12.5%
80.0%
37.1%
17.5%

Τρομερό ματς είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν όσοι βρίσκονταν στο κλειστό του Στ. Βενέτης την Κυριακή το βράδυ, με τις δύο πρωτοπόρες ομάδες να τα δίνουν όλα για τη νίκη. Οι Κένταυροι προσπέρασαν δια πυρός και σιδήρου το δύσκολο εμπόδιο των Saints, με τους πρώτους να παραμένουν αήττητοι και μετά την 6η στροφή της Rising League και τους δεύτερους να κάνουν την πρώτη τους ήττα στο φετινό πρωτάθλημα. MVP της αναμέτρησης ο Καριώτης με 14 πόντους και 15 ριμπάουντ!

Έναρξη του παιχνιδιού με τους Κένταυρους να ξεκινούν δυναμικά και με ένα σερί 7-2 να παίρνουν το πρώτο προβάδισμα του παιχνιδιού. Οι Saints με τρίποντο και 2 δίποντα του Amer πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά, κάνοντας το 7-9. Στη συνέχεια, οι Κένταυροι με τρίποντο και δίποντο θα κάνουν το 12-9, ενώ οι Saints με μπροστάρη τον Amer έτρεξαν ένα σερί 2-4, μειώνοντας σε 13-14. Οι Κένταυροι θα κλείσουν ιδανικά το πρώτο δεκάλεπτο με 2 δίποντα του Μανώληκα που θα κάνουν το 18-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Saints με ένα σερί 2-10 θα περάσουν μπροστά, κάνοντας το 20-23, ο Καριώτης θα ισοφαρίσει με γκολ-φάουλ για το 23-23 και ο Παύλου με τρίποντο θα κάνει το 23-26 υπέρ των Saints. Με δίποντο του Ρέντα θα απαντήσουν οι Κένταυροι, ενώ ο Παύλου με νέο τρίποντο θα κάνει το 25-29. Στη συνέχεια, οι Κένταυροι με ένα σερί 9-2 θα κάνουν το 34-31, ο Παύλου θα ισοφαρίσει σε 34-34 και ο Αδαμάκης με δίποντο θα κάνει το 36-34. Το πρώτο ημίχρονο θα κλείσει με βολή του Amer για το 36-35 υπέρ των Κενταύρων.

Στην επιστροφή των ομάδων, οι Κένταυροι θα πάρουν μία διαφορά 8 πόντων έπειτα από ένα σερί 9-2 για το 45-37. Οι Saints θα απαντήσουν με δικό τους σερί 2-7 για να μειώσουν σε 48-44, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο θα κλείσει ο Αδαμάκης με 2/2 βολές για το 50-44.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Saints με τους Amer, Τσιβελεκίδη και Κοντόπουλο θα κάνουν το 50-51, περνώντας μπροστά έπειτα από αρκετή ώρα στο ματς για το 50-51, οι Κένταυροι με 4 γρήγορους πόντους στην επίθεση αλλά και 2 στην άμυνα από τον Τσιβελεκίδη θα κάνουν το 54-53, ο Amer θα ευστοχήσει στη συνέχεια σε βολή και δίποντο για το 54-56 υπέρ των Saints με τον Μιχαλόπουλο να ευστοχεί σε δύσκολο καλάθι για την ισοφάριση και το 56-56. Στη συνέχεια, ο Amer με τρίποντο θα κάνει το 56-59, ενώ ο Κορδαλής και ο Μιχαλόπουλος θα δώσουν το προβάδισμα στους Κένταυρους για το τελικό 60-59. Ο Κοντόπουλος στην τελευταία επίθεση των Saints αστόχησε στο τρίποντο και έτσι η νίκη πήγε στους Κένταυρους.

MVP της αναμέτρησης ο Τάσος Καριώτης με 14 πόντους και 15 ριμπάουντ, φτάνοντας έτσι τους 25 βαθμούς στο ranking. Σε καλή μέρα βρέθηκε και ο Κορδαλής αλλά και ο Μιχαλόπουλος. Από τους Saints ξεχώρισε η προσπάθεια του Amer με 33 πόντους, 12 ριμπάουντ και 4 ασίστ.