25.7%
42.3%
31.3%
32.4%

Σε ένα τρομερό ντέρμπι, στο οποίο χρειάστηκαν δύο παρατάσεις για να βγει νικητής, ο Κατσαπλιαϊκός ήταν εκείνος που δραπέτευσε με το 1-0 στη σειρά με 77-74, καθώς στα τελευταία λεπτά του αγώνα είχε πιο ψύχραιμες και ξεκούραστες λύσεις . MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Στράτος Τζάνος με 21 πόντους, 28 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Τζάνος άνοιξε το σκορ στο ματς για τον Κατσαπλιαϊκό, οι Χατζηκωνσταντίνου και Γρηγορίου απάντησαν για το 2-3 υπέρ των pick ‘n’ Troll, 4-3 ξανά ο Τζάνος, 4-7 με ένα καλάθι του Χατζηκωνσταντίνου και ένα του Παγάνη, 6-7 από τον Βασιλικό, 6-10 με τρίποντο του Τσοπανάκη, 9-10 με απάντηση του Μπάλα, 9-13 από τον Παγάνη, 13-13 με δύο συνεχόμενα καλάθια του Μπάλα και 0-5 σερί οι Γαλατιανός και Παγάνης για το τελικό 13-18 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο Πριόβολος, Μπάλας και Τζάνος έβαλαν μπροστά τον Κατσαπλιαϊκό με 19-18, 19-22 με ένα καλάθι του Γρηγορίου και ένα του Παγάνη, 21-22 από τον Τζάνο, 21-24 με βολές του Χατζηκωνσταντίνου, 23-24 από τον Μπάλα με τον ίδιο τρόπο, 23-25 ο Γαλατιανός, 26-25 ο Μπάλας με νέο τρίποντο, 26-28 με απάντηση του Παγάνη, 30-28 με 4-0 σερί οι Τζάνος και Μπάλας, 30-30 από τον Τσοπανάκη και 5-0 σερί οι Μπάλας και Τζάνος ξανά για να κλείσει ο Κατσαπλιαϊκός το πρώτο ημίχρονο έχοντας προβάδισμα στο σκορ με 35-30.

Στην τρίτη περίοδο Χαραλαμπίδης και Μπάλας έτρεξαν ένα 8-0 και ανέβασαν το σκορ στο 43-30, 43-32 ο Παγάνης, 45-32 ο Τζάνος, 45-34 με βολές του Γρηγορίου, 46-34 από τον Σπανόπουλο, 46-39 με 0-5 σερί οι Γαλατιανός και Αγγελόπουλος και τρίποντη απάντηση του Παπαδόπουλου για το τελικό 49-39 της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Παγάνης μείωσε σε 49-42, ο Τζάνος απάντησε για το 51-42, 51-45 με τρίποντο του Αγγελόπουλου, 53-45 ξανά ο Τζάνος, 53-47 από τον Παγάνη, 55-50 ο Αγγελόπουλος, 57-50 από τον Μπάλα, 57-53 με τρίποντο του Κάτσα, 58-53 με βολή του Τζάνου και 58-58 από τον Παγάνη με 1,7″ να μένει και το ματς να πηγαίνει στην παράταση, καθώς ο Κατσαπλιαϊκός αστόχησε στο τελευταίο σουτ της κανονικής περιόδου.

Στο έξτρα χρόνο ο Σπανόπουλος σκόραρε για το 60-58, οι Αγγελόπουλος και Παγάνης απάντησαν για το 60-62, 62-62 από τον Τζάνο, 62-65 ο Παγάνης, 65-65 ο Πριόβολος, 65-68 με απάντηση του Γρηγορίου, 67-68 από τον Χαραλαμπίδη, 67-69 με μια βολή του Γρηγορίου και 69-69 από τον Μπάλα με δύο ελεύθερες βολές με 4,5″ να μένουν στο ρολόι. Στην τελευταία επίθεση οι Pick ‘n’ Troll δεν σκόραραν με αποτέλεσμα το ματς να πηγαίνει σε δεύτερη παράταση.

Στο δεύτερο πεντάλεπτο ο Σπανόπουλος σκόραρε για το 71-69, οι Γρηγορίου και Γαλατιανός απάντησαν με ένα καλάθι ο καθένας για το 71-73, για να ακολουθήσει απάντηση με 6-0 των Τζάνου, Πριόβολου και Βασιλικού για το 77-73. Το τελικό 77-74 του παιχνιδιού το διαμόρφωσε με μια βολή ο Γαλατιανός.

Για τον Κατσαπλιαϊκό, πέρα από τον Τζάνο, πολύ καλό ματς έκανε και ο Μπάλας με 26 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 κλεψίματα. Για τους Pick ‘n’ Troll ξεχώρισε ο Παγάνης με 29 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 τάπες.