25.0%
57.1%
52.8%
25.9%

Αγώνας για γερά στομάχια αποδείχθηκε η αναμέτρηση μεταξύ των Καλλιθέα Pimps και των Ballarhinos. Οι Ballarhinos ενώ ήταν μπροστά για τη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς δεν κατάφεραν να διαχειριστούν την διαφορά και όταν οι Καλλιθέα Pimps άρχισαν να πιέζουν στις αρχές της 3ης περιόδου και να μειώνουν δεν άντεξαν σε αυτή την αντεπίθεση. Η τέταρτη περίοδος ήταν δραματική καθώς είχαμε έξι εναλλαγές στο σκορ στα τελευταία λεπτά. Το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες και τον τελικό 76-71 υπέρ των Καλλιθέα Pimps δείχνει από τι μέταλλο είναι φτιαγμένη η ομάδα.

Η πρώτη περίοδος του ματς ξεκίνησε με τους Ballarhinos να τρέχουν σερί 0-5 με τρίποντο του Σοφούλη και δίποντο του Πρίτσου. Το 2-5 έκανε ο Βασιλειάδης με δίποντο από κοντά. Ο Ζήσης πέτυχε νέο τρίποντο για τους Ballarhinosυς και το 2-8. Ξανά ο Βασιλειάδης απάντησε με δίποντο με τον Πρίτσο να απαντάει με τον ίδιο τρόπο. Τρίποντο σημείωσε για τους Καλλιθέα Pimps ο Μπαλκούρας μειώνοντας στο -3 και το 7-10. Το δίποντο του Γαλάνη ανέβασε πάλι διάφορα άλλα με τον ίδιο τρόπο απάντησε και ο Κοιλάκος. Ο Πρίτσος ήταν ξανά εύστοχος για δύο με τον Βασιλειάδη να ξανά μειώνει για το 11-14. Ο Μπουρδανιώτης με το που πέρασε στο ματς σημείωσε και αυτός δίποντο με τον Μπαλκούρα να απαντάει. 0-4 σερί έτρεξαν οι Ballarhinos δια χειρός Ζήση και Πρίτσου για το 13-20. Με δικό τους σερί 6-0 απάντησαν οι Καλλιθέα Pimps με δίποντα από τους Κοιλάκο, Πανάγο και Κοκκώνη και το 19-20 που ήταν το σκορ περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο οι Ballarhinos κατάφεραν να ξεφύγουν με μικρά σερί. Το 19-23 έγινε δια χειρός Σοφούλη. Ο Κοιλάκος ήταν ο βασικός σκόρερ για τους Καλλιθέα Pimps αφού πέτυχε τους 9 από τους 12 πόντους της ομάδας του σε αυτή την περίοδο. Έκανε αρχικά το 21-23 για να απαντήσει ο Γαλάνης με δίποντο. Καλάθι και φάουλ πέτυχε στην επόμενη φάση μειώνοντας σε 20-25 αλλά οι Ballarhinos με δύο βολές του Σοφούλη και ένα δίποντο του Πρίτσου έκαναν το 23-29. Ξανά ο Κοιλάκος μείωσε στο -4 αλλά ο Σοφούλης που ήταν καυτός πέτυχε πέντε σερί πόντους και έκανε το 25-34. Ο Κοιλάκος απάντησε πάλι με δίποντο αλλά μία βολή του Γιοβάνη και ένα δίποντο του Τακούδη έκαναν το 27-37. Ο Μπαλκούρας ξεκόλλησε τους Καλλιθέα Pimps από το -10 με τρίποντο για το 30-37. Μια βολή του Γιοβάνη και άλλες τρεις από τον Μπουρδανιώτη έκλεισαν το σκορ του ημιχρόνου στο 30-41 υπέρ των Ballarhinos.

Η τρίτη περίοδος ανήκε στους Καλλιθέα Pimps αφού οι ρόλοι αντιστράφηκαν και μείωσαν ξανά στον πόντο. Ο Βασιλειάδης έκανε το 32-41 με τον Σοφούλη και τον Γιοβάνη να απαντάνε με δύο δίποντα για το 32-45. Οι 4 πόντοι του Κοιλάκου  κατέβασαν την διαφορά σε 36-45 αλλά ο Τακούδης με δίποντο και ο Πρίτσος με δύο βολές έκανε το 36-49. Ο Κοιλάκος έκανε το 38-49 με τον Πρίτσο να απαντάει με τον ίδιο τρόπο για το + 13 υπέρ των Ballarhinos. Ένα σερί 10-0 των Καλλιθέα Pimps με τον Κοιλάκο να πετυχαίνει 4 πόντους, τον Κοκκώνη άλλους τέσσερις και τον Πανάγο δύο, έκανε το 48-51 ρίχνοντας την διαφορά στο -3. Γαλάνης και Καζαφερης πέτυχαν από 1 δίποντο για κάθε ομάδα για να διαμορφώσουν το τελικό σκορ τρίτης περιόδου στο 51-53.

Η τέταρτη και τελευταία περίοδος ξεκίνησε με τους Ballarhinos να πετυχαίνουν δίποντο με τον Μπουρδανιώτη και τρίποντο με τον Γιοβάνη για το 51-58. Ο Κοιλάκος απάντησε με δίποντο αλλά ο Μπουρδανιωτης ήταν εκεί για να κάνει το 53-59. Σερί 8-0 έτρεξαν οι Καλλιθέα Pimps και πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά στο ματς τον Κοιλάκο που πέτυχε δύο πόντους και με τον Καζαφέρη να συμπληρώνει άλλους τέσσερις και τον Πανάγο άλλους δύο για το 61-59. Ο Γιοβάνης με δίποντο έκανε το 61 όλα. Απάντησε ο Μπαλκούρας με τρίποντο, αλλά ο Σοφούλης με ψυχραιμία έκανε το 64-64 και ο Γιοβάνης ήρθε για να δώσει προβάδισμα δύο πόντων στην ομάδα του με δίποντο. Ξανά τρίποντο πέτυχαν οι Καλλιθέα Pimps με τον Καζαφέρη και το 67-66. Ο Γιοβάνης με δύσκολο δίποντο έβαλε πάλι μπροστά τους Ballarhinos αλλά νέο τρίποντο του Μπαλκούρα έκανε το 70-68 υπέρ των Καλλιθέα Pimps. Ξανά ο Γιοβάνης με τρίποντο έκανε το 70-71. Με περίπου μισό λεπτό να απομένει οι Καλλιθέα Pimps έτρεξε ένα σερί 6-0 το οποίο θα είναι καθοριστικό αφού οι Ballarhinos δεν βρήκαν τις λύσεις για να πάρουν το ματς. Από δύο πόντους πέτυχαν Πανάγος Μπαλκούρας και Βασιλειάδης για το τελικό 76-71.

Συγκλονιστικό ματς αλλά αναμενόμενο θα έλεγε κανείς αν έκρινε κανείς από την ποιότητα των παικτών των δύο ομάδων. Μια πραγματική παράσταση, η οποία κρίθηκε στα τελευταία λεπτά και κράτησε σε αγωνία όλους τους θεατές. MVP από τους νικητές δεν θα μπορούσε να είναι άλλος από τον Κοιλάκο ο οποίος πέτυχε 26 πόντους και μάζεψε 15 ριμπάουντ. Από πολύ κοντά και ο Πανάγος με 8 πόντους, 8 ριμπάουντ και 12 ασιστ και ο Μπαλκούρας με 16 πόντους, 16 ριμπάουντ και 4 ασιστ! Για τους Ballarhinos σημαντική ήταν η συνεισφορά του Γιοβάνη με 16 πόντους και 12 ριμπάουντ καθώς και του Πρίτσου με 15 πόντους και 8 ριμπάουντ!