26.3%
33.3%
35.6%
14.3%

Πρώτο Jumpball για τις 2 ομάδες για φέτος με τους Κένταυρους να παρουσιάζονται πιο έτοιμοι δείχνοντας από την 1η αγωνιστική ότι έχουν άγριες διαθέσεις για την συνέχεια του πρωταθλήματος. Με τον Μιχαλόπουλο μπροστάρη, ο οποίος πέτυχε 19 πόντους με 9 κλεψίματα, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 τάπες αλλά και τους δυναμικούς Καλογερόπουλο, Αδαμάκη και Μπαντούνα, οι Κένταυροι προσπέρασαν το εμπόδιο των Remal Madri με 69-42 οι οποίοι πάλεψαν το ματς για 1 δεκάλεπτο.

Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τις δύο ομάδες να κονταροχτυπιούνται στο σκορ με εκατέρωθεν δίποντα και βολές. Λίγο το μούδιασμα των ομάδων λόγω πρώτης αγωνιστικής, λίγο η θέληση των παιχτών στην άμυνα μας έδωσε την αίσθηση ότι σήμερα θα παρακολουθούσαμε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Κένταυροι το πήραν πάνω τους και με επιμέρους σκορ 27-9, προσπέρασαν τους Remal Madri. Με τον ταλαντούχο Μιχαλόπουλο να πιέζει, να κλέβει μπάλες και να τελειώνει δυναμικά και όπως θέλει τις φάσεις, με 3 συνεχόμενα τρίποντα από τους Κένταυρους αλλά και με την πιεστική τους άμυνα ολόκληρου γηπέδου δεν άφησαν και πολλά περιθώρια αντίδρασης στους Remal Madri, οι οποίοι με τα δύσκολα σουτ του Αθανασάκου και μία άμυνα ζώνης προσπάθησαν να σταθούν στα πόδια τους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Remal Madri ξεκίνησαν πιο δυναμικά προσπαθώντας να επανέλθουν στο παιχνίδι με αιφνιδιασμούς και πιεστικές άμυνες, όμως η παρέα των Κενταύρων δεν λύγισε, διευρύνοντας μάλιστα και την διαφορά στους 25 πόντους για την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (54-29). Ήταν η σειρά του Καλογερόπουλου να λάμψει πετυχαίνοντας πολύ όμορφα καλάθια, παίζοντας πολύ καλή άμυνα και μοιράζοντας πολλές ασίστ στους συμπαίκτες του. Ένα χτύπημα στο στομάχι του Μιχαλόπουλου φόβισε για λίγο τους Κένταυρους, που όμως τελικά δεν ήταν κάτι το ανησυχητικό, αφού επέστρεψε στο 4ο δεκάλεπτο.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Remal Madri έπαιξαν πιο ελεύθερα και χωρίς άγχος μιας και είχε κριθεί το αποτέλεσμα, πράγμα που τους βοήθησε να πετύχουν περισσότερους πόντους από τα προηγούμενα δεκάλεπτα. Το τελικό σκορ αδικεί την προσπάθεια των παιχτών της Remal Madri, μιας και όσοι παρακολούθησαν το παιχνίδι είδαν μια ομάδα που μπορεί να πετύχει πολλά μέσα στην σεζόν και να ελιχθεί στον βαθμολογικό πίνακα.

MVP του παιχνιδιού ο Γιάννης Μιχαλόπουλος, παραλίγο triple-double για τον guard των Κενταύρων, έδωσε ενέργεια στην ομάδα του σκοράροντας ακατάπαυστα και πιέζοντας σε όλο το γήπεδο με αποτέλεσμα να κλέψει 9(!) φορές την μπάλα από τους αντιπάλους του και να μαζέψει 9 ριμπάουντ. Παράλληλα με τα 3 κοψίματα και τις 2 τελικές πάσες που έκανε, δικαιωματικά αποτελεί τον key player των Κενταύρων για την νίκη που πέτυχαν απέναντι στους Remal Madri.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αθανασάκος με 10 πόντους και 6 ριμπάουντ, επιχειρώντας δύσκολα σουτ με άμυνα πάντα κοντά του και ο Χατζηιγνατίου με 9 πόντους και 9 ριμπάουντ.