19.0%
33.3%
39.1%
17.4%

Όμορφο παιχνίδι και απο τις δύο ομάδες με τους Airball B.C να παίρνουν δύσκολα το ροζ φύλλο αγώνα απέναντι στους μαχητικούς Κομπάρσους με σκορ 47 – 52 , θέτωντας ακόμα πιο στέρεες βάσεις στην τρίτη θέση για τον Α Όμιλο της Rising League για τα επερχόμενα play-off. MVP της αναμέτρησης ο Θεοχάρης Όθωνας με γεμάτη στατιστική , hustle plays, deflections, 6 κλεψίματα και 13 στο σύστημα αξιολόγησης.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Κομπάρσοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι με τον Λινάδρο να ανοίγει το σκόρ για το 2-0 , 2-4 απο τους Κυρούδη και Παπαδοπούλη, απάντηση και 4-4 με τον Μηνδρινό, 4-6 απο δίποντο του Μουμούρη, τρίποντο απο τον Κοντογεώργη και 7-6, 0-4 σερί απο του Airball με τους Παπαδοπούλη και Κυρουδή για το 7-10, τρίποντο απάντηση απο τον Γαβρέλα φέρνοντας σε επιθετικό κρεσέντο την ομάδα του για ένα σερί 11-0 βρίσκοντας σκορ απο όλη την πεντάδα των Κομπάρσων για το 18-10 με την άμυνα ζώνης τους να δυσκολεύει την επιθετική λειτουργία των Airball. Την αιμμοραγία σταμάτησε ο Κυρούδης με μία εύστοχη βολή 2 δεύτερα πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου για το 18-11.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με δίποντο του Ρούσσου για το 18-13, 20-13 με δίποντο του Λινάρδου. Σε εκείνο το σημείο οι Airball με υπομονή στην επίθεση βρήκαν λύσεις και έκαναν ένα δικο του 0-7 σερί με δίποντα απο τους Ρούσσο,Καραχρήστο και τρίποντο του Κυρούδη κάνοντας το σκορ 20-20. 4-0 σερί απο τους Γαβρέλα και Μηνδρινό για το 24-20 , απάντηση απο τους Καραχρήστο και Μπίκο για το 24-24 και μία εύστοχη βολή του Μηνδρινού διαμόρφωσε το σκορ ημιχρόνου 25-24.

Μετά την ανάπαυλα  οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με τους λειψούς σε κάποια στιγμή να κουράζονται και τελικά να αφήνουν τους Airball να ξεφύγουν με μία μικρή διαφορά. 25-26 με δίποντο του Παπαδοπούλη, 27-26 απο τον Οικονόμου, 27-28 με δίποντο του Καραχρήστου , απάντηση απο τον Γαβρέλα και 29-28, με τους Airball να βρίσκουν απανωτές καλές επιλογές στην επίθεση και σε συνδυασμό με την συμπαγή τους άμυνα να κάνουν ένα 0-9 σερί με σκορ απο τους Καραχρήστο,Θεοχάρη,Ρούσσο,Πολυχρονόπουλο και Χαραλαμπόπουλο διαμορφώνοντας το 29-37. Οι Κομπάρσοι απάντησαν με βολή του Λινάρδου και δίποντο του Αλβέρτη για να οδηγηθούν στο τέταρτο δεκάλεπτο με σκορ 32-37.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο φάνηκε η κούραση των παικτών των Κομπάρσων. Οι Airball μπήκαν πολύ δυνατά και έκαναν άλλο ένα 0-9 σερί με τρίποντο και βολή  απο τον Θεοχάρη, δίποντο απο τον Καραχρήστο και τρίποντο απο τον Χαραλαμπόπουλο κάνοντας το 32-46. Οι Κομπάρσοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και η άμυνα ζώνης τους σε συνδυασμό με βιαστικές επιθέσεις των Airball τους έδωσε την ευκαιρία να γύρισουν στο παιχνίδι με ένα δικό τους 9-0 σερί με πρωτεργάτη τον Λινάδρο με 7 δίκους του πόντους και δύο βολές απο τους Μηνδρινό και Γαβρέλα πηγαίνοντας το σκορ στο 41-46. Οι Airball ψύχραιμα με καλή κυκλοφορία της μπάλα βρήκαν σκορ απο τους Πολυχρονόπουλο και Κυρουδή για το 41-50 με τους Κομπάρσους να φτάνουν ξανά το ματς στην μία κατοχή με δίποντο του Αλβέρτη και 4 εύστοχες βολές του Λινάρδου για το 47-50. Σε εκείνο το σημείο του παιχνιδιού οι AIrball υπέπεσαν σε λάθος και ο Λινάρδος στάθηκε άτυχος και  αστόχησε σε δύο προσπάθειες δικές του μετά απο επιθετικό ριμπάουντ με τους Airball να ξεφεύγουν απο τον κίνδυνο και με δίποντο του Μπίκο να διαμορφώνουν το τελικό 47-52 και να παίρνουν το ροζ φύλλο.

Για τους νικητές εκτός απο τον Θεοχάρη σε πολύ καλή βραδιά βρέθηκε ο Καραχρήστος πετυχαίνοντας 9 πόντους , μαζεύοντας 7 ριμπάουντ και 13 πόντους στο σύστημα αξιολόγησης. Για τους Κομπάρσους σε φοβερό βράδυ βρέθηκε ο Λινάρδος που έκανε double-double  με 18 πόντους και 12 συνολικά ριμπάουντ.