27.8%
60.9%
33.3%
3.8%

Δυσκολεύτηκαν αλλά τα κατάφεραν οι Κένταυροι, κόντρα στους νεοσύστατους Puerto Tsirko, οι οποίοι πίεσαν σε όλο το ματς για να πάρουν τη νίκη, όμως δεν τα κατάφεραν, αφού η αρμάδα του Δρόση, παρατάχθηκε με απουσίες μεν, πανέτοιμη δε για την σκληρή κόντρα, στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής της Silver. Σχεδον σε όλο το παιχνίδι, οι 2 ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ, με τους Κένταυρους να μπαίνουν αποφασισμένοι για τη νίκη στην τελευταία περίοδο και με το επί μέρους 21-7 να διαμορφώνουν το τελικό 63-45, σημειώνοντας την 3η συνεχόμενη και 4η συνολικά νίκη τους στο φετινό απαιτητικό πρωτάθλημα της Silver κατηγορίας.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Λιανό να βάζει ένα δύσκολο και όμορφο καλάθι, ανοίγοντας το σκορ στο 0-2 και τους Κένταυρους να μπαίνουν στο ματς με 5 πόντους του Αδαμάκη και από 2 των Μιχαλόπουλο και Λουλούδη, για το προβάδισμα και το 9-2 της αναμέτρησης. Εκεί, οι Puerto Tsirko θα μειώσουν στους 3 πόντους με 2 βολές του Μπίλια και δίποντο του Γρίβα για το 9-6, όμως ο Κορδαλής με γκολ-φάουλ και δίποντο θα διαμορφώσει το 14-6, ενώ ο Αλιπαρμάκης με βολή και δίποντο, αλλά και ο Κόπελος με δικό του καλάθι, θα ροκανίσουν τη διαφορά στους 3 πόντους για το 14-11 του ματς. Ένα σουτ μέσης απόστασης του Κανάκη θα δώσει προβάδισμα 5 πόντων στους Κένταυρους, ο Μπίλιας θα απαντήσει με καλάθι στη ρακέτα έπειτα από επιθετικό ριμπάουντ για το 16-13, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο θα σφραγίσει με βολή ο Αναστασόπουλος για το 17-13 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Κένταυροι θα μπουν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι, αφού ένα σερί 8-0 στο ξεκίνημα, ύστερα από 3 δίποντα των Αναστασόπουλο, Κανάκη και Καλογερόπουλο, αλλά και 2/2 βολές του Μέη, θα στείλουν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό, διαμορφώνοντας το 25-13 του παιχνιδιού. Οι Puerto Tsirko θα βρουν λύση επιθετικά και θα μειώσουν με δίποντο του Γρίβα στο 15-15, για να απαντήσει γρήγορα ο Μέης με καλάθι στη ρακέτα, για το 27-15 του ματς. Εκεί, οι Puerto Tsirko με δίποντα των Λιανό και Νούκα, αλλά και 2 βολές του πρώτου, θα ρίξουν τη διαφορά στους 6 και το 27-21, όμως οι Κένταυροι με 2 συνεχόμενα τρίποντα από τους Μιχαλόπουλο και Αδαμάκη, θα στείλουν το παιχνίδι στους 12 και το 33-21. Το πρώτο ημίχρονο, θα κλείσει, με ένα σερί 2-8 από τους Puerto Tsirko, έπειτα από 7 πόντους του Λιανού και βολή του Νούκα, με το οποίο, οι δύο ομάδες θα οδηγηθούν στους πάγκους, με το σκορ στο 35-29 υπέρ των Κενταύρων.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Αναστασόπουλος και ο Κορδαλής με 2 δίποντα θα κάνουν το 39-29, ο Μπίλιας με όμορφο καλάθι θα μειώσει στο 39-31, με τον Λουλούδη να απαντά με τον ίδιο τρόπο και τον Αδαμάκη να προσθέτει 1 βολή για το 42-31 των Κενταύρων. Τοο τρίτο δεκάλεπτο θα σφραγίσει ο Αλιπαρμάκης με τρίποντο και 2 δίποντα για να ροκανίσει τη διαφορά στους 4 πόντους και το 42-38 της αναμέτρησης.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Κένταυροι θα πατήσουν παρκέ αποφασισμένοι για τη νίκη, αφού ένα πολύ γρήγορο σερί 11-0 με 5 πόντους του Λουλούδη, 3 του Αδαμάκη, 2 του Μιχαλόπουλο και βολή του Μέη, θα στείλει τη διαφορά στους 15 πόντους και το 53-38 του ματς. Εκεί, οι Puerto Tsirko θα μειώσουν με δίποντο του Αλιπαρμάκη από μέση απόσταση και 2 βολές του Μπίλια για το 53-42, ενώ ο Καλογερόπουλος με 2 δικές του βολές, θα διαμορφώσει το 55-42 των Κενταύρων. Στη συνέχεια, ο Λιανός με βολή μείωσε στο 55-43, ενώ ένα νέο σερί 7-0 των Κενταύρων από τρίποντο του Τσέλιου, δίποντο του Κορδαλή και 2/2 βολές του Αναστασόπουλου θα κάνουν το 62-43. Με νέα βολη, ο Αλιπαρμάκης μείωσε στο 62-44, ο Καλογερόπουλος με τον ίδιο τρόπο εκτκανε το 63-44, με τον Λιανό να σφραγίζει το ματς με ακόμα μία εύστοχη βολή για το τελικό 63-45.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Λεωνίδας Αναστασόπουλος ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 7 πόντους, με 5 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, κλέβοντας 4 φορές την μπάλα από τον αντίπαλο, ενώ μοίρασε και 1 τάπα, συγκεντρώνοντας έτσι 17 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους Κένταυρους ξεχώρισε επιπλέον ο Λουλούδης, με τον Αδαμάκη να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους Puerto Tsirko σε καλή μέρα βρέθηκε ο Αλιπαρμάκης και ο Μπίλιας.