27.8%
58.3%
26.3%
21.2%

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Λινάρδο να ανοίγει το σκορ με δίποντο και 2/2 βολές για το αρχικό 4-0, η Νίκαια θα μπει στο παιχνίδι με 2 τρίποντα των Δημακόπουλο και Οικονομάκο για το προβάδισμα και το 4-6, όμως ένα γρήγορο τρίποντο του Γαβρέλα, θα βάλει μπροστά ξανά τους Κομπάρσους, διαμορφώνοντας έτσι το 7-6 του ματς. Στη συνέχεια, η Νίκαια με 2 ακόμα τρίποντα, αυτή τη φορά από τους Σιμιντζή και Νικολακόπουλο θα γράψει το 7-12, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο, θα σφραγίσουν με γκολ-φάουλ και δίποντο οι Λινάρδος και Αλβέρτης αντίστοιχα, ισοφαρίζοντας έτσι το 12-12 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Σιμιντζής με 2 απανωτά τρίποντα θα δώσει προβάδισμα στη Νίκαια με το σκορ να πηγαίνει στο 12-18, οι Κομπάρσοι θα βρουν ρυθμό και θα προσπεράσουν με δίποντο του Γαβρέλα και 5 πόντους του Λινάρδου για το 19-18, όμως ο Καστριώτης με δύσκολο δίποντο και ο Σιμιντζής με βολή, θα βάλουν τη Νίκαια ξανά σε θέση οδηγού, με το σκορ να φτάνει το 19-21. Εκεί, ο Λινάρδος με ένα νέο δίποντο θα ισοφαρίσει στο 21-21, ο Σιμιντζής με νέα βολή θα γράψει το 21-22, ενώ ο Γαβρέλας, διαβάζοντας έξυπνα την άμυνα της Νίκαιας, ευστόχησε σε δίποντο και διαμόρφωσε το 23-22 των Κομπάρσων. Στα τελευταία 10 δευτερόλεπτα, η Νίκαια δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα, αφού ένα τρίποντο από την κορυφή του Οικονομάκου, έβαλε τη Νίκαια μπροστά στο σκορ, κλείνοντας παράλληλα το ημίχρονο στο 23-25 της αναμέτρησης.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, οι Κομπάρσοι με 3 δίποντα των Κοντογεώργη, Γαβρέλα, Λινάρδο και βολή του τελευταίου θα περάσουν μπροστά χτίζοντας διαφορά 5 πόντων για το 30-25, ο Σιμιντζής με όμορφο καλάθι θα μειώσει στην κατοχή και το 30-27, ενώ οι Κομπάρσοι με ένα σερί 11-0, ύστερα από 6 πόντους του Λινάρδου, τρίποντο του Κοντογεώργη και 2 βολές του Γαβρέλα, θα στείλουν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό και το 41-27 της αναμέτρησης. Η Νίκαια με 2 δίποντα των Καστριώτη και Δημακόπουλο θα μειώσει στους 10 και το 41-31, ενώ την περίοδο θα σφραγίσει με γκολ-φάουλ ο Γαβρέλας, γράφοντας με αυτόν τον τρόπο το 44-31 της περιόδου για τους Κομπάρσους.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Πολιτίδης με δίποντο θα μειώσει στο 44-33, ο Γαβρέλας με τον ίδιο τρόπο θα απαντήσει και θα γράψει το 46-33, ενώ ο Σιμιντζής με βολή, ροκάνισε τη διαφορά στους 12 και το 46-34 της αναμέτρησης. Με 4 πόντους του Λινάρδου, οι Κομπάρσοι θα κάνουν το 50-34, ο Πολιτίδης με δίποντο θα μειώσει στο 50-36, ενώ ο Κοντογεώργης με τρίποντο, θα γράψει το 53-36 του ματς. Εκεί, ο Πολιτίδης με νέο δίποντο θα κάνει το 53-38, ο Αλβέρτης θα απαντήσει με τρίποντο για το 56-38, ενώ ο Πολιτίδης με 2 βολές αυτή τη φορά, θα μειώσει στο 56-40. Με δίποντο του Λινάρδου, οι Κομπάρσοι θα κάνουν το 58-40, ο Σιμιντζής με δικό του καλάθι θα γράψει το 58-42, ενώ ο Γαβρέλας με νέο δίποντο των Κομπάρσων, έκανε το 60-42. Με τον Πολιτίδη να ευστοχεί σε δίποντο για τη Νίκαια, η διαφορά θα πέσει στους 16 και το 60-44, ενώ ο Γαβρέλας με τον ίδιο τρόπο, έκανε το 62-44 του παιχνιδιού. Με 2/2 βολές του Σιμιντζή, η Νίκαια μείωσε εκ νέου στους 16 και το 62-46, ο Μηνδρινός με γκολ-φάουλ διαμόρφωσε το 65-46, ενώ το τελικό 65-48, έκανε με δίποντο ο Δημακόπουλος για τη Νίκαια.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Μιχάλης Λινάρδος ο οποίος σημείωσε 29 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 14 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, φτάνοντας έτσι τους 34 βαθμούς στο ranking. Από κοντά με υψηλό efficiency και οι Γαβρέλας και Κοντογεώργης, ενώ από τη Νίκαια ξεχώρισαν οι Δημακόπουλος, Οικονομάκος και Πολιτίδης.