26.9%
74.1%
39.0%
17.6%

Οι Aladalon με όπλο το φοβερό τρίτο δεκάλεπτο που έκαναν, το οποίο το κέρδισαν με επί μέρους σκορ 13-25, κατάφεραν να χτίσουν μια διαφορά, η οποία τους έδωσε ψυχολογία, για να φτάσουν στη νίκη κόντρα στους Κένταυρους με 60-70 και να κάνουν το 2-0 στη σειρά για να πάρουν την πρόκριση στο Final 4 της τρίτης κατηγορίας του Summer League. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Βαγγέλης με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 κλεψίματα και 2 τάπες.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Βαγγέλης άνοιξε το σκορ στο ματς για τους Aladalon με μια ελεύθερη βολή, οι Κορδαλής, Συμπάρδης και Φραντζής απάντησαν με 6-0 σερί και έβαλαν μπροστά τους Κένταυρους με 6-1, 6-3 με δύο βολές του Μέη, 8-3 από τον Φραντζή, 8-8 με 0-5 σερί οι Μέης, Σεφέρης και Κτενίδης, 12-8 με μια βολή του Κορδαλή και ένα τρίποντο του Τσέλιου, 12-9 με βολή του Βαγγέλη, 14-9 ο Κανάκης και νέο 0-5 σερί οι Aladalon με τους Γιαννόπουλο και Μέη για να κλείσουμε το πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες με 14-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Φραντζής έβαλε δύο βολές για το 16-14, ο Μέης απάντησε με τον ίδιο τρόπο και ισοφάρισε σε 16-16, 19-16 με τρίποντο του Κανάκη, 19-18 από τον Μίντζη, 23-18 με ένα τρίποντο και μια βολή του Συμπάρδη, 23-25 με γρήγορη απάντηση με 0-7 σερί οι Aladalon με τους Μίντζη, Γιαννόπουλο και Βαγγέλη, 25-25 ο Συμπάρδης, 25-26 ο Μαρκοπουλιώτης, 27-26 με νέο καλάθι του Κορδαλή, 27-30 με ένα καλάθι του Μαρκοπουλιώτη και ένα του Βαγγέλη, 31-30 οι Δρόσης και Συμπάρδης και νέο καλάθι του Μαρκοπουλιώτη για το τελικό 31-32 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Φραντζής με καλάθι και φάουλ έβαλε μπροστά τους Κένταυρους με 34-32, οι Βαγγέλης και Κτενίδης απάντησαν με ένα καλάθι ο καθένας και έγραψαν το 34-36, 36-36 με καλάθι του Τσέλιου, 36-42 με 0-6 σερί οι Μέης, Αθανασάκος και Βαγγέλης, 38-42 με καλάθι του Δρόση, 38-45 με τρίποντη προσπάθεια του Σεφέρη, 41-45 με απάντηση του Δρόση, 41-48 ο Αθανασάκος, 43-48 από τον Συμπάρδη, 43-50 ο Μαχαίρας, 44-50 με μια βολή του Τσέλιου και τελείωμα στην περίοδο με 0-7 σερί οι Μέης, Βαγγέλης και Μαχαίρας για να κλείσει το δεκάλεπτο με τους Aladalon στο +13 με σκορ 44-57.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Κένταυροι μπήκαν δυνατά με ένα 9-0 σερί των Κορδαλή, Συμπάρδη και Δρόση για να μειώσουν σε 53-57, 53-64 με 0-7 σερί απάντηση οι Μαχαίρας και Μέης, 55-64 ο Τσέλιος, 55-68 με μικρό σερί του Βαγγέλη, 60-68 με ένα τρίποντο του Δρόση και ένα καλάθι του Συμπάρδη και δύο βολές από τον Βαγγέλη για το τελικό 60-70 που έδωσε την πρόκριση στους Aladalon.

Για τους Aladalon, πέρα από τον Βαγγέλη, πολύ μεγάλο παιχνίδι έκανε και ο Μέης με 14 πόντους, 16 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο. Για τους Κένταυρους ξεχώρισε ο Συμπάρδης με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.