11.5%
66.7%
32.1%
57.6%

Νικηφόρα πέρασαν και από το πολύ δύσκολο τεστ κόντρα στους Κένταυρους οι Cans, οι οποίοι έχοντας τον έλεγχο του παιχνιδιού σε ρυθμό και σκορ σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού δεν δυσκολεύτηκαν να πάρουν το ροζ φύλλο με 55-34. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Λευτέρης Βαρσάμος με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 τάπα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Βαρσάμος άνοιξε το σκορ στο ματς για τους Cans, ο Τσέλιος ισοφάρισε για τους Κένταυρους σε 2-2, 9-2 με 7 συνεχόμενους πόντους του Μορφονιού, 9-5 με τρίποντη απάντηση του Τσέλιου, 13-5 ξανά με δύο συνεχόμενα καλάθια του Μορφονιού, 13-8 με μια βολή του Λουλούδη και ένα καλάθι του Μιχαλόπουλου και 6-0 σερί από τον Βαρσάμο για το τελικό 19-8 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ευσταθόπουλος έβαλε καλάθι για το 21-8, ο Δρόσης μείωσε σε 21-10, 22-10 με μια βολή του Κίτσου, 22-12 από τον Τσέλιο, 27-12 με δύο βολές του Μορφονιού και ένα τρίποντο του Βαρσάμου και απάντηση με 0-9 σερί οι Αναστασόπουλος και Τσέλιος για το τελικό 27-21 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο Βαρσάμος και Κίτσος συνδυάστηκαν για το 31-21, ο Λουλούδης μείωσε σε 31-23, 39-23 με 8-0 σερί οι Βαρσάμος, Κίτσος και Ράλλης, 39-25 με δίποντο του Κορδαλή και τρίποντη απάντηση του Μορφονιού για το τελικό 42-25 της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Μορφονιός με νέο τρίποντο έγραψε το 45-25, ο Ρέντας μείωσε σε 45-28, 52-28 με νέο 7-0 οι Cans με τους Μορφονιό και Ευσταθόπουλο, 52-34 με 0-6 σερί οι Μιχαλόπουλος, Ρέντας και Λουλούδης και τρίποντο του Σκαρβέλης για το τελικό 55-34 του παιχνιδιού.

Για τους Cans, πέρα από τον Βαρσάμο, πολύ καλό ματς έκανε και ο Μορφονιός με 24 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 κλεψίματα. Για τους Κένταυρους ξεχώρισε ο Λουλούδης με 5 πόντους, 19 ριμπάουντ και 2 ασίστ.