45.0%
40.0%
28.6%
21.1%

Φοβερό ντέρμπι , σκληρό, με ένταση και παλμό διεκπεραιώθηκε χθές στο κλειστό του Πολυκλαδικού με τους Κένταυρους τελικώς να παίρνουν το ρόζ φύλλο απο τους Jack’s με την βοήθεια του έξτρα πενταλέπτου και σκορ 66-58 . Οι Κένταυροι ενώ ξεκίνησα καλά,οι άμυνες ζώνης των αντιπάλων τους με προσαρμογές τους ανάγκασαν να  μείνουν πίσω στο σκορ  καθ’ όλη την διάρκεια του δεύτερου ημιχρόνου . Οι γηπεδούχοι , στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως, πάτησαν γκάζι και με μεγάλες φάσεις σε συνδυασμό με τα φορτωμένα με φάουλ forward των Jack’s , βρήκαν τις λύσεις και έφτασαν στο 52-52. Στη τελευταία φάση της κανονικής διάρκειας, ο Φιλαρτζής σχεδίασε στο πινακάκι ένα πολύ ωραίο σπέσιαλ πλει το οποίο δεν κατέληξε στο καλάθι των αντιπάλων των Jack’s και έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί, οι Κένταυροι όντας πιό φρέσκοι και πιο ψύχραιμοι , έβαλαν τέλος στις όποιες αμφιβολίες και ξέφυγαν στο σκορ για τα δεδομένα της αναμέτρησης, με αποτέλεσμα να πάρουν το 9ο ρόζ φύλλο τους. MVP της αναμέτρησης ο Λουλούδης Αλέξανδρος με 22 πόντους και 20 ριμπάουντ!

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Κελεμτζής έκανε το 0-2, 2-2 απο τον Λουλούδη, 2-4 απο τον Δρακόπουλο και 3 σερί τρίποντα του Χαλκιά , έδωσαν το 11-4 υπέρ των Κενταύρων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Δρακόπυλος έκανε το 11-6, 13-6 απο τον Λουλούδη, 13-8 απο τον Ουζουνίδη, 10-0 σερί απο τους Κένταυρους με τρίποντο του Αντωνόπουλου,3 βολές του Παπαδιά και δίποντα απο τους Λουλούδη και  Παπαδιά για το 23-8, απάντηση με 0-9 απο τους Ουζουνίδη και Βάνα για το 23-17, βολή του Παπαδιά για το 24-17, βολή και δίποντο του Βάνα για το 24-20 του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μισό ο Φραντζής ευστόχησε δίποντο για το 26-20, με τους Jack’s να κάνουν 0-10 σερί με τους Κελεμτζή,Βάνα και Μανωλέα για να προσπεράσουν με σκορ 26-30, Λουλούδης με 4 σερί πόντους για το 30-30, Βάνας απο την μία και Καλογερόπουλος απο την άλλη για το 32-32, Βάνας ξανά για το 32-34, Παπαδιάς και Λουλούδης για το 37-34, Κελεμτζής και Βάνας με τρίποντο και δίποντο αντίστοιχα έκλεισαν την τρίτη περίοδο με σκορ 37-39.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Μανωλέας με τρίποντο έκανε το 37-42, Λουλούδης για το 39-42, βολή του Βάνα και 39-43,41-43 απο τον Λουλούδη, τρίποντο του Κελεμτζή και 41-46, βολή του Λουλούδη για το 42-46, τρίποντο απο τον Βάνα και 42-49, Λουλούδης με δίποντο και Παπαδιάς με βολή για το 45-49, τρίποντο του Μανωλέα και 45-52 , στο σημείο στο οποίο οι Κένταυροι, εκμεταλλευόμενοι κάποια λάθη των αντιπάλων τους και βρίσκοντας μεγάλα σούτ κατάφεραν να κάνουν σερί 7-0 στα τελευταία λεπτά με τους Φραντζή,Παπαδιά,Λουλούδη και Αντωνόπουλο για το 52-52 της κανονικής περιόδου.

Στην παράταση ο Παπαδιάς ξεκίνησε με τρίποντο και ο Λουλούδης με μία βολή για το 56-52, απάντηση του Κελεμτζή και 56-54, 59-54 ξανά απο τον Παπαδιά, βολές του Βάνα και 59-56, και ένα τελικό 7-0 σερί απο τους Αντωνόπουλο,Φραντζή και Καλογέροπουλο , σφράγισαν την νίκη και ένα δίποντο του Βάνα διαμόρφωσε το τελικό 66-58.

Εκτός του MVP σε πολύ καλή μέρα βρέθηκε ο Καλογερόπουλος με 5 πόντους, 8 ριμπάουντ και 9 ασίστ, ενώ για τους Jack’s ξεχώρισε ο Βάνας με 21 πόντους.