19.0%
41.7%
48.3%
25.9%

Σε ένα όμορφο ματς, οι Κομπάρσοι διεύρυναν το καλό σερί νικών τους και ανέβηκαν στο 7-5, έπειτα και από τη νίκη επί των Τεμπελχανάδων Β με 60-54, στα πλαίσια της 14ης αγωνιστικής της Rising League. Οι Τεμπελχανάδες Β, αν και μπήκαν πολύ καλύτερα στο ματς και μέχρι το ημίχρονο είχαν ένα προβάδισμα 9 πόντων (24-33), δεν κατάφεραν να μπουν το ίδιο καλά και στο 2ο μισό, με τους Κομπάρσους να διαβάζουν καλύτερα τα 2 τελευταία δεκάλεπτα και να παίρνουν το προβάδισμα και τελικά τη νίκη και το 7ο ροζ φύλλο για τη φετινή σεζόν.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Κωνσταντίνου να ευστοχεί σε τρίποντο και να ανοίγει το σκορ για το 0-3, ενώ ένα σερί 0-6, θα βάλει στο παιχνίδι και τους Κομπάρσους, έπειτα και από 2 δίποντα των Οικονόμου και Γαβρέλα, αλλά και 2/2 βολές του Αλβέρτη για το 6-3. Εκεί, οι Τεμπελχανάδες Β θα απαντήσουν με δίποντο του Καραγεώργου μέσα στη ρακέτα και τρίποντο του Κωνσταντινίδη για να πάρουν το προβάδισμα με το σκορ στο 6-8, ενώ ο Μηνδρινός με εύστοχο ζευγάρι βολών θα ισοφαρίσει σε 8-8. Με 2 τρίποντο των Κωνσταντίνου και Κωνσταντινίδη, αλλά και δίποντο από τον Καραγεώργο, οι Τεμπελχανάδες Β θα ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς στους 8 πόντους (8-16), όμως το πρώτο δεκάλεπτο θα βρεί τις δύο ομάδες πολύ κοντά στο σκορ, αφού ο Οικονόμου με σουτ μέσης απόστασης και ο Μηνδρινός με εύστοχο τρίποντο κορυφής, θα σφραγίσουν την περίοδο στο 13-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Κωνσταντίνου με τρίποντο θα κάνει το 13-19, ο Γαβρέλας θα μειώσει με δίποντο σε 15-19, ενώ ένα σερί των Τεμπελχανάδων Β (1-6), θα τους δώσει έναν αέρα 9 πόντων, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 16-25. Εκεί, ένα ακόμα δύσκολο καλάθι του Γαβρέλα θα κάνει το 18-25 στο παιχνίδι, ο Λεπίτκας με 2ο μακρινό δίποντο θα απαντήσει για το 18-27, με τον Οικονόμου να ευστοχεί από μέση απόσταση και να μειώνει σε 20-27. Με 5 πόντους του Κωνσταντίνου (τρίποντο και δίποντο), οι Τεμπελχανάδες Β θα ανεβάσουν τη διαφορά στους 12 πόντους για το 20-32, ο Οικονόμου με νέο δίποντο θα μειώσει σε 22-32, ενώ 1/2 βολές του Παπαδόπουλου, θα κάνουν το 22-33 στο παιχνίδι. Το πρώτο ημίχρονο θα σφραγίσουν οι Κομπάρσοι, έπειτα από δίποντο του Αλβέρτη, στέλνοντας τις 2 ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 24-33.

Στην επιστροφή των 2 ομάδων, οι Κομπάρσοι θα μπουν πολύ πιο συγκεντρωμένοι και διαβασμένοι, ενώ θα εκμεταλλευτούν και την χαλαρότητα των Τεμπελχανάδων με ένα σερί 9-0 με 5 πόντους του Οικονόμου και από 2 των Γαβρέλα και Μηνδρινό για την ισοφάριση και το 33-33. Οι Τεμπελχανάδες Β μετά το time out θα ευστοχήσουν σε βολή του Κωνσταντίνου και δίποντο του Κωνσταντινίδη θα περάσουν μπροστά για το 33-36, όμως ένα σερί 9-1 των Κομπάρσων, θα τους κεφάλι στο σκορ μετά από το αρχικό 6-3 από 7 πόντους του Οικονόμου και 2 του Γαβρέλα γι ατο 42-37, ο Λεπίτκας θα δώσει ανάσα στην επίθεση των Τεμπελχανάδων Β με δίποντο για να μειώσει στους 3 (42-39), με τον Μηνδρινό να βάζει 1 βολή και να διαμορφώνει το 43-39 για τους Κομπάρσους. Στο τελευταίο λεπτό του δεκαλέπτου, οι Τεμπελχανάδες Β θα πατήσουν γκάζι και θα πάρουν το προβάδισμα με 2 δίποντο των Κωνσταντίνου και Παπαδόπουλο αλλά και βολή του 2ου για να σφραγίσει η περίοδος στο 43-44 υπέρ των Τεμπελχανάδων Β.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Παπαδόπουλος θα κάνει το 43-46 με δίποντο, ενώ οι Κομπάρσοι θα πάρουν και πάλι κεφάλι στο σκορ, έπειτα από εύστοχο ζεύγος βολών του Μηνδρινού, δίποντο του Αλβέρτη και ακόμα 2 βολές του Οικονόμου για το 49-46, με τους Τεμπελχανάδες Β να απαντούν έπειτα από μακρινό δίποντο του Λεπίτκα που θα μειώσει στον πόντο για το 49-48. Με 2/3 βολές του Μηνδρινού και δίποντο του Οικονόμου, οι Κομπάρσοι θα ανοίξουν τη διαφορά στους 5 πόντους (53-48), ο Παπαδόπουλος με εύστοχη βολή θα μειώσει σε 53-49, ενώ ο Οικονόμου με πού όμορφο τρόπο θα γράψει το 55-49. Ένα μεγάλο τρίποντο του Κωνσταντινίδη θα μειώσει τη διαφορά στην κατοχή και τους 3 πόντους για τους Τεμπελχανάδες Β, όμως ο Οικονόμου πολύ γρήγορα θα απαντήσει με τον ίδιο τρόπο, κάνοντας έτσι το 58-52. Οι Τεμπελχανάδες Β προσπάθησαν να κλέψουν τη νίκη στα τελευταία δευτερόλεπτα, όμως ο χρόνος ήταν λιγοστός και έτσι απλά θα μειώσουν με δίποντο του Κωνσταντινίδη σε 58-54, για να σφραγίσει το ματς με 2/2 βολές ο Αλβέρτης για το τελικό 60-54.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Γιώργος Οικονόμου ο οποίος σημείωσε 29 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 κλεψίματα, φτάνοντας έτσι τους 25 βαθμούς στο ranking. Από κοντά με υψηλό efficiency και οι Μηνδρινός και Σταυρακόπουλος, ενώ από τους Τεμπελχανάδες Β ξεχώρισαν οι Κωνσταντίνου και Παπαδόπουλος.