17.2%
54.5%
31.1%
17.6%

Σε ένα παιχνίδι με τεράστιες συγκινήσεις, οι Κένταυροι κατάφεραν να διατηρήσουν το αήττητο, επικρατώντας της Zero Gravity με 61-58. Οι νικητές ξεκίνησαν καλύτερα στα πρώτα λεπτά (15-6), αλλά η Gravity ισορρόπησε αμέσως, με τις δύο ομάδες στην απόλυτη ισορροπία στην ανάπαυλα (32-32). Στην τρίτη περίοδο, οι Κένταυροι μπήκαν δυναμικά και πήραν διψήφια διαφορά (43-32), όμως οι “γαλάζιοι” επέστρεψαν ξανά, κάνοντας το ματς ντέρμπι ως το τελευταίο δευτερόλεπτο. Συγκεκριμένα, στις τελευταίες κατοχές οι Κένταυροι αξιοποίησαν το μπόνους των βολών λόγω των ομαδικών φάουλ και την αστοχία της Zero Gravity πήραν το ροζ φύλλο.

Ξεκίνημα στο παιχνίδι, με τoυς Κένταυρους να ξεκινούν καλύτερα και τη Zero Gravity να ισορροπεί αμέσως. Ο Μαραμπέας άνοιξε το σκορ (0-2), οι Κένταυροι με δύο τρίποντα από Συμπάρδη και Ρέντα πήραν το προβάδισμα (6-2), ο Αντωνόπουλος με 2/2 βολές μείωσε σε 6-4, ο Συμπάρδης με ένα τρίποντο και ένα δίποντο έκανε το 11-4, ο Τζιαμαλής μείωσε σε 11-6, οι Κένταυροι στο +9 (15-6) με τον Μανώληκα και το δεκάλεπτο έκλεισε με σερί 0-10 της Gravity από τους Αντωνόπουλο και Τζιαμαλή.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ. Ο Αντωνόπουλος με βολή πέτυχε το 15-17, ο Ρέντας με τρίποντο έβαλε μπροστά τους Κένταυρους (18-17), οι Αντωνόπουλος και Μουσούντας σημείωσαν το 18-22, o Καριώτης με 2/2 βολές το 20-22, ξανά ο Αντωνόπουλος για το 20-24, οι Συμπάρδης, Κανάκης και Καριώτης έκαναν το 26-24, ο Αράπογλου ισοφάρισε σε 26-26, οι Καριώτης και Αδαμάκης έκαναν το 30-26, με τους Μουσούντα και Αράπογλου να δίνουν το προβάδισμα στην ομάδα τους 30-32. Το ημίχρονο έκλεισε με δύο βολές του Συμπάρδη για το 32-32.

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, με τους Κένταυρους να μπαίνουν δυνατά και να παίρνουν προβάδισμα. Ξεκίνησαν με σερί 11-0 από τους Συμπάρδη και Αδαμάκη για το 43-32, οι Μπούρας, Αντωνόπουλος και Μαραμπέας μείωσαν σε 43-38, ο Αδαμάκης έκανε το 45-38, ακολούθησαν δύο βολές του Αντωνόπουλου για το 45-40, καλάθι του Κατσιβαρδά για το 47-40 και ακόμα ένα από τον Μαραμπέα για το 47-42 στο τελείωμα του τρίτου δεκαλέπτου.

Τελευταία περίοδος στο ματς, με το ματς να είναι ανταγωνιστικότατο ως το τέλος. Ο Τζιαμαλής με τρίποντο μείωσε σε 47-45, οι Κανάκης και Συμπάρδης από τις βολές το 49-45, νέο τρίποντο του Αράπογλου για να μειώσει στον πόντο, νέες βολές των Κενταύρων με τον Καριώτη για το 51-48, ο Αντωνόπουλος για τρεις και ο Συμπάρδης από κοντά έκαναν το 53-51. Στη συνέχεια, ο Αράπογλου ισοφάρισε σε 53-53, ο Ρέντας απάντησε για το 55-53, ο Παπαδέας με τρίποντο πέτυχε το 55-56, οι Καριώτης και Συμπάρδης το 58-56, ο Αράπογλου ισοφάρισε σε 58-58 και οι Καριώτης, Ρέντας διαμόρφωσαν το τελικό σκορ της αναμέτρησης, 61-58, με τη Zero Gravity να μην καταφέρνει να στείλει το ματς στην παράταση.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Τάσος Καριώτης, ο οποίος σημείωσε 11 πόντους, 23 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 τάπες, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Συμπάρδης και Μανώληκας. Από τη Gravity, ξεχώρισαν οι προσπάθειες των Αράπογλου και Αντωνόπουλου.