32.1%
57.1%
25.6%
34.8%

Ο Κατσαπλαϊκός κατάφερε να μπει με το δεξί στη φετινή Rising, επικρατώντας των νεοσύστατων Walkers με το τελικό 68-58. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το 7ο λεπτό του αγώνα, όπου ο Κατσαπλιαϊκός άνοιξε για λίγο τη διαφορά για να κλείσει το ημίχρονο στο +9 για το 36-27. Στο 3ο δεκάλεπτο, η διαφορά ανέβηκε μέχρι τους 19 πόντους (49-30), όμως οι Walkers δεν τα παράτησαν ποτέ, μειώνοντας μέχρι και τους 3 πόντους 3 λεπτά πριν τη λήξη του ματς! Εκεί, ο Κατσαπλιαϊκός, με καθαρό μυαλό κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα και να φύγει με το πρώτο ροζ φύλλο από το κλειστό της Καλλιθέας.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους Walkers να ξεκινούν με 2 δίποντα των Σιώτα και Ιωαννίδης για το 0-4 και τους Δημόπουλο και Καραμπίνο να απαντούν με δίποντο και τρίποντο αντίστοιχα για να πάρουν το προβάδισμα με το σκορ στο 5-4. Εκεί, ένα σερί 2-6 θα διαμορφώσει το 7-10 για τους Walkers, όμως ο Βανδώρος με 2/2 βολές θα μειώσει στον πόντο για το 9-10. Με 2/2 βολές θα απαντήσει και ο Σιώτας, γράφοντας έτσι το 9-12, με τον Κατσαπλιαϊκό να απαντά με ένα σερί 10-0 από τους Πριόβολο, Ζυγομήτρο και Καραμπίνο για να πάρουν το προβάδισμα στο ματς κάνοντας το 19-12. Το πρώτο δεκάλεπτο θα σφραγίσει ο Μποτσάκος με βολή για το 19-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ιωαννίδης θα καταφέρει να μειώσει με τρίποντο σε 19-16, όμως ο Πριβόλος με τρίτο τρίποντο θα ανοίξει τη διαφορά ξανά στους 6 πόντους για το 22-16. Οι Walkers, θα αντιδράσουν και θα περάσουν μπροστά έπειτα από ένα σερί 0-9 με 3 σερί τρίποντα για να κάνουν το 22-25, όμως ο Κατσαπλιαϊκός με ένα δικό του 9-0 θα επαναφέρει το ματς στους 6 για το 31-25. Στη συνέχεια, ο Φουρνάρης θα καταφέρει να μειώσει με δίποντο μέσης απόστασης σε 31-27, όμως το ημίχρονο θα κλείσουν με τρίποντο και δίποντο οι Καραμπίνος και Βανδώρος αντίστοιχα για το 36-27.

Στην επιστροφή των ομάδων, ο Παυλίδης με ένα δύσκολο γκολ-φάουλ θα διευρύνει τη διαφορά στους 12 πόντους για το 39-27, ενώ οι Walkers θα μειώσουν με 3/4 βολές του Σιώτα για το 39-30. Ο Κατσαπλιαϊκός, δεν θα αφήσει το πόδι από το γκάζι και με ένα 10-0 θα κάνουν το 49-30 στο ματς. Οι Walkers θα απαντήσουν με 3 βολές των Σιώτα και Μαργαρίτη Γ. για το 49-33, ο Καραμπίνος με δίποντο θα κάνει το 51-33, ο Μαργαρίτης Γ. με τρίποντο το 51-36 και ο Καραμπίνος με νέο δίποντο το 53-36. Εκεί, ο Φουρνάρης με καλάθι θα μειώσει σε 53-38, ο Ραγούσης θα απαντήσει με τον ίδιο τρόπο για το 55-38, με το δεκάλεπτο να κλείνει με 2 δίποντα των Μαργαρίτη Κ. και Μαργαρίτη Γ. για το 55-42.

Στο τέταρτο και τεέυταίο δεκάλεπτο, ο Παυλίδης με 2/2 βολές θα κάνει το 57-42, ο Μποτσάκος με δίποντο θα μειώσει σε 57-44 και ο Βανδώρος με δίποντο-απάντηση θα επαναφέρει το ματς στους 15 για το 59-44. Εκεί, ένα ξέσπασμα των Walkers στα τελευταία λεπτά με ένα σερί 2-14 θα τους φέρει μία ανάσα από τη νίκη, όμως ο χρόνος και η καλή διαχείριση του Κατσαπλιαϊκού που θα πετύχει 7 πόντους στα τελευταία 2 λεπτά, δεν θα τους επιτρέψουν να πάρουν το πρώτο ροζ φύλλο της σεζόν, με τον Κατσαπλιαϊκό να μπαίνει με νίκη στη φετινή Rising με το τελικό 68-58.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Αντώνης Καραμπίνος ο οποίος σημείωσε 19 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 5 κλεψίματα, φτάνοντας έτσι τους 25 βαθμούς στο ranking. Από κοντά με υψηλό efficiency και οι Ζυγομήτρος και Ραγκούσης, ενώ από τους Walkers ξεχώρισαν οι Σιώτας και Μποτσάκος.