27.8%
50.0%
35.0%
31.8%

Με δυσκολία κατάφεραν να κάνουν ποδαρικό στο Summer οι Κένταυροι, επικρατώντας με 58-53 της Yugopiastika, στην 3η αγωνιστική του καλοκαιρινού πρωταθλήματος. Από το ξεκίνημα, οι 2 ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τους Κένταυρους να παίρνουν διψήφια διαφορά στα μέσα του 4ου δεκαλέπτου. Η Yugopiastika, προσπάθησε να μειώσει με κάποια σουτ προς το τέλος, ροκάνισε τη διαφορά, όμως δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή και έτσι έπεσε στο 1-2 του βαθμολογικού πίνακα.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Ρέντα να ανοίγει το σκορ με τρίποντο για το αρχικό 3-0, ο Ντιζός με δίποντο θα μειώσει στον πόντο για το 3-2, ενώ ο Μιχαλόπουλος με δικό του καλάθι θα κάνει το 5-2 των Κενταύρων. Εκεί, ένα ακόμα δίποντο από τον Ντζιό θα κάνει το 5-4, με τον ίδιο τρόπο, ο Κάκαρης θα γράψει το 7-4, ο Μερζιώτης θα βάλει και αυτός ένα δίποντο και θα ροκανίσει τη διαφορά στον πόντο για το 7-6, ενώ ο Κάκαρης με ακόμα ένα καλάθι από την base line θα διαμορφώσει το 9-6 στο ματς. Στη συνέχεια, ο Μερζιώτης με τρίποντο αυτή τη φορά θα ισοφαρίσει σε 9-9, με τον ίδιο τρόπο ο Φραντζής θα κάνει το 12-9, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο θα σφραγίσει με καλάθι ο Ανδρέου για το 12-11 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Yugopiastika θα περάσει μπροστά με δίποντο στην ρακέτα για τον Ανδρέου και δίποντο μέσης απόστασης του Τσακέτα που θα κάνουν το 12-15, ο Δρόσης με δικό του καλάθι θα μειώσει στο 14-15, ενώ ο Ανδρέου με γκολ-φάουλ και ο Γεωργακόπουλος με δίποντο θα πάνε τη διαφορά στους 6 (14-20), ενώ ο Τσέλιος με τον Ρέντα, θα μειώσουν στους 3 πόντους, έπειτα από δίποντο και βολή αντίστοιχα, με το σκορ να πηγαίνει στο 17-20. Στη συνέχεια, ένα τρίποντο του Πανταζόπουλου θα κάνει το 17-23 στο ματς, όμως οι Κένταυροι θα καταφέρουν να ισοφαρίσουν, έπειτα από 3 απανωτά δίποντα των Φραντζή, Κορδαλή και Ρέντα για το 23-23, ο Μερζιώτης με δίποντο θα γράψει το 23-25, για να σφραγίσει το ημίχρονο με μακρινό τρίποντο ο Τσέλιος, δίνοντας παράλληλα το προβάδισμα στους Κένταυρους με το σκορ στο 26-25.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Κάκαρης με δίποντο θα κάνει το 28-25, ο Μερζιώτης θα απαντήσει με τον ίδιο τρόπο για το 28-27, ενώ ο Κορδαλής με βολή και δίποντο θα στείλει το ματς στους 4 πόντους και στο 31-27 για τους Κένταυρους. Στη συνέχεια, ο Ανδρέου θα ξεκολλήσει την ομάδα του με δίποντο και θα μειώσει σε 31-29, ο Κορδαλής με δίποντο και ο Κάκαρης με βολή θα γράψουν το 34-29 στο παιχνίδι, ενώ ο Κουμπούλης με 2/2 βολές, θα μειώσει ξανά στην κατοχή για το 34-31. Με ένα δίποντο του Φραντζή από μέση απόσταση, οι Κένταυροι θα γράψουν το 36-31, η Yugopiastika θα απαντήσει με δίποντο του Ανδρέου για το 36-33, ενώ ο Κάκαρης με γκολ-φάουλ και ο Φραντζής με δίποντο θα στείλουν το ματς στους 8 πόντους για το 41-33 της αναμέτρησης. Πολύ γρήγορα, η Yugopiastika με 2 απανωτά τρίποντα των Κουμπούλη και Γεωργακόπουλο θα μειώσει στους 2 πόντους για το 41-39, όμως το δεκάλεπτο θα σφραγίσει με δικό του τρίποντο ο Μιχαλόπουλος, για το +5 των Κενταύρων και το 44-39 της περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Γεωργακόπουλος με δίποντο θα μειώσει στο 44-41, ο Δρόσης με τρίποντο και ο Μιχαλόπουλος με 7 σερί πόντους θα κάνουν το 54-41, ο Μερζιώτης με ένα δικό του σερί 2-8 θα μειώσει στο 56-49, ενώ ο Μιχαλόπουλος με ακόμα ένα καλάθι, θα κάνει το 58-49 στο ματς. Το παιχνίδι, θα σφραγίσει με βολή και νέο τρίποντο ο Κουμπούλης, για να γράψει το τελικό 58-53.

Πρωταγωνιστής του ματς ο Παναγιώτης Κάκαρης ο οποίος ήταν και ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας 12 πόντους με 6 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα είχε 4 ασίστ και 3 κλεψίματα, φτάνοντας έτσι τους 14 βαθμούς στο efficiency. Πέραν του Κάκαρη από τους Κένταυρους ξεχώρισε και ο Ρέντας, με τον Τσέλιο και τον Κορδαλή να ακολουθούν επίσης στους κορυφαίους της αναμέτρησης. Από τη Yugopiastika σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Ανδρέου και ο Ντζιός.