16.7%
42.9%
31.5%
3.6%

Σε ένα τρομερό παιχνίδι που κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό, οι Κένταυροι επικράτησαν των Los Angeles Slippers με 48-46. Οι Κένταυροι είχαν τον έλεγχο του αγώνα για 25, περίπου, λεπτά, όμως στη συνέχεια οι Slippers, με μπροστάρη τον Μέξα, επέστρεψαν στο ματς και έφτασαν μία ανάσα από το να στείλουν το ματς στην παράταση, αλλά το μπάσιμο του Κάρλου ήταν ανεπιτυχές. MVP αναδείχθηκε ο Δημήτρης Κορδαλής, με πολυδιάστατο παιχνίδι, έχοντας 8 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 τάπες, ενώ πολύτιμη ήταν και η συνεισφορά του Αλέξανδρου Ρέντα και του Γιώργου Καλογερόπουλου.

Ξεκίνημα στο ματς με τους Slippers να μπαίνουν πιο δυνατά, αλλά τους Κένταυρους να «ξυπνούν» γρήγορα και να παίρνουν το προβάδισμα. Το σκορ άνοιξε ο Μέξας (0-2), ο Ρέντας με μία βολή έκανε το 1-2, κι ο Μέξας με πέντε προσωπικούς πόντους σημείωσε το 1-7. Ακολούθησε σερί 9-0 των Κένταυρων με τους Κορδαλή, Μπαντούνα και Ρέντα για το 10-7, ο Μέξας ξανά για το 10-9 και το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με σκορ 14-9 με δύο καλάθια του Μανώληκα.

Στη δεύτερη περίοδο οι Κένταυροι ήλεγξαν το ρυθμό και «έχτισαν» διψήφια διαφορά. Ο Ρέντας με το δεύτερο προσωπικό του τρίποντο έκανε το 17-9, ο Κουμάντος μείωσε σε 17-11 και με σερί 8-0 οι Κένταυροι ξέφυγαν στο +14 (25-11) με τους Ρέντα, Καλογερόπουλο και Κανάκη. Ο Μέξας μείωσε, πριν την ανάπαυλα, σε 25-14 έχοντας πετύχει τους 12 από τους 14 πόντους της ομάδας του στο πρώτο ημίχρονο(!).

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια με τους Slippers να μπαίνουν φουριόζοι και να μειώνουν στον πόντο αλλά οι Κένταυροι έδειξαν χαρακτήρα και ανέκτησαν τη διαφορά. Καλάθι του Ρέντα για το 27-14 κι έπειτα οι Slippers με σερί 0-12 έφτασαν το σκορ στο 27-26 με τους Μέξα και Κάρλο. Κάπου εκεί όμως οι Κένταυροι αντέδρασαν και πέτυχαν σερί 8-0 για το 35-26 με τους Κορδαλή, Κανάκη, Μπαντούνα και Καλογερόπουλο και με αυτόν τον τρόπο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος.

Τέταρτη, και τελευταία περίοδος με τους Slippers να πιέζουν και να ροκανίζουν τη διαφορά φτάνοντας στο σημείο να διεκδικούν το παιχνίδι μέχρι την τελευταία κατοχή. Ο Καλογερόπουλος αύξησε τη διαφορά στο +11 (37-26), ο Μέξας απάντησε για το 37-28 και οι Κένταυροι ξέφυγαν στο +13 με Κορδαλή και Καλογερόπουλο (41-28). Στη συνέχεια, ο Μέξας με έξι προσωπικούς του πόντους «έγραψε» το 41-34, ο Μπαντούνας με τρίποντο από τα 7,5 μέτρα για το 44-34 και οι Μέξας, Μανιατάκης μείωσαν σε 44-40 με 90 δευτερόλεπτα να απομένουν. Ο Ρέντας με κρύο αίμα ευστόχησε σε δύο βολές (46-40), ο Μέξας κάτω απ’το καλάθι για το 46-42 κι ο Καλογερόπουλος με μία βολή το 47-42. Στις τελευταίες επιθέσεις του αγώνα οι Slippers κέρδισαν βολές και μείωσαν στον πόντο (47-46) με τους Μέξα και Κάρλο, ο Ρέντας είχε 1/2 βολές σημειώνοντας το 48-46 και στην τελευταία επίθεση οι Slippers απέτυχαν να ισοφαρίσουν με τον Κάρλο να αστοχεί και τους Κένταυρους να παίρνουν ακόμα ένα σημαντικό ροζ φύλλο.

Για τους ηττημένους ξεχώρισε η προσπάθεια του Μέξα που πέτυχε τους 37 από τους 46 πόντους της ομάδας του, αλλά κανείς άλλος δεν τον βοήθησε.