23.3%
35.0%
41.5%
21.1%

Ο Κατσαπλιαϊκός είχε πολύ μεγάλη ευκαιρία για να πάρει τη νίκη και στη και κανονική διάρκεια, αλλά και στην παράταση κόντρα στην Abla, όμως οι πορτοκάλι δεν έσπασαν ούτε σε αυτό το παιχνίδι και συνέχισαν το αήττητο σερί τους επικρατώντας οριακά με 63-62. MVP του αγώνα ήταν ο Νίκος Σέμπογλου με 13 πόντους, 16 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 τάπες.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Μακρής άνοιξε το σκορ στο ματς για την Abla, οι Καραμπίνος και Βανδώρος απάντησαν με 0-5 σερί για τον Κατσαπλιαϊκό και έγραψαν το 2-5, 5-5 με γκολ φάουλ του Φλίγκου, 5-8 ο Καραμπίνος με τρίποντο, 7-8 με καλάθι του Φλίγκου ξανά, 7-10 ο Γαβριηλίδης, 9-10 ο Σωτηρόπουλος με σουτ από μέση απόσταση, 9-14 οι Βανδώρος και Δημόπουλος με ένα καλάθι ο καθένας, 13-14 με τον ίδιο τρόπο οι Φλίγκος και Μουρμούρης και 13-19 με 5 συνεχόμενους πόντους του Καραμπίνου για να κλείσουμε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με τον Κατσαπλιαϊκό στο +6.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο Μπάλας και Ραγκούσης ανέβασαν στο 13-24, ο Σέμπογλου μείωσε σε 15-24, 15-26 με σουτ του Καραμπίνου, 22-26 με 7-0 σερί οι Φλίγκος και Μακρής, 22-29 με τρίποντο του Πριόβολου, 25-29 με μια βολή του Φλίγκου και ένα καλάθι του Σέμπογλου, 25-30 με βολή του Καραμπίνου και 28-30 οι Σέμπογλου και Μουρμούρης για να κλείσουμε το πρώτο ημίχρονο του παιχνιδιού.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Καραμπίνος έβαλε καλάθι για το 28-32, 32-32 με 4 συνεχόμενους πόντους του Σέμπογλου, 32-34 ο Παυλίδης, 34-34 με απάντηση του Σωτηρόπουλου, 34-38 με ένα τρίποντο και μια βολή του Καραμπίνου, 39-38 με 5-0 σερί οι Σέμπογλου και Μουρμούρης, 39-41 με τρίποντο του Δημόπουλου, 44-41 με 5-0 των Μουρμούρη και Μακρή και απάντηση με το ίδιο σερί οι Δημόπουλος και Μπάλας για το τελικό 44-46 της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Καραμπίνος έβαλε καλάθι για το 44-48, 50-48 με ένα καλάθι του Μουρμούρη και δύο του Μακρή, 50-52 από τους Καραμπίνο και Ραγκούση, 55-52 με ένα τρίποντο του Ορνεράκη και ένα καλάθι του Αδάμου, 55-56 με ένα καλάθι του Γαβριηλίδη και ένα του Ραγκούση και 56-56 με μια βολή του Αδάμου 12″ πριν τη λήξη. Στην τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας του παιχνιδιού ο Κατσαπλιαϊκός δεν μπόρεσε να σκοράρει με αποτέλεσμα το ματς να οδηγείται στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Αδάμος έβαλε τρίποντο για το 59-56, 59-60 με ένα καλάθι του Καραμπίνου και δύο βολές του Μπάλα, 63-60 από τους Μουρμούρη και Σωτηρόπουλο και 63-62 με δύο βολές του Βανδώρου. Στη συνέχεια ακολούθησαν κάποιες άστοχες επιθέσεις μέχρι που στα τελευταία 7 δέκατα του αγώνα ο Κατσαπλιαϊκός κέρδισε φάουλ και πήγε στις βολές, όμως δεν κατάφερε να βάλει καμία με αποτέλεσμα η Abla να φεύγει νικήτρια και να παραμένει αήττητη.

Για την Abla, πέρα από τον Σέμπογλου, σε καλό βράδυ βρέθηκε και ο Μουρμούρης με 12 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα. Για τον Κατσαπλιαϊκό φοβερό παιχνίδι έκανε ο Καραμπίνος με 26 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 τάπες.