14.3%
60.0%
45.5%
15.0%

Οι Ξεφτιλάιζερς, κυρίως χάρη στο πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο που έκαναν, είχαν το πάνω χέρι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα κόντρα στους Καλλιθέα Pimps, οι οποίοι πιεζαν σε όλο το ματς αλλά δεν κατάφεραν ποτέ να περάσουν μπροστά στο σκορ με αποτέλεσμα η ήττα να έρχεται με 52-57. MVP του αγώνα ήταν ο Δημήτρης Δεδούσης με 25 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, όπως ήδη αναφέραμε, οι Ξεφτιλάιζερς έκαναν ότι ήθελαν μεσα στο παρκέ επιθετικά, ενώ και αμυντικά τα πήγαν εξίσου καλά με αποτέλεσμα να βάζουν από νωρίς το μαχαίρι στον λαιμό των Pimps. Χαραλαμπόπουλος και Δεδούσης ξεκίνησαν με 0-4 το ματς, ο Κοιλάκος ισοφάρισε σε 4-4, σερί 0-16 για το 4-20 οι Χαραλαμπόπουλος Δεδούσης, Αναγνωστόπουλος και Τσίτσος, 7-20 με τρίποντο ο Κοιλάκος, 7-22 ο Δεδούσης και ακόμη ένα τρίποντο του Κοιλάκου για το τελικό 10-22 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ξεφτιλάιζερς μπλόκαραν εντελώς επιθετικά, δεν έβρισκαν λύσεις, όμως η άμυνα τους τα πήγε αρκετά καλά και έτσι έμειναν μπροστά στο σκορ. Ο Γιώργος Τυπάλδος έγραψε το 10-24, 16-24 με ένα 6-0 σερί ο Ζουρνατσίδης, 16-26 ο Τσίτσος, 18-26 ο Ντάτσιος, 18-28 ο Δεδούσης και 5-0 σερί στο τέλος οι Ντάτσιος και Ζουρνατσίδης για το τελικό 23-28 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Ξεφτιλάιζερς βρήκαν ξανά καλό ρυθμό και με την άμυνα τους να συνεχίζει σε σταθερά καλή απόδοση κατάφεραν να φύγουν ξανά με 10+. Ο Τσίτσος έγραψε το 23-29, 25-29 ο Κοιλάκος, 25-32 ο Δεδούσης, 29-32 οι Ζάκας και Κοιλάκος, 29-41 ο Αναγνωστόπουλος, 31-41 ο Γκίκας, 31-43 ο Τυπάλδος, 33-43 ο Ζουρνατσίδης, 33-45 ο Χαραλαμπόπουλος, 35-45 ο Ζουρνατσίδης ξανά και μια βολή ο Γιώργος Τυπάλδος για το τελικό 35-46 της περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Pimps έκαναν υπερπροσπάθεια για ανατροπή όμως οι Ξεφτιλάιζερς έμειναν ψύχραιμοι πάρα την πίεση που ένιωσαν και κατάφεραν να φύγουν νικητές. Ο Δεδούσης έγραψε το 35-48, 39-48 οι Ζουρνατσίδης και Πανάγος, 39-49 ο Δεδούσης, 41-49 ο Κοιλάκος, 41-50 ο Χαραλαμπόπουλος, 43-50 ξανά ο Κοιλάκος, 43-52 ο Αναγνωστόπουλος, 44-52 ο Κοιλάκος, 44-53 με τρίποντο ο Αναγνωστόπουλος, 50-43 με 6-0 σερί οι Ζάκας, Πανάγος και Κοιλάκος, 50-56 ξανά με τρίποντο ο Αναγνωστόπουλος, 51-56 ο Κοιλάκος, 51-57 ο Τυπάλδος και 52-57 ο Ζουρνατσίδης για να γραφτεί το τελικό σκορ του αγώνα.

Για τους Ξεφτιλάιζερς, πέρα από τον Δεδούση, σε καλή βραδιά βρέθηκαν και οι Χαραλαμπόπουλος, Τσίτσος και Αναγνωστόπουλος. Για τους Καλλιθέα Pimps ξεχώρισαν οι Ζουρνατσίδης και Κοιλάκος.