22.2%
50.0%
29.3%
29.2%

Με θετικό πρόσημο κατάφεραν να κλείσουν την πρώτο γύρο πριν τις γιορτές οι Μπάσχετοι, αφού επικράτησαν με μία σχετική δυσκολία απέναντι στους πολύ μαχητικούς Ατάλαντους με 56-49, αφήνοντάς τους χωρίς νίκη στην αυλαία του 1ου γύρου. Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, οι Ατάλαντοι μπήκαν πολύ καλά στο ματς, χτίζοντας μία διαφορά μέχρι και τους 10 πόντους στο 12-22 του 2ου δεκαλέπτου. Οι Μπάσχετοι, με ένα καλό σερί μείωσαν και πέρασαν μπροστά στο 3ο δεκάλεπτο, όπου από εκεί και έπειτα, διαχειρίστηκαν πολύ σωστά το ματς και δεν επέτρεψαν στους Ατάλαντους να πανηγυρίσουν τη νίκη.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Ελτσίδη να ανοίγει το σκορ με τρίποντο και τον Χατζηθάνο να ευστοχεί σε δύσκολο καλάθι μέσα στο ζωγραφιστό για το 2-3. Στη συνέχεια, ο Κιουμουρτζής με δίποντο θα κάνει το 2-5, ο Λέτσης και ο Καραγιώργης με βολή και δίποντο αντίστοιχα θα ισοφαρίσουν σε 5-5, ενώ ένα τρίποντο του Χατζηβασιλείου θα διαμορφώσει το 5-8 στο ματς. Εκεί, οι Μπάσχετοι με δίποντο και τρίποντο σε back to back επιθέσεις από τον Καραγιώργη θα περάσει μπροστά στο σκορ για το 10-8, όμως το πρώτο δεκάλεπτο θα βρει μπροστά τους Ατάλαντους, αφού με γκολ φάουλ του Γκόλφη, τρίποντο του Μακρή και δίποντο του Κιουμουρτή θα κάνουν το 10-16 για την ομάδα τους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Ατάλαντοι θα συνεχίσουν να ευστοχούν και έτσι το σερί τους θα διαμορφωθεί σε 0-11 (από το 10-8 του πρώτου δεκαλέπτου στο 10-19), με τον Σομπόνη να βάζει ένα καλάθι για τους Μπάσχετους και να μειώνει σε 12-19. Εκεί, οι Ατάλαντοι με τρίποντο του Μαυρογιαννάκη θα στείλουν το ματς στο +10 (12-22), όμως οι Μπάσχετοι μετά το time out θα βρουν ρυθμό και με 4 πόντους του Σίνη, 2 του Καραγιώργη και βολή του Σομπόνη, θα μειώσουν τη διαφορά στους 3 για το 18-22, με τον Γκόλφη να δίνει ανάσα στην επίθεση των Ατάλαντων με ένα δύσκολο δίποντο για το 19-24. Με δίποντο θα απαντήσει και ο Χατζηαγάπογλου για να μειώσει εκ νέου στους 3 (21-24), ο Ελτσίδης με ένα εκτός ισορροπίας σουτ θα διαμορφώσει το 21-26, ενώ το πρώτο ημίχρονο θα σφραγίσει με νέο δίποντο ο Καραγιώργης, για να ροκανίσει τη διαφορά στους 3 πόντους και να στείλει τις 2 ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 23-26 για τους Ατάλαντους.

Στην επανάληψη, ο Σομπόνης θα ευστοχήσει σε δίποντο και θα μειώσει σε 25-26, ο Χατζηβασιλείου με ακόμα ένα προσωπικό τρίποντο θα κάνει το 25-29, ενώ ένα σερί 7-2 των Μπάσχετων, θα τους δώσει το προβάδισμα στην αναμέτρηση με το σκορ στο 32-31. Εκεί, με δίποντο του Μακρή, οι Ατάλαντοι θα περάσουν και πάλι μπροστά με το σκορ στο 32-33, όμως ένα νέο σερί 6-0 των Μπάσχετων με 4 πόντους του Σομπόνη και 2 του Χατζηθάνουν θα ανοίξει τη διαφορά στους 5 για το 38-33. Άμεση ήταν η απάντηση των Ατάλαντων, οι οποίοι με γκολ φάουλ του Μακρή θα μειώσουν στον καλάθι για το 38-36, με το δεκάλεπτο να σφραγίζουν οι Μπάσχετοι με 2 δίποντα των Χατζηθάνο και Καραγιώργη για το 42-36 της περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Μαυρογιαννάκης με τρίποντο στην πρώτη επίθεση και ο Γκόλφης με δίποντο θα κάνουν το 42-41 στο ματς, οι Μπάσχετοι θα ξεκολλήσουν με τρίποντο του Σομπόνη και 2/2 βολές του Καραγιώργη για το 47-41, όμως πολύ γρήγορα, οι Ατάλαντοι με 2 δίποντα των Γκόλφη και Μακρή θα επαναφέρουν τη διαφορά στους 2 πόντους, με το σκορ στο 47-45. Στη συνέχεια, ο Χατζηθάνος με εύστοχο δίποντο θα κάνει το 49-45, ο Μακρής με βολή θα μειώσει σε 49-46, ενώ ο Καραγιώργης με δίποντο θα διαμορφώσει το 51-46. Εκεί, ένα τρίποντο του Χατζηβασιλείο θα μειώσει στους 2 τη διαφορά (51-49), όμως αυτό ήταν και το τελευταίο καλάθι των Ατάλαντων, με τους Μπάσχετους να σφραγίζουν το ματς με τρίποντο και 2/2 βολές του Χατζηθάνου για το τελικό 56-49.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Αστέρης Καραγιώργης ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 20 πόντους, με 10 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, κλέβοντας 4 φορές την μπάλα από τον αντίπαλο, συγκεντρώνοντας έτσι 31 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους Μπάσχετους ξεχώρισε επιπλέον ο Χατζηθάνος, με τον Χατζηαγάπογλου να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους Ατάλαντους σε καλή μέρα βρέθηκε ο Μακρής και ο Κιουμουρτζής.