6.9%
75.0%
37.2%
39.3%

Μόνο ένα δεκάλεπτο αντεξαν οι έξι παίχτες των Καλλιθέα Pimps κόντρα στην Yugopiastika, η οποία από το δεύτερο και μετά ανέβασε στροφές, έχτισε διαφορά και πήρε άνετα τη νίκη με 48-68. MVP του αγώνα ήταν ο Μάριος Κουμπούλης με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ, 11 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Pimps έκαναν δυνατή αρχή, προσπάθησαν να πάρουν διαφορά, όμως ο αρχηγός της Yugopiastika, Νίκος Τσίγκας, δεν σταματούσε να σκοράρει από το τρίποντο. Ο Ζουρνατσίδης έβαλε μια βολή για το 1-0, 1-3 με τρίποντο ο Μερζιώτης, 8-3 με 7-0 σερί οι Χατζηαμανέτογλου και Κοιλάκος, 8-5 ο Μερζιώτης ξανά, 10-5 ο Κοκκώνης, 10-8 ο Τσίγκας, 14-8 με ένα προσωπικό 4-0 ο Κοιλάκος, 14-13 με 0-5 σερί απάντηση από τους Τσίγκα και Σκάρα, 18-13 οι Κοκκώνης και Ζουρνατσίδης και νέο τρίποντο του Τσίγκα για το 18-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Yugopiastika μπήκε με ένα τρελό σερί, πήρε διψήφια διαφορά και την κράτησε ως το τέλος του ημιχρόνου. Πανταζόπουλος, Κουμπούλης και Τσίγκας ήταν οι δράστες της Yugopiastika που έγραψαν το 18-30, 20-30 ο Βασιλειάδης, 20-32 ο Μερζιώτης, 22-32 ο Ζουρνατσίδης, 22-34 ο Σκάρας, 24-34 ο Ζουρνατσίδης ξανά και 24-36 από τον Μερζιώτη για να κλείσουμε ημίχρονο στο ματς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Pimps έβγαλαν μια διάθεση για αντεπίθεση, όμως η Yugopiastika είχε πάντα μια απάντηση για να κράτηση την διαφορά της σε ασφαλή επίπεδα. Ο Μερζιώτης άνοιξε την περίοδο όπως ακριβώς έκλεισε την προηγούμενη για να κάνει το 24-38, 27-38 οι Κοκκώνης και Χατζηαμανέτογλου, 27-41 ο Κουμπούλης με γκολ φάουλ, 32-41 οι Κοκκώνης και Κοιλάκος, 32-48 με 0-7 σερί των Πανταζόπουλου, Ανδρέου και Κουμπούλη, 35-48 ο Κοκκώνης, 35-51 με τρίποντο ο Κουμπούλης, 37-51 ο Κοκκώνης ξανά και νέο καλάθι του Μερζιώτη για το τελικό 37-53 της περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Pimps έκαναν άλλη μια προσπάθεια αντεπίθεσης, όμως η Yugopiastika είχε το καθαρό μυαλό να πάρει ένα time out, το οποίο τους καθάρισε την σκέψη και ταυτόχρονα πάγωσε τον ρυθμό του αντιπάλου, με αποτέλεσμα στη συνέχεια να πάρει τη νίκη με αρκετή άνεση. Ο Πανταζόπουλος έγραψε το 37-56, 44-56 οι Βασιλειάδης, Κοιλάκος και Χατζηαμανέτογλου, 44-60 ο Μερζιώτης, 46-60 ο Ζουρνατσίδη, 46-64 οι Ανδρέου και Κουμπούλης, 48-64 ο Ζουρνατσίδης με δύο βολές και από ένα καλάθι οι Κουμπούλης και Μερζιώτης για το τελικό 48-68 του αγώνα.

Για την Yugopiastika, πέρα από τον Κουμπούλη, πολύ καλή απόδοση έπιασε επίσης ο Μερζιώτης, ενώ κομβικοί ήταν επίσης οι Τσίγκας και Πανταζόπουλος οι οποίοι σκοραραν από 4 τρίποντα στο ματς. Για τους Καλλιθέα Pimps ξεχώρισαν οι Κοιλάκος, Ζουρνατσίδης και Κοκκώνης.