13.3%
46.7%
30.8%
13.6%

Τη νίκη κατάφεραν να πάρουν τα Petralona επί των Κομπάρσων με 38-40, στο εξ’ αναβολής παιχνίδι της 16ης αγωνιστικής της Rising League. Οι δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν κοντά με την περίοδο να κλείνει στο 12-13 για τα Petralona, όμως με ένα ξέσπασμα στο 2ο δεκάλεπτο, οι νικητές πήραν διαφορά η οποία έφτασε μέχρι και τους 10 πόντους στο 3ο δεκάλεπτο. Στην τελευταία περίοδο, οι Κομπάρσοι παραλίγο να φέρουν τα πάνω κάτω στο ματς, αφού στα τελευταία δευτερόλεπτα μείωσαν στους 2 πόντους, όμως η ανατροπή δεν ολοκληρώθηκε και έτσι τα Petralona έφυγαν με το ροζ φύλλο από το κλειστό της Καισαριανής.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Ζούμπο να ανοίγει το σκορ με δίποντο και τον Κουταλά να απαντά με τον ίδιο τρόπο για το αρχικό 2-2. Εκεί, ο Γιακουμής και ο Καταραχιάς Αλ. με δίποντο και τρίποντο αντίστοιχα θα κάνουν το 2-7, όμως οι Κομπάρσοι θα πάρουν το προβάδισμα με ένα σερί 8-1, για το 10-8 του παιχνιδιού. Με τρίποντο θα απαντήσει ο Καταραχιάς Θ. για να κάνει το 10-11, ο Λινάρδος με όμορφο τρόπο θα δώσει προβάδισμα ξανά στους Κομπάρσους για το 12-11, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο θα σφραγίσει με δίποντο ο Καταραχιάς Αλ., γράφοντας έτσι το 12-13 για τα Petralona.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, τα Petralona θα ανοίξουν ακόμα περισσότερο τη διαφορά έπειτα από 2/4 βολές των Καταραχιά Θ. και Κρητικό αλλά και ένα δίποντο του Καταραχιά Αλ. και ένα τρίποντο του Ζούμπου για να διαμορφώσουν το 12-20, οι Κομπάρσοι με 3 πόντους του Κουταλά θα μειώσουν σε 15-20, ο Καταραχιάς Θ. με νέο καλάθι θα κάνει το 15-22, για να μειώσει στους 6 ο Λινάρδος με εύστοχη βολή, κάνοντας το 16-22 στο ματς. Με ένα δίποντο μέσης απόστασης του Κρητικού, τα Petralona θα κάνουν το 16-24, με τον Λινάρδο να μειώνει εκ νέου τη διαφορά στους 6 για το 18-24 του ημιχρόνου.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Κρητικός και ο Καταραχιάς Αλ. με 2 δίποντα θα ανοίξει τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό, κάνοντας το 18-28, ενώ οι Κομπάρσοι με 2/2 βολές του Οικονόμου και δίποντο του Μηνδρινού θα ροκανίσουν τη διαφορά στους 6, με το σκορ στο 22-28. Εκεί, ο Κρητικός με δίποντο θα κάνει το 22-30, ο Λινάρδος θα απαντήσει με ον ίδιο τρόπο για το 24-30, ενώ ένα ακόμα σουτ μέσης απόστασης από τον Κρητικό αλλά και 2/3 βολές του Καταραχιά Θ., θα γράψουν το 24-34 για τα Petralona. Το τρίτο δεκάλεπτο θα σφραγίσει με ένα τρίποντο κορυφής του Οικονόμου για να μειώσει στους 7 και να κλείσει την περίοδο στο 27-34 για τα Petralona.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Φλέγγας με δίποντο θα κάνει το 27-36, ενώ ο Κουταλάς θα μειώσει τη διαφορά στους 3 πόντους έπειτα από 2 δίποντα και 2/2 βολές, γράφοντας το 33-36 στο παιχνίδι. Στη συνέχεια, ο Καταραχιάς Αλ. με 2/2 βολές και εύστοχο δίποντο θα ανοίξει την ψαλίδα της διαφοράς στους 7 πόντους για το 33-40, ενώ ο Οικονόμου θα απαντήσει με σουτ μέσης απόστασης, κάνοντας έτσι το 35-40 στην αναμέτρηση. Με λίγα δευτερόλεπτα να απομένουν για τη λήξη, ο Λινάρδος θα ευστοχήσει σε ένα τρίποντο και θα μειώσει στους 2 πόντους, όμως η ανατροπή δεν θα ολοκληρωθεί, καθώς ο χρόνος πίεζε τους Κομπάρσους, με το τελικό σκορ να καταλήγει στο 38-40 για τα Petralona.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Κρητικός ο οποίος σταμάτησε στους 9 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 13 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές την μπάλα και σταμάτησε τον αντίπαλο σε 1 του προσπάθεια, για να συγκεντρώσει 17 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Καταραχιάς Αλ. και Καταραχιάς Θ., ενώ από τους Κομπάρσους ξεχώρισε η προσπάθεια των Κουταλά και Λινάρδο.