13.0%
48.1%
41.9%
36.4%

Ο Κατσαπλιαϊκός κέρδισε τη Νίκαια με 73-81 μετά από έναν τρομερό αγώνα στον οποίο βρέθηκε στο -8 μετά από τρία δεκάλεπτα, αλλά έβαλε 35 πόντους στην 4η περίοδο για ένα επιμέρους 19-35 απέναντι στην κουρασμένη Νίκαια ως το ροζ φύλλο. Μεγάλο ματς από Καραμπίνο, Παυλίδη και Βανδώρο, με τον Κατσαπλιαϊκό να αντέχει απέναντι στον απίστευτο Βλάση Σιμιντζή που ήταν μια ομάδα μόνος του με 46 πόντους με 53% εντός παιδιάς!

Το ματς ξεκίνησε με τον Κατσαπλιαϊκό να τρέχει και με τον Παυλίδη, τον Καραμπίνο και τον Γκουτζελούδη έγραψε ένα 3-14 στο ξεκίνημα. Ο Χατζηαντωνίου μείωσε σε 5-14, με τον Παυλίδη και τον Βανδώρο να κλείνουν την περίοδο στο 8-18 μετά το καλάθι του Χατζηαντωνίου.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Σιμιντζής Β. σκόραρε για το 12-18, το 15-19 και το 17-20, με τον Παυλίδη να απαντά, αλλά τον Σιμιντζή Β. να συνεχίζει και με τη βοήθεια του Καρρά να ισοφαρίζει τον αγώνα στο 26-26 με τη Νίκαια πια να έχει ρίξει το ρυθμό εκεί που τον ήθελε. Ο Βανδώρος με τον Παυλίδη σκόραραν, αλλά ο Σιμιντζής Β. (18 πόντοι στο δεκάλεπτο!) με τον Χατζηαντωνίου απάντησαν για το 33-29 της ομάδας τους, με το ημίχρονο να κλείνει στο 33-30.

Στην επανάληψη ο Παυλίδης έφερε το ματς στο 34-34, με τον Σιμιντζή Κ. να απαντά και τον Παπαδόπουλο να μειώνει σε 38-37. Ο Σιμιντζής Β. έγραψε το 41-38, με τον Παυλίδη και τον Βανδώρο να σκοράρουν για το 41-41. Ο Σωτηρόπουλος απάντησε με τρίποντο με τον Καραμπίνο να ισοφαρίζει στο 44-44. Ο Χατζηαντωνίου έβαλε 7 συνεχόμενους πόντους για το 51-45 της ομάδας του, με τον Καρρά να γράφει τρίποντο στην εκπνοή της περιόδου για το 54-46 και το +8 της Νίκαιας.

Ο Κατσαπλιαϊκός μπήκε στο 4ο δεκάλεπτο αλλάζοντας εντελώς το ρυθμό και δυσκολεύοντας πάρα πολύ τη Νίκαια που δεν είχε πια κουράγιο να ακολουθήσει στο τρέξιμο τον αντίπαλό της. Έτσι, ο Καραμπίνος με τον Παπαδόπουλο μείωσαν σε 54-51 για να σκοράρουν ο Βανδώρος με τον Παυλίδη, τον Γκουτζελούδη και τον Καραμπίνο για το 55-60 σε ένα 1-14 για τον Κατσαπλιαϊκό. Ο Σιμιντζής Β. πάλευε μόνος (σκόραρε και τους 19 πόντους της ομάδας του στο δεκάλεπτο!) με τον Κατσαπλιαϊκό να τρέχει άλλο ένα 0-8 για το 57-68 με τον Βανδώρο και τον Γκουτζελούδη. Απάντηση από τον Σιμιντζή, αλλά ο Βανδώρος με τον Καραμπίνο έγραψαν το 59-73. Ο Κατσαπλιαϊκός έμεινε με 4 παίκτες στο τελευταίο τρίλεπτο (από 5 φάουλ, τραυματισμό και αποβολή κατά σειρά, μιας και ήταν με ρόστερ 7 παικτών στο γήπεδο), ο Σιμιντζής μείωσε σε 62-73. Ο Παπαδόπουλος απάντησε για το 62-76, με τον Σιμιντζή να γράφει δύο συνεχόμενα τρίποντα για το 68-76 στο 1:18. Ο Καραμπίνος απάντησε με 4/5 βολές για το 68-80 καθαρίζοντας το ματς με τον Σιμιντζή να μη σταματά ως το τέλος, άλλοι 5 πόντοι για το 73-80 λίγο πριν τη λήξη.

Για τους νικητές ο Καραμπίνος είχε 19 πόντους, 15 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Παυλίδης 21 πόντους, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 κλεψίματα, ο Βανδώρος 18 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 τάπες, ο Γκουτζελούδης 11 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Παπαδόπουλος 10 πόντους, 4 ριμπάουντ. Για τη Νίκαια ο Σιμιντζής Β. είχε 46 πόντους, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Χατζηαντωνίου 17 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ.