο αντίστοιχα θα διαμορφώσουν το 27-46, ενώ ο Βασιλακόπουλος και ο Τπουρλούκης με 2 σερί δίποντα θα μειώσουν σε 31-46 το ματς. Εκεί ο Βάσσος και ο Σταυρόπουλος με 2 δίποντα θα κάνουν το 31-50, ο Αρχέλαος θα απαντήσει με δικό του δίποντο για το 33-50, ο Καραμάνος με τον ίδιο τρόπο θα κάνει το 33-52 και ο Βασιλακόπουλος με νέο σουτ μέσης απόστασης θα μειώσει σε 35-52. Εκεί, οι UCI-Retama με ένα σερί 3-7 θα ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς στους 21 πόντους για το 38-59, σκορ που θα είναι και το τελικό για την αναμέτρηση.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Θανάσης Φιλίππου ο οποίος σημείωσε 9 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, φτάνοντας έτσι τους 18 βαθμούς στο ranking. Από κοντά με υψηλό efficiency και οι Γουρνέλος και Καραμάνος, ενώ από τους Θαλασσόλυκους ξεχώρισαν οι Βασιλακόπουλος  και Αρχέλαος.