29.4%
70.6%
48.1%
0.0%

Αγώνας για γερά νεύρα αποδείχθηκε τελικά η αναμέτρηση μεταξύ Καλλιθέα Pimps και Oklaχώμα Thunder. Δύο φορές στο τέλος του αγώνα οι Καλλιθέα Pimps είχαν την ευκαιρία να προσπεράσουν και να ισοφαρήσουν για να οδηγήσουν το ματς στην παράταση αλλά αμφότερες ήταν άστοχες. Με αυτό τον τρόπο οι Oklaχώμα Thunder βρήκαν την ευκαιρία και μετά την ανατροπή του πρώτου μέρους πήραν την κατάσταση στα χέρια τους και κράτησαν την νίκη από αυτό το συγκλονιστικό ματς.

Η πρώτη περίοδος ξεκίνησε με τους Καλλιθέα Pimps να μπαίνουν πολύ δυνατά και να τρέχουν σερι 9-0. Με δίποντο του Ζουρνατσίδη, τρίποντο του Κοιλάκου Π. και 2 ακόμη δίποντα από τους Ζάκα Σ. και Ντάτσιο. Οι Oklaχώμα αντέδρασαν και με τον Μανιατόπουλο πέτυχαν το πρώτο τους δίποντο. Ο Ντάτσιος απάντησε για το 13-2. Ο Μανιατόπουλος και ο Τσίβρας πέτυχαν από ένα δίποντο, αλλά απάντησε ο Ζουρνατσίδης για το 13-6. Πάλι οι ίδιοι παίκτες για τους Oklaχώμα Thunder σκόραραν με τον ίδιο τρόπο. Με 2 τρίποντα απάντησε ο Κοιλάκος Π. για το 19-10. Ο Δέλλιοσ και ο Ανδρικόπουλος σημείωσαν από ένα δίποντο λαι την περίοδο έκλεισε ο Καναρίδης με τρίποντο για το 22-14.

Η δεύτερη περίοδος ήταμ εκείνη της ανατροπής για τους oklaχώμα Thunder. Ο Ανδρικόπουλςος με δίποντο άνοιξε το σκορ για να απαντήσει με 2/2 βολές ο Καναρίδης για τους Καλλιθέα Pimps. Ακολούθησαν 4/4 βολές από Χριστιά και Ανδρικόπουλο και ένα δίποντο του Βολτέα με σπάσιμο μέσης για το 22-23.  Με σερί 5-0 οι Καλλιθέα Pimps βάλθηκαν να ξεκολλήσουν δια χειρός Ζουρνατσίδη με μία βολή, και Γκίκα με 2/2 δίποντα. Ακολούθησαν εναλλάξ εύστοχα ζευγάρια βολών και από τις 2 ομάδες καθώς και 2ποντα για το 32-26. Ο Ανδρικόπουλος ευστόχησε σε ακόμη 2 για να απαντήσει με 1/2 ο Κοιλάκος Π.  Σερί 5-0 έτρεξαν οι Oklaχώμα Thunder με 1 βολή του Χριστιά και 2 δίποντα από τον Τσάπαλο και τον Μανιατόπουλο για το 33 όλα. Την περίοδο έκλεισε ο Λιμνόπουλος με 1/2 βολές.

Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε με τους Oklaχώμα να μπαίνουν με το μαχαίρι στα δόντια. Ο Μανιατόπουλος, ο Ανδρικόπουλος και ο Δέλλιος πέτυχαν με το καλημέρα από ένα δίποντο για το προσπέρασμα και το 34-39. Το ρυθμό τους έκοψαν το δίποντο του Ντάτσιου και η βολή του Ζουρνατσίδη. Ο Παπαπναστασίου τότε έκανε το σκοράρισμα προσωπική του υπόθεση και σημείωσε σερι 8 πόντους με 3 δίποντα και 2 βολές. Με μια βολή απτον Κοιλάκο και απτόν Ντάτσιο απάντησαν οι Καλλιθέα Pimps. Την περίοδο έκλεισε ο Πα’ι’κόπουλος με δύσκολο δίποντο.

Η τελευταί περίοδος ξεκίνησε με τους Pimps να μπαίνουν δυνατα και να τρέχουν σερι 4-0 με τον Ζάκα Σ. και τον Κοιλάκο Π. για το 43-48. Ο Πα’ι’κόπουλος πέτυχε ξανά δίποντο για να απαντήσει ο Ζάκας με τον ίδιο τρόπο. Ο Μανιατόπουλος πέτυχε ακόμη ένα δίποντο αλλά οι Καλλιθέα Pimps απάντησαν με σερι 4-0 με τους Γκίκα και Ζουρνατσίδη. Από ένα δίποντο για κάθε ομάδα σημείωσαν ο Τσίβρας και ο Ζάκας. Σερί 4-0 αυτή τη φορά από τος Oklaχώμα Thunder και τον Τσίβρα μαζί με τον Δέλλιο για το 51-58. Εκεί που φαινόταν πως όλα είχαν κριθεί ένα time-out έμελλε να τα αλλάξει όλα. Δύακολο δίποντο του Κοιλάκου και τρίποντο του Γκίκα έβαλαν φωτιά στο ματς με το σκορ να πέφτει στο 56-58. Η απάντηση ήρθε με το δίποντο του Πα’ι’κόπουλου. Ο Ζάκας σκόραρε ξανα για να κατεβάσει την διαφορά στο -2.Ο Τσάπαλος στην επόμενη φάση σημείωσε μακρινό δίποντο και ανέβασε την διαφορά στο +4. Καλάθι και φάουλ πέτυχε ο Ντάτσιος που δεν ευστόχησε στην βολή. Ο Πα’ι’κόπουλος αστόχησε στην επόμενη φάση. Ο Πανάγος αρχικά είχε την ευκαιρία να βάλει μπροστά τους Καλλιθέα Pimps με τρίποτο που τελικά δεν βρήκε στόχο. Εκεί όμως βρισκόταν ο Καναρίδης ο οποίος μάζεψε το επιθετικό ριμπάουντ και προσπάθησε να ευστοχήσει σε δίποντο. Δεν κατάφερε αλλά κέρδισε το φάουλ και είχε την ευκαιρία για 3 βολές. Η πρώτη ήταν εύστοχη , η δεύτερη όμως δεν του έκανε το χατήρι. Η μπάλα βγήκε από τα χέρια των Oklaχώμα Thunder. Στην ύσταστη προσπάθεια για την ανατροπή, ο Γκίκας σούταρε εκτός ισορροπίας από μέση απόσταση χωρίς αποτέλεσμα. Την μπάλα μάζεψε ο Τσάπαλος και του λεγινε αμέσως φάουλ. Ευστόχησε και στις 2 βολές. Ο Ζάκας σουταρε για τρεις από το κέντρο του γηπέδου αλλά η μπάλα βρήκε μόνο ταμπλό με το σκορ στο 61-64 υπέρ των Oklaχώμα Thunder.

MVP για τους νικητές ήταν ο Δέλλιος με 6 πόντους (3/3 δίποντα) ,9 ριμπάουντ, 8 ασσιστ και 3 κλεψίματα. Από κοντά και ο Μανιατόπουλος με 12 πόντους και 5 ριμπάουντ. Από τους Καλλιθέα Pimps ξεχώρισαν ο Ζάκας Σ. με 12 πόντους, 15 ριμπάουντ, 4 ασσιστ και 3 κλεψίματα και ο Κοιλάκος με 17 πόντους και 6 ριμπάουντ.