0.0%
36.4%
32.0%
21.4%

Ο αναρχος Κατσαπλιαϊκός δεν μπόρεσε να δυσκολέψει τους Halia Mavericks, οι οποίοι πήραν την πρώτη τους νίκη για φέτος, πιάνοντας καλή απόδοση, με τελικό σκορ 54-34. MVP του αγώνα ήταν ο Τάσος Αγγελιδέλης με 24 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 τάπες.

Από το πρώτο δεκάλεπτο φάνηκε ότι οι Halia Mavericks θα έχουν τον έλεγχο στο ματς, ξεκίνησαν δυνατά σε επίθεση και άμυνα και άνοιξαν από νωρίς διψηφια διαφορά. Ο Αγγελιδέλης άνοιξε το σκορ, ο Μαμμάς ισοφάρισε σε 2-2 και 9-2 από τους Κλιμαντήρη, Αγγελιδέλη και Παναγιώτη Αγγελωνιτη. Σε 9-4 μείωσε ο Κατσαπλιαϊκός, για να έρθει ένα 7-0 δια χειρός Αγγελιδέλη για το 16-4. Το τελικό 16-6 της περιόδου σημειώθηκε από τον Κορνέλη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν άλλαξε σχεδόν τίποτα στο ματς, με τον Κατσαπλιαϊκό, πέρα από τον Βανδώρο, να δυσκολεύεται πολύ επιθετικά. Ο Κορνέλης μείωσε σε 16-8, 22-8 με τους Κλιμαντήρη και Μανιό να βάζουν από ένα τρίποντο και 22-10 από τον Βανδώρο. Χριστοδουλακης και Κλιμαντήρης από ένα καλάθι για το 26-10, για να μειώσει σε 26-13 ο Κατσαπλιαϊκός με τον Βανδώρο.

Τρίτο δεκάλεπτο, με την διαφορά να συνεχίζει να ανεβαίνει από πλευράς Halia Mavericks και τον Κατσαπλιαϊκό να μην βρίσκει χημεία στην επίθεση. Ο Γκουτζελούδης μείωσε σε 26-15, 28-15 από τον Αλέξανδρο Αγγελωνίτη και 28-19 με τον Βανδώρο να σκοράρει δύο καλάθια στη σειρά. Αγγελιδέλης και Κλιμαντήρης απάντησαν με 7-0 για το 35-19, 35-21 από τον Μαμμά και άλλο ένα 7-0 από τους Halia Mavericks με δράστες τους Μανιό, Χριστοδουλακη και Αγγελιδέλη για το τελικό 42-21 του δεκαλέπτου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο τα πράγματα ήταν αρκετά χαλαρά, με τις δύο ομάδες να σκέφτονται ήδη το επόμενο παιχνίδι τους. Καρακατσάνης και Κορνέλης μείωσαν σε 42-25, 46-25 από τον Αγγελιδέλη και 46-27 από τον Μαμμά. Άλλο ένα καλάθι και μια βολή του Αγγελιδέλη για το 49-27. Ο Κωνσταντινίδης μείωσε σε 49-29 και 51-29 ξανά από τον Αγγελιδέλη. Ο Παπαδόπουλος έβαλε μια βολή για το 51-30, ο Κυριαζόπουλος απάντησε με τρεις σίγουρα του πόντους για το 54-30. Το τελικό 54-34 το έγραψαν οι Κορνέλης και Παπαδόπουλος βάζοντας από ένα καλάθι.

Για τους Halia Mavericks, πέρα από τον Αγγελιδέλη, πολύ καλό παιχνίδι έκανε και ο Κλιμαντήρης. Από τον Κατσαπλιαϊκό ξεχώρισε ο Βανδώρος.