26.7%
50.0%
27.8%
10.3%

Σε ένα πολύ κλειστό ματς, με τις δύο ομάδες να είναι σε όλη του τη διάρκεια κοντά στο σκορ, οι Κομπάρσοι κατάφεραν να πάρουν τη νίκη επί του Κατσαπλιαϊκού με 39-35, στην 18η αγωνιστική της Rising κατηγορίας. Οι Κομπάρσοι, με πολύ καλή διαχείριση ειδικότερα στο φινάλε του παιχνιδιού, αν και πιέστηκαν αρκετά από τον Κατσαπλιαϊκό, δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους να βρουν λύσεις στα τελευταία λεπτά και έτσι επέστρεψαν στις νίκες και ανέβηκαν στο 8-8 του βαθμολογικού πίνακα, κάνοντας παράλληλα και ένα βήμα πιο κοντά στην post season.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Λινάρδο να ανοίγει το σκορ με τρίποντο και τον Δημόπουλο να απαντάει αμέσως μετά με τον ίδιο τρόπο για την ισοφάριση και το 3-3. Ένα δίποντο του Κουταλά θα δώσει το προβάδισμα στους Κομπάρσους, ο Αναστασόπουλος θα ισοφαρίσει σε 5-5, με τον Κουταλά να βάζει ξανά τους Κομπάρσους σε θέση οδηγού με νέο δίποντο για το 7-5 τους ματς. Εκεί, ο Κατσαπλιαϊκός με βολή του Παυλίδη θα μειώσει σε 7-6, ο Κουταλάς ξανά με καλάθι θα κάνει το 9-6, ενώ με εύστοχο ζεύγος βολών, ο Βανδώρος θα μειώσει στον πόντο και πάλι για το 9-8 της αναμέτρησης. Με 2 απανωτά δίποντα, οι Κομπάρσοι θα ανοίξουν τη διαφορά στους 5 πόντους για το 13-8, ενώ το δεκάλεπτο θα σφραγίσουν με 2 δίποντα απάντηση οι Ζυγομήτρος και Βανδώρος, με το σκορ να κλείνει στο 13-12 για την περίοδο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Κομπάρσοι θα ανοίξουν ακόμα περισσότερο τη διαφορά με δίποντο του Κουταλά και τρίποντο του Γαβρέλα για το 18-12, ο Γαβριηλίδης με δίποντο θα μειώσει στους 4 πόντους, με τον Αλβέρτη να απαντά και να ανεβάζει τη διαφορά ξανά στους 6, με το σκορ στο 20-14 για τους Κομπάρσους. Στη συνέχεια, 2 ακόμα δίποντα από τους Βανδώρο και Παυλίδη θα μειώσουν τη διαφορά στην κατοχή για το 20-18, όμως ο Λινάρδος με γκολ-φάουλ θα κλείσει το πρώτο ημίχρονο, με τους Κομπάρσους να προηγούνται με 5 πόντους για το 23-18 του ματς.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Κουταλάς με ακόμα ένα δίποντο για τους Κομπάρσους θα κάνει το 25-18, ο Κατσαπλιαϊκός με τρίποντο του Καραμπίνου και δίποντο του Ζυγομήτρου από μέση απόσταση θα μειώσει το ματς στους 2 για το 25-23, όμως ένα τρίποντο του Λινάρδου από τις 45, θα επαναφέρει τη διαφορά σε διψήφια κατοχή, γράφοντας έτσι το 28-23. Εκεί, ο Κατσαπλιαϊκός θα απαντήσει με 2 δίποντα των Καραμπίνο και Παυλίδη, μειώνοντας στον πόντο για το 28-27 και οι Κομπάρσοι με βολή του Μηνδρινού θα σφραγίσουν το 3ο δεκάλεπτο, με το σκορ στο 29-27.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Καραμπίνος με δίποντο θα φέρει το ματς στα ίσα για το 29-29, ο Αλβέρτης με εύστοχο ζευγάρι βολών θα επαναφέρει τη διαφορά στους 2 για το 31-29, όμως ο Καραμπίνος θα δώσει για πρώτη φορά το προβάδισμα στον Κατσαπλιαϊκό με εύστοχο τρίποντο για το 31-32. Οι Κομπάρσοι δεν θα αργήσουν να απαντήσουν, αφού με 5 πόντους του Γαβρέλα έπειτα από τρίποντο και δίποντο αλλά και 2 ακόμα του Κοντογεώργη θα περάσουν ξανά μπροστά για το 38-32, ο Κατσαπλιαϊκός θα μειώσει στους 3 από την γραμμή της φιλανθρωπίας για το 38-35, ενώ με 8.4 δευτερόλεπτα να απομένουν για τη λήξη, οι Κομπάρσοι θα ευστοχήσουν σε βολή του Κοντογεώργη και θα σφραγίσουν το ματς στο 39-35, φεύγοντας με το ροζ φύλλο από το κλειστό του Πολυκλαδικού.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Γιάννης Κουταλάς ο οποίος σταμάτησε στους 12 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και έκλεψε 2 φορές την μπάλα, για να συγκεντρώσει 22 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Μηνδρινός και Αλβέρτης, ενώ από τον Κατσαπλιαϊκό ξεχώρισε η προσπάθεια των Καραμπίνος και Γαβριηλίδη.