22.2%
62.5%
46.3%
38.1%

Σε ένα ματς που από την αρχή έως και το τέλος του ήταν ντέρμπυ, οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα για το τελευταίο εισιτήριο που οδηγεί στον τελικό, με τους Tsatsoi Kings να επικρατούν του Κατσαπλιαϊκού με το τελικό 77-74. Οι δύο ομάδες ήταν σε όλο το ματς πολύ κοντά στο σκορ με καμία να μην ξεφεύγει με πάνω από 6 πόντους διαφορά. Ο Κατσαπλιαϊκός πλήρωσε τα αλλεπάλληλα άστοχα σουτ στα τελευταία λεπτά, γεγονός που ευνόησε τους Tsatsoi Kings, οι οποίοι θα διεκδικήσουν τον πρώτο τους τίτλο την Πέμπτη κόντρα στους Clerks.

Έναρξη του παιχνιδιού με τον Τσέλο να ανοίγει το σκορ με δίποντο, ενώ ο Μπάλας με τον Καραμπίνο θα διαμορφώσουν το 2-8 με γκολ-φάουλ του πρώτου και δίποντο και τρίποντο του δεύτερου. Ο Σπυράτος με δίποντο θα κάνει το 4-8, ο Παυλίδης με τον ίδιο τρόπο το 4-10 με τον Σπυράτο να ευστοχεί σε νέο δίποντο για το 6-10. Στη συνέχεια, ο Μπάλας με δίποντο θα κάνει το 6-12 και ο Τσέλος με τρίποντο θα γράψει το 9-12. Ο Παυλίδης θα κάνει το 9-14, ο Τσέλος  το 11-14 και ο Παυλίδης θα κάνει το 11-16. Οι Tsatsoi Kings θα ευστοχήσουν σε δίποντο και τρίποντο από τους Πελεκούδα και Τσέλο αντίστοιχα για το 16-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Κατσαπλιαϊκός με 4 σερί πόντους θα κάνει το 16-20 και ο Τσέλος θα μειώσει με δίποντο σε 18-20. Ο Παυλίδης θα διαμορφώσει το 18-22 και ο Πελεκούδας με 2/2 βολές θα μειώσει σε 20-22. Στη συνέχεια, ο Μπάλας με τρίποντο θα κάνει το 20-25 και ο Τσέλος θα μειώσει άμεσα με δίποντο σε 22-25. Νέο δίποντο του Μπάλα για το 22-27, ενώ οι Tsatsoi Kings με ένα σερί 15-5 θα πάρουν το προβάδισμα διαμορφώνοντας το 37-32 υπέρ τους. Ο Μπάλας θα μειώσει σε 37-34 για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο.

Στην επιστροφή των ομάδων ο Κατσαπλιαϊκός με ένα μίνι σερί 2-6 θα περάσει μπροστά στο σκορ, κάνοντας το 39-40, ο Φωτόπουλος με τρίποντο θα κάνει το 42-40 και ο Γαβριηλίδης με τον Καραμπίνο θα ευστοχήσουν σε 2 σερί δίποντα για το 42-44. Το 45-44 θα κάνει ο Τσέλος με νέο τρίποντο και ο Μπάλας με δίποντο θα ανακτήσει το προβάδισμα για τον Κατσαπλιαϊκό για το 45-46. Στη συνέχεια, ο Τσέλος με 2/2 βολές θα κάνει το 47-46, ο Βανδώρος με τον Καραμπίνο θα διαμορφώσουν το 47-51 και ο Τσέλος με νέο δίποντο θα κάνει το 49-51. Οι Tsatsoi Kings όμως με ένα σερί 9-4 στα τελευταία λεπτά του 3ου δεκαλέπτου, θα περάσουν μπροστά στο σκορ για το 58-55.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Κατσαπλιαϊκός με ένα σερί 2-8 θα περάσει μπροστά στο σκορ για το 60-63, ο Τσέλος θα ισοφαρίσει με τρίποντο για το 63-63 και οι Βανδώρος, Μπάλας με δίποντο και βολή αντίστοιχα θα διαμορφώσουν το 63-66. Νέο σερί για τους Tsatsoi Kings που θα κάνουν το 68-69, ο Βανδώρος με 2/2 βολές θα αυξήσει τη διαφορά στους 3 πόντους για το 68-71 και ο Ξενόπουλος με δίποντο θα μειώσει σε 70-71. Στη συνέχεια, ο Μπάλας με 1/2 βολές θα κάνει το 70-72, ο Τσέλος με τρίποντο το 73-72 και ο Παυλίδης θα δώσει ξανά το προβάδισμα στον Κατσαπλιαϊκό με 2/2 βολές για το 73-74. Στα τελευταία 2 λεπτά της αναμέτρησης, ο Πελεκούδας με εύστοχη βολή θα ισοφαρίσει σε 74-74, ενώ ο Φωτόπουλος με τρόμερο τρίποντο από τα 7 μέτρα θα χαρίσει τη νίκη και την πρόκριση στον τελικό στους Tsatsoi Kings.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Κλαύδιος Τσέλος, ο οποίος σταμάτησε στους 42 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 5 κλεψίματα. Μεγάλη και η συνεισφορά του Ξενόπουλου, ενώ από τον Κατσαπλιαϊκό ξεχώρισε ο Παυλίδης με 18 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 κόψιμο.