22.7%
50.0%
43.4%
12.5%

Ο Άρειος Πάγκος επικράτησε των Μπάσχετων με το τελικό 59-41. Σε ένα ματς με αρκετά χαμηλό σκορ, οι Μπάσχετοι μπήκαν δυναμικά στο 1ο δεκάλεπτο, όμως στα υπόλοιπα 3, ο Άρειος Πάγκος κατάφερε να κάμψει τους Μπάσχετους με αιφνιδιασμούς αλλά και σουτ μέσης απόστασης. Πολυτιμότερος παίκτης του ματς ο Κρεμαστός με 18 πόντους και 24 ριμπάουντ εκ των οποίων τα 10 επιθετικά!

Έναρξη του παιχνιδιού με τον Αργύρη να ανοίγει το σκορ με δίποντο για το 2-0 και τους Μπάσχετους να απαντούν με τρίποντο του Χατζηθάνου και 5 σερί πόντους του Παγκάκη για το 2-8. Ο Άρειος Πάγκος με βολή του Κρεμαστού και δίποντο του Αθανασόπουλου θα μειώσει σε 5-8, ενώ ο Χατζηθάνος με γκολ-φάουλ θα διαμορφώσει το 5-11. Στη συνέχεια, ακόμα ένα δίποντο του Αθανασόπουλου θα κάνει το 7-11, ενώ ο Χατζηθάνος με τον Σίνη θα αυξήσουν τη διαφορά στους 9 πόντους για το 7-16. Το πρώτο δεκάλεπτο θα κλείσει με 2 δίποντα από τους Αθανασόπουλο και Αργύρη για το 11-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Άρειος Πάγκος με 2 δίποντα και 1 βολή θα ισοφαρίσει σε 16-16, ο Καραγιώργης με 2/2 βολές θα δώσει προβάδισμα ξανά στους Μπάσχετους για το 16-18, ο Αργύρης όμως με δίποντο θα ισοφαρίσει ξανά σε 18-18 και ο Καραγιώργης με νέο δίποντο θα κάνει το 18-20 υπέρ των Μπάσχετων. Στη συνέχεια, ο Άρειος Πάγκος με ένα σερί 3-7 θα περάσει μπροστά για το 25-23, ο Παγκάκης θα ισοφαρίσει σε 25-25, ενώ ο Αθανασόπουλος στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου θα γράψει με σουτ μέσης απόστασης το 27-25.

Στην επιστροφή των ομάδων, ο Άρειος Πάγκος θα τρέξει ένα μεγάλο σερί 10-2 για να κάνει το 37-27, ο Σομπόνης με βολή θα μιεώσει σε 37-28, ενώ ένα νέο σερί 7-2 του Άρειου Πάγκου θα διαμορφώσει το 44-30. Οι Μπάσχετοι θα απαντήσουν στη συνέχεια με δίποντο του Χατζηθάνου και τρίποντο του Σίνη για το 44-35, ενώ ο Ράουατ με βολή και ο Αργύρης με δίποντο θα κάνουν το 47-35 στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Καραγιώργης θα μειώσει με 2/2 βολές για το 47-37, ο Άρειος Πάγκος με βολή του Αθανασόπουλου και δίποντο του Κρεμαστού θα κάνει το 50-37, ενώ ο Παγκάκης με δίποντο θα μειώσει σε 50-39. Ο Άρειος Πάγκος με δίποντο του Αργύρη θα κάνει το 52-39, ο Χατζηθάνος θα απαντήσει με τον ίδιο τρόπο για το 52-41, ενώ ο Άρειος Πάγκος θα κλείσει το ματς με ένα σερί 7-0 για το τελικό 59-41.

MVP της αναμέτρησης ο εκπληκτικός Νίκος Κρεμαστός με 18 πόντους και 24 ριμπάουντ, φτάνοντας έτσι τους 34 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης. Από κοντά και οι Αθανασόπουλος και Ράουατ, ενώ από τους Μπάχετους ξεχώρισε η προσπάθεια του Χατζηθάνου και του Παγκάκη.