12.5%
72.2%
18.2%
14.7%

Ο Κατσαπλιαϊκός αντιμετώπισε τους Buzzer Beeres, με τις δύο ομάδες να είναι ισόβαθμες πριν την έναρξη του αγώνα, με ρεκόρ 2-4 αμφότερες. Ο μεν Κατσαπλιαϊκός προερχόταν από νίκη και ήθελε να συνεχίσει έτσι, ενώ αντίθετα οι Buzzer Beeres έρχονταν από ήττα και είχαν στόχο την επιστροφή στις νίκες. Το άγχος και η αστοχία ήταν τα δύο κυρίαρχα στοιχεία του αγώνα και για τις δύο ομάδες με τον Κατσαπλιαϊκό τελικά να δείχνει μεγαλύτερη συγκέντρωση και αντοχή στα τελευταία λεπτά και να παίρνει τη νίκη με 52-40.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Κατσαπλιαϊκό να βρίσκει συνεχόμενους πόντους με τους Παπαδόπουλο (2), Βανδώρο (3) και Παυλίδη (2) και να παίρνει ένα προβάδισμα 7-3, το οποίο διατήρησε μέχρι και τα μισά του δεκαλέπτου. Κάπου εκεί οι Buzzer Beeres έκαναν ένα δικό τους 0-6 και προηγήθηκαν με 7-9 με τρίποντο του Παπαδόπουλου τρειάμιση περίπου λεπτά πριν την ολοκλήρωση της περιόδου. Στη συνέχεια ο Κατσαπλιαϊκός πέρασε και πάλι μπροστά με τον Βανδώρο να ηγείται στο σκοράρισμα και τον Πατσιάκο να κάνει το 15-11 με lay up, σκορ με το οποίο έληξε το πρώτο δεκάλεπτο.

Στη δεύτερη περίοδο ο Γκουτζελούδης έκανε το 17-11 με το καλημέρα, όμως οι Buzzer Beeres απάντησαν άμεσα και με ένα 0-9 πήραν και πάλι το προβάδισμα με 17-20 έπειτα από το εύστοχο δίποντο του Κανελλόπουλου. Το προβάδισμα άλλαξε αρκετές φορές κάτοχο μέχρι το τέλος του ημιχρόνου με τις δύο ομάδες να μοιάζουν ισοδύναμες και καμία από τις δύο να μην καταφέρνει να ξεφύγει στο σκορ. Το μεγαλύτερο προβάδισμα ήρθε για τους Buzzer Beeres ενάμιση λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου με τον Στραβομύτη να κάνει το 25-28 με μία εύστοχη βολή. Παρ’ ολ’ αυτά το σκορ ανατράπηκε και πάλι και ο Κατσαπλιαϊκός κατάφερε να πάει με προβάδισμα στα αποδυτήρια 29-28 με το δίποντο του Κορακοβούνη.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το χειρότερο ποιοτικά και για τις δύο ομάδες που σκόραραν 8 και 7 πόντους αντίστοιχα, με τις άμυνες να παίρνουν εξαιρετικό βαθμό και την αστοχία να χτυπάει κόκκινα και από τις δύο πλευρές. Παρά ταύτα το προβάδισμα δεν άλλαξε σε κανένα σημείο το δεκαλέπτου χέρια με τον Κατσαπλιαϊκό να συντηρεί συνεχώς αυτή τη βραχεία κεφαλή και να ολοκληρώνει την περίοδο προηγούμενος με δύο πόντους (37-35). Για τον Κατσαπλιαϊκό τέσσερις πόντους πέτυχε ο Κορακοβούνης, ενώ για τους Buzzer Beeres πέντε πέτυχε ο Στραβομύτης.

Στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου όλα έδειχναν πώς θα δούμε ένα derby μέχρι το τέλος, μιας και στα τρία πρώτα λεπτά οι Buzzer Beeres είχαν ξαναπάρει το προβάδισμα με 39-40 με τους Στραβομύτη και Κανελλόπουλο να σκοράρουν από δύο πόντους και να ανατρέπουν το αρχικό 39-35 του Παυλίδη. Αντίθετα με τις προβλέψεις μας όμως, ο Κατσαπλιαϊκός κέρδισε σχετικά ευκολά, μιας και για τα υπόλοιπα επτά λεπτά οι Buzzer Beeres δεν κατάφεραν να πετύχουν άλλο πόντο, με το τελικό 52-40 να μοιάζει αναπόφευκτο, υπό αυτές τις συνθήκες.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Κορακοβούνης με 14 πόντους, που συνοδεύτηκαν και από 12 ριμπάουντ, ενώ είχε και σημαντική βοήθεια από τον Βανδώρο (11 πόντοι, 10 ριμπάουντ) και τον Παυλίδη (10 πόντοι, 8 ριμπάουντ). Από την άλλη για τους Buzzer Beeres 12 πόντους σκόραρε ο Παπαδόπουλος και 10 ο Στραβομύτης, ενώ ο Τσίρμπας μάζεψε 14 ριμπάουντ και 12 ο Καλογερόπουλος.