26.3%
51.9%
22.0%
42.9%

Εκπληκτικό ματς στο κλειστό του Σταύρος Βενέτης, με τις δύο ομάδες να μάχονται σώμα με σώμα για το ροζ φύλλο. Οι Κένταυροι χρειάστηκαν την παράταση κόντρα στους φοβερούς Anonymous, οι οποίοι λίγο έλειψε για να σταματήσουν το αήττητο των Κενταύρων. Τελικό σκορ 65-59 με πολυτιμότερο παίκτη τον Καριώτη που έφτασε τους 12 πόντους, μάζεψε 17 ριμπάουντ και μοίρασε 5 ασίστ.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους Κένταυρους να ξεκινούν δυναμικά με ένα σερί 6-0 από τους Ρέντα και Αδαμάκη, ενώ ο Αδάμης στη συνέχεια με δίποντο και βολή θα μειώσει σε 6-3. Οι Κένταυροι θα απαντήσουν με 2/2 βολές τους Αδαμάκη και δίποντο του Καλογερόπουλου, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο θα κλείσει ο Σακελαρόπουλος με έυστοχο τρίποντο για το 10-6.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Anonymous με δίποντα των Παπαδήμα και Σκιαδόπουλο θα ισοφαρίσουν σε 10-10, με τους Κένταυρους να τρέχουν ένα σερί 7-2 για το 17-12. Με γκολ-φάουλ του Σκιαδόπουλου, οι Anonymous θα μειώσουν σε 17-15, ο Ρέντας με δίποντο θα κάνει το 19-15, ο Σακελαρόπουλος θα μειώσει σε 19-17 και ο Καριώτης με 2/2 βολές θα διαμορφώσει το 21-17. Στη συνέχεια, το εύστοχο δίποντο του Θειακούλη θα κάνει το 21-18, με βολή του Κορδαλή οι Κένταυροι θα αυξήσουν ξανά τη διαφορά στους 4 πόντους για το 22-18, ενώ οι Anonymous με βολή του Σακελαρόπουλου θα κάνουν το 22-19. Το 24-19 θα κάνει ο Τσιντιρής, ο Κωνσταντινίδης με 2/2 βολές το 24-21 και ο Τσιντιρής με δίποντο θα διαμορφώσει το 26-21. Στην τελευταία επίθεση των Anonymous, ο Θειακούλης με δύσκολο δίποντο θα γράψει το 26-23.

Στην επιστροφή των ομάδων, οι Κένταυροι με τρίποντο του Ρέντα και γκολ-φάουλ του Καλογερόπουλου θα κάνουν το 32-23, οι Anonymous με 2 τρίποντα των Παπαδήμα και Δρόσου θα μειώσουν ξανά σε 32-29, ενώ ο Αδαμάκης με βολή θα κάνει το 33-29. Νέο δίποντο για Anonymous με τον Θειακούλη αν ευστοχεί και να κάνει το 33-31, με τον Αδαμάκη να ευστοχεί σε τρίποντο και δίποντο στη συνέχεια, γράφοντας έτσι το 38-31. Οι Anonymous με ένα σερί 2-7 θα κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο με το σκορ να είναι στο 40-38 υπέρ των Κενταύρων.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Αδάμης με εύστοχη βολή θα μειώσει στον πόντο για το 40-39, ο Καλογερόπουλος θα απαντήσει με τον ίδιο τρόπο για το 41-39, ενώ το τρίποντο του Σακελαρόπουλου θα δώσει για πρώτη φορά το προβάδισμα στους Anonymous, οι οποίοι θα διαμορφώσουν το 41-42. Οι Κένταυροι με δίποντο του Καριώτη θα κάνουν το 43-42, ενώ με ένα σερί 3-8 των Anonymous το σκορ θα διαμορφωθεί σε 46-50. Οι Κένταυροι στη συνέχεια, με 5/6 βολές και δίποντο θα κάνουν το 53-50, ενώ ο Αδάμης με βολή και ο Δρόσος με απίστευτο τρίποντο θα πάρουν και πάλι το προβάδισμα για το 53-54. Στη συνέχεια, ο Καριώτης θα κερδίσει φάουλ, θα οδηγηθεί στις βολές όπου και θα ευστοχήσει σε 1 από τις 2 για να φέρει το ματς στα ίσα. Οι Anonymous είχαν μία ευκαιρία να πάρουν το ματς, όμως ο Δρόσος αστόχησε στο δίποντο, με το ματς να οδηγείται στην παράταση.

Στο έξτρα 5λεπτο, ο Θειακούλης με 2/2 βολές θα κάνει το 54-56, όμως οι Κένταυροι με ένα σερί 7-0 θα χτίσουν μία διαφορά 5 πόντων για το 61-56. Με βολή θα μειώσει ο Βελαώρας που θα κάνει το 61-57, ενώ ο Καλογερόπουλος με δίποντο και ο Ρέντας με τρίποντο θα διαμορφώσουν το 65-57. Το τελικό 65-59 θα κάνει ο Σκιαδόπουλος με δύσκολο lay up, με τους Κένταυρους να κλείνουν με νίκη το ματς κόντρα σε μία ομάδα η οποία αφήνει θετικές εντυπώσεις και είναι σίγουρο ότι θα ανέβει βαθμολογικά στη σεζόν.

MVP της αναμέτρησης ο φοβερός Αναστάσης Καριώτης, ο οποίος στο δύσκολο ματς με τους Anonymous είχε 12 πόντους, 17 ριμπάουντ και 5 ασίστ, φτάνοντας έτσι τους 26 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης. Από κοντά και οι Καλογερόπουλος, Ρέντας, ενώ από τους Anonymous ξεχώρισε η προσπάθεια των Σκιαδόπουλο και Σακελαρόπουλο.