0.0%
75.0%
45.9%
15.0%

Ντέρμπι με όλη τη σημασία της λέξης το παιχνίδι των Καλλιθέα Pimps με τους Πασατέμπο Kings, με τους πρώτους να παίρνουν τη νίκη στο τελευταίο δέκατο του αγώνα με 49-46. MVP ήταν ο Μιχάλης Ζουρνατσίδης με 9 πόντους, 15 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Από το πρώτο δεκάλεπτο φάνηκε ότι οι δύο ομάδες δεν θα πάνε ψηλά το σκορ και ότι είχαν διαβάσει τόσο καλά το παιχνίδι που δύσκολα θα ξέφευγε κάποιος στο σκορ. Ο Καραχάλιος έβαλε το πρώτο καλάθι του αγώνα, οι Βασιλειάδης και Πανάγος έγραψαν το 4-2, 4-7 από Βλάχο και Καραχάλιο, 7-7 από Ζάκα και Αναγνωστόπουλο, 7-9 από τον Μπάκα και 4-0 από τους Ντάτσιο και Ζάκα για το τελικό 11-9 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το ματς συνέχισε στο ίδιο μοτίβο, με χαμηλό σκορ και μάχες μέσα στην ρακέτα. Ο Καραχάλιος ισοφάρισε σε 11-11, 15-11 από τους Αναγνωστόπουλο και Πανάγο, 15-13 από τον Μπάκα, 19-13 από Ζάκα και Πανάγο και 19-15 από τον Μυριτζή. Καλάθι και φάουλ ο Ζουρνατσίδης για το 22-15 και απάντηση με ένα γρήγορο 0-5 οι Γρηγορακάκης και Λάγιος για το τελικό 22-20 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Πασατέμπο βρήκαν τρύπες στην άμυνα των Καλλιθέα Pimps, τις εκμεταλλευτηκαν και πήραν προβάδισμα μέχρι και με 7 πόντους, όμως γρήγορα ο Ζάκας και οι συμπαίκτες του σοβαρευτηκαν και μείωσαν. Ο Μπάκας έβαλε τρίποντο για το 22-23, 24-23 από τον Ζουρνατσίδη, 24-29 με ένα 0-6 των Καραχάλιο και Γρηγορακάκη, 28-29 με 4 συνεχόμενους πόντους ξανά από τον Ζουρνατσίδη, 28-35 από τους Γρηγορακάκη, Καραχάλιο και Μπάκα και 34-35 από τους Ζάκα, Αναγνωστόπουλο και Βασιλειάδη.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το ματς πήγαινε πόντο πόντο και ενώ όλα έδειχναν παράταση ο Ζάκας κερδίσει φάουλ στο τρίποντο και καθάρισε τη νίκη για την ομάδα του. Ο Γρηγορακάκης έβαλε καλάθι για το 34-37, 36-37 από τον Λιμνόπουλο, 36-39 από τον Καραχάλιο, 40-39 από τους Ζάκα και Ντάτσιο, 40-41 από τον Καραχάλιο και 4-0 από Αναγνωστόπουλο και Ντάτσιο για το 44-41. Καραχάλιος και Παπαϊωάννου έβαλαν μπροστά την ομάδα τους με 44-46 με 1.52 για λήξη, ο Βασιλειάδης ισοφάρισε με 1.39 να μένει και ακολούθησαν 3 άστοχες επιθέσεις για τους Πασατέμπο και δύο για τους Pimps. Την τελευταία κατοχή του αγώνα την είχαν οι παίχτες της Καλλιθέας. Ο Ζάκας με 1,9 δευτερόλεπτα κέρδισε φάουλ χαμηλά και πήγαν για επαναφορά από την baseline. Ο Ζάκας θα πάρει ξανά την μπάλα μετά το άουτ θα σηκωθεί και θα κερδίσει φάουλ με 1 δέκατο να μένει στο ρολόι. Θα βάλει τρεις βολές και θα γράψει το τελικό 49-46 του παιχνιδιού.

Για τους Καλλιθέα Pimps, πέρα από τον Ζουρνατσίδη, πολύ καλοί ήταν επίσης οι Ζάκας και Πανάγος. Για τους Πασατέμπο Kings ξεχώρισαν οι Καραχάλιος, Μπάκας και Γρηγορακάκης.