25.0%
57.1%
27.1%
20.0%

Σε ένα αρκετά ισορροπημένο παιχνίδι, ο Κατσαπλιαϊκός ολοκλήρωσε νικηφόρα τις υποχρεώσεις του για τον πρώτο γύρο, επικρατώντας των Τεμπελχανάδων Β με 46-42. Οι Τεμπελχανάδες Β ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκαν μέχρι και με +9 (10-19), αλλά στην τρίτη περίοδο οι παίκτες του Κατσαπλιαϊκού ισορρόπησαν. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η τρομερή ευστοχία των «μαύρων» πίσω από τα 6,75 μ και από τη γραμμή της φιλανθρωπίας τους έδωσε το ροζ φύλλο, με το οποίο ανέβηκαν στο 6-4 στη βαθμολογία. Αντίθετα, οι Τεμπελχανάδες παρέμειναν χωρίς νίκη και θα προσπαθήσουν να ανακάμψουν στο δεύτερο γύρο.

Ξεκίνημα στο παιχνίδι, με τους Τεμπελχανάδες Β να μπαίνουν πιο δυνατά. Ο Κωνσταντίνου άνοιξε το σκορ (0-2), ο Πριόβολος με τρίποντο πέτυχε το 3-2, ακολούθησε σερί 0-8 από τους Καραγεώργο και Κωνσταντίνου για το 3-10 και οι Δημόπουλος, Παυλίδης μείωσαν σε 6-10 στο τελείωμα του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, οι Τεμπελχανάδες Β διατήρησαν ένα προβάδισμα. Ο Παπαδόπουλος από μέση απόσταση μείωσε σε 8-10, ο Κωνσταντίνου απάντησε για το 8-12, ο Πριόβολος με μια βολή μείωσε σε 9-12, ο Λεπίτκας σημείωσε το 9-14, ο Παυλίδης με βολή το 10-14, οι «ροζ» ξέφυγαν στο +9 (10-19), αλλά οι Γαβριηλίδης, Παυλίδης και Ζυγομήτρος μείωσαν σε 16-19 πριν την ανάπαυλα.

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά. Ο Παπαδόπουλος από κοντά πέτυχε το 16-21, οι Παυλίδης, Πριόβολος και Ζυγομήτρος έβαλαν μπροστά την ομάδα τους με 23-21, ο Κωνσταντίνου με ένα δίποντο και 2/2 βολές έκανε το 23-25, ο Δημόπουλος από μέση απόσταση ισοφάρισε σε 25-25 και ο Λεπίτκας έκανε το 25-27, με το οποίο έκλεισε το δεκάλεπτο.

Τελευταία περίοδος στο ματς, με τον Κατσαπλιαϊκό να είναι πολύ εύστοχος από την περιφέρεια και να παίρνει το ροζ φύλλο παρά την πίεση των Τεμπελχανάδων Β στο φινάλε. Αρχικά, οι Ζυγομήτρος, Δημόπουλος και Παυλίδης έκαναν το 33-27, ο Παπαδόπουλος με «καλάθι και φάουλ» μείωσε σε 33-30, ο Πριόβολος με νέο τρίποντο έκανε το 36-30, ο Κωνσταντίνου μείωσε σε 36-32, ο Παυλίδης με ένα τρίποντο και μια βολή έκανε το 40-32, ο Λεπίτκας με δύο δίποντα έδωσε ανάσα στην ομάδα του για το 40-36, ο Παυλίδης με τρεις βολές έκανε το 43-36, ο Λεπίτκας με άλλη μια μείωσε σε 43-37, ο Πριόβολος με τον ίδιο τρόπο σημείωσε το 44-37, ξανά ο Λεπίτκας για το 44-39, ακόμα μια βολή του Πριόβολου για το 45-39, ο Καραγεώργος με τρομερό τρίποντο μείωσε σε 45-42, αλλά ο Πριόβολος έβαλε μια από τις δύο κρίσιμες βολές και καθάρισε τη νίκη με τελικό σκορ 46-42.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Περικλής Δημόπουλος, ο οποίος σημείωσε 7 πόντους, 10 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Παυλίδης και Πριόβολος. Από τους Τεμπελχανάδες Β, ξεχώρισαν οι προσπάθειες των Παπαδόπουλου, Λεπίτκα και Κωνσταντίνου.